CEO miksera kryptowalut Helix przyznał się do prania pieniędzy w darknecie | Wiadomości | CrypS.

CEO miksera kryptowalut Helix przyznał się do prania pieniędzy w darknecie

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
akcja służb przeciwko handlarzom w darknecie

Larry Harmon z Ohio przez lata prowadził mikser kryptowalut – usługę, która ukrywa pochodzenie transakcji kryptowalutowych w taki sposób, że są one trudne do wyśledzenia przez organy ścigania. Doprowadziło to do jego aresztowania w 2017 roku pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Po latach batalii prawnej, Harmon przyznał się do winy w sądzie federalnym w Waszyngtonie.

CEO platformy przyznał się do winy dzień przed procesem, w którym miał argumentować, że jego usługa nie była narzędziem do prania pieniędzy, ale raczej środkiem do zwiększenia prywatności i ułatwienia korzystania z BTC.

Jego decyzja sugeruje, że argumenty nie były wystarczające, aby obalić materiał dowodowy prokuratury. Helix bowiem obsługiwał głównie darknetowe strony, takie jak m.in. Alpha Bay.

W czasie współpracy z Alpha Bay, Helix wyprał około 354 468 Bitcoinów. Monety te były wtedy warte około 300 milionów dolarów. Dzisiaj jednak ich wartość wzrosła do miliardów.

Jedynym celem operacji Harmona było ukrycie transakcji przestępczych przed organami ścigania w sieci darknet, a ze względu na nasze rosnące doświadczenie w tej dziedzinie, nie mógł spełnić tej obietnicy.

– powiedział Don Fort, szef IRS Criminal Investigation, po aresztowaniu Harmona.

Decyzja Harmona o przyznaniu się do winy pokazuje w jaki sposób organy ścigania traktują mieszarki. Według władz, są one z natury narzędziem przestępczym, nawet jeśli niektórzy używają ich do legalnych celów.

Departament Sprawiedliwości nie ujawnił jeszcze szczegółów. Jednak w takich porozumieniach oskarżeni często zgadzają się na współpracę z organami ścigania w celu zmniejszenia wyroku. Zgodnie z aktami sądowymi, Harmon przyznaje się do winy tylko w kwestii prania brudnych pieniędzy. Wygląda na to, że w ramach umowy Departament Sprawiedliwości zrezygnował z pozostałych zarzutów m.in. prowadzenia nielicencjonowanej usługi przekazów pieniężnych.

Poza zarzutami karnymi, Harmon został również obciążony karą cywilną w wysokości 60 milionów dolarów przez FinCEN.

akcja służb przeciwko handlarzom w darknecie

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.