Charytatywny projekt NFT Pixel Penguin okazał się oszustwem. Wyłudzono 117 tys. USD | Wiadomości | CrypS.

Charytatywny projekt NFT Pixel Penguin okazał się oszustwem. Wyłudzono 117 tys. USD

NFT

Projekt NFT Pixel Penguin wywołał w tym tygodniu spore kontrowersje. Tokeny, które składały się na kolekcję, były sprzedawane jako cegiełki charytatywne. Tyle że wiele wskazuje na to, że całość od samego początku była zaprojektowana jako szczególnie perfidny scam.


Scamowe NFT Pixel Penguin

Pixel Penguin wystartowało w lutym. W maju o serii tych pikselowych obrazków pingwinów napisał influencer z rynku Web3, Andrew Wang. Przekazał społeczności, że jego przyjaciółka, Sarah (nick na Twitterze: Hopeexist), jest twórczynią wszystkich obrazków i „stworzyła kolekcję, która pomaga jej w walce z rakiem” gruczołów łzowych (choroba atakuje oczy). 20% z zysków, jakie miano wygenerować ze sprzedaży NFT, miało zostać przeznaczone na cele charytatywne. Pozostałe 80% – na leczenie nowotworu Sarah.

https://twitter.com/andr3w/status/1663624567053598721?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1663624567053598721%7Ctwgr%5E1e9c27ca0c93c6cb6e6ec32803ce2f792bd84bb9%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fpixel-penguin-charity-rug-epic-games-store-new-games

Kto nie chce pomóc chorej, młodej dziewczynie? Każdy! W efekcie tokeny z serii szybko się wyprzedały. Popyt był na tyle duży, że cena minimalna wzrosła z 0,0099 ETH do około 0,0126 ETH. Problem w tym, że wiele wskazuje na to, że całość była… scamem.

Najpierw pojawiły się oskarżenia o to, że grafiki pingwinów nie były autorstwa dziewczyny i zostały skradzione. Niektórzy internauci zasugerowali wręcz, że Sarah wcale nie była chora. Potem doszło do tego blockchainowe śledztwo. Użytkownik ZachXBT odnalazł smart kontrakt Pixel Penguin zawierający ETH o wartości ponad 117 000 USD. Potem zaczął śledzić środki, które zostały przesłane na dwa nowe adresy portfeli. Domniemani oszuści wymienili kryptowaluty na inne aktywa na giełdzie OKX. O tym, że wszystko było scamem, może świadczyć fakt, że konto Sarah zostało usunięte bez żadnego wyjaśnienia z Twittera. Wszystko zapewne temu, by zatuszować wszelkie ślady.

Szczyt cynizmu

Zaskakuje zwłaszcza poziom cynizmu osoby, która udawała chorą dziewczynę. Udało się jej oszukać Wanga, który, jak twierdzi, był stałym kontakcie z Sarah. Oszust (oszustka?) nawiązał z nim kontakt, komentując jego posty na Twitterze i próbując przy tym zwrócić uwagę na swoją “sztukę”. Jak więc widać, chcąc komuś pomóc musimy najpierw dokładnie zweryfikować tożsamość tej osoby i jej ogólną wiarygodność.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.