Sukces probitcoinowych polityków w USA! Uchwalono przełomowe prawo | Wiadomości | CrypS.

Sukces probitcoinowych polityków w USA! Uchwalono przełomowe prawo

Patryk Chodyniecki
Jedynie 8% Amerykanów ma dobre zdanie o kryptowalutach

Komitet finansowy Izby Reprezentantów USA poparł dwupartyjny projekt ustawy mający na celu stworzenie ram regulacyjnych dla branży kryptowalut. 


Powyższe wydarzenie jest precedensem zarówno dla inwestorów, jak i instytucji z branży. 

USA bada sektor kryptowalut 

Bez wątpienia w wyniku upadku FTX oraz perturbacji rynkowych powiązanych z platformami Celsius i Voyager, Stany Zjednoczone zwiększyły nadzór nad branżą kryptowalut. Obecna ustawa, która przeszła przez Komitet Usług Finansowych Izby Reprezentantów, ma na celu określenie, czy dana kryptowaluta powinna być klasyfikowana jako papier wartościowy, czy towar. Ponadto regulacja rozszerza nadzór Komisji Handlu Towarami Terminowymi (CFTC) nad rynkiem cyfrowych aktywów. Są też jednak dobre wiadomości. 

SEC zacznie się pilnować 

Powyższe rozwiązania wydają się zwiększać restrykcje, jednak kolejna koncepcja z pewnością ucieszy uczestników branży krypto. Wprowadzona ustawa ma na celu wyjaśnienie jurysdykcji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jest ona pokłosiem nadmiernej ingerencji Komisji w branżę, co stało punktem spornym dla zwolenników kryptowalut. Działania SEC nasiliły się kilka tygodni temu, kiedy agencja wniosła pozwy przeciwko czołowym giełdom – Coinbase i Binance, oskarżając je o niezarejestrowanie niektórych tokenów jako papierów wartościowych. Gary Gensler z pewnością nie pochwala nowych przepisów, które prawdopodobnie ukrócą pole do manewrów. 

USA na czele regulacji cyfrowych aktywów

Jeden z głównych zwolenników ustawy jest reprezentant Patrick McHenry. Pełni on funkcję przewodniczącego republikańskiego Komitetu Usług Finansowych Izby. W swoim wystąpieniu wyraził determinację, aby umieścić Stany Zjednoczone na czele regulacji cyfrowych aktywów. Wskazał też na inne kraje, takie jak Wielka Brytania, Unia Europejska, Singapur i Australia, które już poczyniły kroki w kierunku wdrożenia klarownych ram regulacyjnych dla branży krypto.

Stany Zjednoczone prawdopodobnie widzą, jak pociąg z branżą nowych finansów i technologii odjeżdża im spod nosa i z tego właśnie powodu na szybko wdrażane są przepisy, które pozwolą im zająć jakikolwiek wagonik. Takie zachowanie nie powinno dziwić, gdyż na skutek wojny pomiędzy SEC, a kryptowalutami wiele poważnych graczy zaczęło szukać krajów, które pod względem regulacyjnym będą im bardziej przychylne. 

Reakcja rynku 

Świeżo wprowadzona ustawa zdobyła znaczne poparcie w branży krypto. Dodatkowo zaangażowanie demokratów sugeruje jej pełną akceptację również w Senacie. Musimy pamiętać jednak o tym, że nie wszyscy demokraci są zwolennikami nowych przepisów. Reprezentantka Maxine Waters – główna demokratka w Komitecie Usług Finansowych – stanowczo sprzeciwia się ustawie, argumentując, że spowoduje ona więcej zamieszania i zapewni mniej ochrony dla konsumentów i inwestorów w porównaniu z obecnym krajobrazem regulacyjnym.

Znani gracze zabierają głos 

Dyrektor wykonawczy Coincenter, Jerry Brito, świętował dwupartyjne przejście ustawy, stwierdzając, że: 

W ustawie jest wiele dobrego – najważniejsze jest jednak to, że szanuje ona prawa jednostek do pisania i korzystania z oprogramowania do kryptowalut.

Ponadto Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase, zachęcał wszystkich do poparcia przepisów, podkreślając, że stanowią one istotny krok w kierunku zapewnienia przejrzystości regulacyjnej dla branży, ochrony amerykańskiej innowacyjności i bezpieczeństwa narodowego. Jeszcze dzisiaj projekt ustawy zostanie przeanalizowany przez Komitet Rolnictwa Republikanów i Demokratów Izby Reprezentantów. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy posprzątają stajnię Augiasza, którą zrobił Gensler w branży krypto. 

Jedynie 8% Amerykanów ma dobre zdanie o kryptowalutachreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.