Coinbase ujawnia absurdalne żądanie SEC. To mógłby być koniec kryptowalut w USA | Wiadomości | CrypS.

Coinbase ujawnia absurdalne żądanie SEC. To mógłby być koniec kryptowalut w USA

Gensler atakuje giełdy

Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase, ujawnił, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaleciła amerykańskiemu gigantowi wstrzymanie handlu wszystkimi kryptowalutami z wyjątkiem bitcoina. 


Wszystko miało miejsce jeszcze przed wytoczeniem procesu sądowego. Ta decyzja jest interpretowana jako wyraz dążenia SEC do większej kontroli nad rynkiem kryptowalut.

CEO Coinbase przeciwko działaniom SEC

Jak pamiętamy, SEC oskarżyło Coinbase o oferowanie klientom 13 kryptowalut, które według opinii regulatora są papierami wartościowymi. Przypisanie ich do papierów wartościowych jest równoznaczne z umieszczeniem ich w obszarze działań regulatora i jego jurysdykcji. Powyższe działanie na przestrzeni czasu okazuje się miłym wspomnieniem, gdyż obecnie SEC żąda usunięcia ponad 200 tokenów z handlu na giełdzie. To pokazuje, że Gensler śmiertelnie poważnie traktuje unicestwienie Coinbase. 

 

Sam Armstrong wyraził swoje obawy dotyczące potencjalnych konsekwencji takiego kroku:

Naprawdę nie mieliśmy wyboru w tym momencie. Powiedzmy sobie szczerze – wycofanie wszystkich aktywów poza bitcoinem (co nawiasem mówiąc nie jest zgodne z prawem), oznaczałoby w praktyce koniec branży krypto w USA. Pójdziemy do sądu i zobaczymy, co sąd powie. 

Konsekwencje dla branży kryptowalut

Stanowisko SEC może mieć daleko idące konsekwencje dla branży cyfrowych aktywów w USA. Gdyby Coinbase zastosowało się do dyrektywy SEC, mogłoby to ustanowić precedens, który skutkowałby tym, że większość amerykańskich przedsiębiorstw kryptowalut działałaby poza prawem, chyba że zarejestrowałyby się u komisji – a to z kolej przyznałoby jej rację, że kryptowaluty są papierami wartościowymi.

SEC w swoich założeniach chce właśnie w ten sposób uczynić sobie podległym rynek kryptowalut – najpierw uzna je za papiery wartościowe, potem przypisze sobie nadzór nad branżą i będzie robić wszystko, co tylko zechce – oczywiście za przyzwoleniem prawa. Nie zapominajmy także o tym, że SEC zarzuciło również Coinbase brak rejestracji oferty i sprzedaży swojego programu stakingu jako usługi.

Problemy firm na skutek działań SEC

Działania SEC przeciwko Coinbase i ich implikacje dla szerszej branży kryptowalut wywołały intensywną debatę, która stara się salomonowo rozwiązać sprawę. 

Wiele amerykańskich firm zbudowało modele biznesowe, zakładając, że te tokeny kryptowalutowe nie są papierami wartościowymi. Jeśli stanie się inaczej, sporo z nich będzie musiało natychmiast zaprzestać działalności

–  powiedział Charley Cooper, były szef personelu CFTC. 

Sędzia Katherine Polk Faila z Sądu Okręgowego USA dla Southern District of New York w konferencji przedprocesowej kwestionowała zdolność SEC do ochrony inwestorów.

Przyszłość regulacji kryptowalut w USA

W chwili obecnej nadzór nad branżą krypto w USA nie jest jednoznacznie przypisany do jednego regulatora. W związku z tym zarówno Commodity Futures Trading Commission (CFTC), jak i SEC podjęły działania regulacyjne przeciwko uczestnikom rynku cyfrowych aktywów, by wziąć sobie kawałek tortu z tego sektora. Nowa ustawa, która w większości przekazałaby jurysdykcję nad kryptowalutami CFTC i sprecyzowałaby rolę SEC w sprawach związanych z tą klasą aktywów przeszła przez Komisję Rolnictwa Izby Reprezentantów w dniu 27 lipca. Niestety obecnie toczące się spory sądowe sugerują, że wojna o regulację branży kryptowalut w Stanach Zjednoczonych jest daleka od zakończenia.

Gensler atakuje giełdy

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.