CEO miksera kryptowalut Helix przyznał się do prania pieniędzy w darknecie | Wiadomości | CrypS.

CEO miksera kryptowalut Helix przyznał się do prania pieniędzy w darknecie

Zerelik Maciej
akcja służb przeciwko handlarzom w darknecie

Larry Harmon z Ohio przez lata prowadził mikser kryptowalut – usługę, która ukrywa pochodzenie transakcji kryptowalutowych w taki sposób, że są one trudne do wyśledzenia przez organy ścigania. Doprowadziło to do jego aresztowania w 2017 roku pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Po latach batalii prawnej, Harmon przyznał się do winy w sądzie federalnym w Waszyngtonie.

CEO platformy przyznał się do winy dzień przed procesem, w którym miał argumentować, że jego usługa nie była narzędziem do prania pieniędzy, ale raczej środkiem do zwiększenia prywatności i ułatwienia korzystania z BTC.

Jego decyzja sugeruje, że argumenty nie były wystarczające, aby obalić materiał dowodowy prokuratury. Helix bowiem obsługiwał głównie darknetowe strony, takie jak m.in. Alpha Bay.

W czasie współpracy z Alpha Bay, Helix wyprał około 354 468 Bitcoinów. Monety te były wtedy warte około 300 milionów dolarów. Dzisiaj jednak ich wartość wzrosła do miliardów.

Jedynym celem operacji Harmona było ukrycie transakcji przestępczych przed organami ścigania w sieci darknet, a ze względu na nasze rosnące doświadczenie w tej dziedzinie, nie mógł spełnić tej obietnicy.

– powiedział Don Fort, szef IRS Criminal Investigation, po aresztowaniu Harmona.

Decyzja Harmona o przyznaniu się do winy pokazuje w jaki sposób organy ścigania traktują mieszarki. Według władz, są one z natury narzędziem przestępczym, nawet jeśli niektórzy używają ich do legalnych celów.

Departament Sprawiedliwości nie ujawnił jeszcze szczegółów. Jednak w takich porozumieniach oskarżeni często zgadzają się na współpracę z organami ścigania w celu zmniejszenia wyroku. Zgodnie z aktami sądowymi, Harmon przyznaje się do winy tylko w kwestii prania brudnych pieniędzy. Wygląda na to, że w ramach umowy Departament Sprawiedliwości zrezygnował z pozostałych zarzutów m.in. prowadzenia nielicencjonowanej usługi przekazów pieniężnych.

Poza zarzutami karnymi, Harmon został również obciążony karą cywilną w wysokości 60 milionów dolarów przez FinCEN.

akcja służb przeciwko handlarzom w darknecie
reklama
reklama