Binance odchodzi od przejęcia FTX. Co dalej?
Po dokonaniu przeglądu finansów FTX, Binance zdecydował się odstąpić od umowy przejęcia. Żeby uniknąć bankructwa giełda Sama Bankmana-Frieda (SBF) potrzebuje 8 miliardów dolarów.
Binance ogłosiło umowę z FTX we wtorek, po czym odstąpiło od niej w środę. Decyzja została umotywowana złą kondycją finansową oraz znakami zapytania, które mnożą się wokół zagrożonej upadkiem giełdy.
In the beginning, our hope was to be able to support FTX’s customers to provide liquidity, but the issues are beyond our control or ability to help.
— Binance (@binance) November 9, 2022
W wyniku korporacyjnego due diligence, a także najnowszych doniesień prasowych dotyczących niewłaściwego postępowania z funduszami klientów i domniemanych dochodzeń agencji w USA, zdecydowaliśmy, że nie będziemy kontynuować potencjalnego przejęcia FTX.com – przekazał Binance we wpisie opublikowanym wieczorem 9 listopada.
“Doniesienia prasowe dotyczące niewłaściwego postepowania z funduszami klientów” – mogą odnosić się do informacji, według których SBF użył środków klientów do ratowania Alameda Research. Według Agencji Reutera, która powołuje się na dwa źródła, cześć z 4 miliardów dolarów przesłanych w tym celu z FTX, stanowiły depozyty użytkowników. Nie podano jednak, jaka miałaby to być kwota.
Wcześniej tego samego dnia CZ, opublikował list do swoich pracowników, w którym skomentował kryzys wokół FTX oraz wezwał do wstrzymania się od handlu tokenami FTT. Prezes Binance przekazał, że nie planował przejęcia giełdy, aż do telefonu otrzymanego od Sama Bankmana-Frieda. Stwierdził też, że upadek FTX wpłynie negatywnie na całą branżę i nie jest mu na rękę.
In the spirit of transparency, might as well share the actual note, sent to all Binance team globally a few hours ago.https://t.co/IUNkPcLC8T pic.twitter.com/XGlIJB7EV5
— CZ ? Binance (@cz_binance) November 9, 2022
Jak donosi The Wall Street Journal, dziura w bilansie FTX wynosi 8 miliardów dolarów. Według dziennika Sam Bankman-Fried poinformował wczoraj inwestorów, że giełda ma nadzieję pozyskać do 4 miliardów dolarów kapitału własnego, żeby pokryć część zobowiązań.
Problemy wokół Alameda Research i FTX kładą się też długim cieniem na finansach instytucji, które zainwestowały w giełdę, a teraz są zagrożone dużymi stratami. W zeszłorocznej rundzie finansowania o wartości 900 milionów dolarów uczestniczyły m.in. Thoma Bravo, SoftBank Group, Third Point i Sequoia Capital.
Czy Justin Sun uratuje FTX?
Po wycofaniu oferty przejęcia przez Binance, do dyskusji włączył się założyciel Tron, Justin Sun, który ogłosił, że „razem z FTX opracowuje rozwiązanie, żeby zainicjować drogę naprzód”. Jego kolejne tweety dostarczyły więcej szczegółów, z których wynika, że FTX zdołał przywrócić handel tokenami opartymi na blockchainie Tron i obie strony współpracują nad przywróceniem ich wypłat.
This is only the initial step taken towards a wholistic solution that is being crafted to resuscitate and return to normalcy for all #FTX users. I greatly appreciate the collaborative work between @FTX_Official teams ?
— H.E. Justin Sun?????? (@justinsuntron) November 10, 2022
To dopiero pierwszy krok w kierunku holistycznego rozwiązania, które jest opracowywane w celu reanimacji i powrotu do normalnego życia wszystkich użytkowników FTX – przekazał Sun.
Deklaracje założyciela Tron spotkały się z dużym sceptycyzmem, co widać w komentarzach pod jego wpisem. Sam Bankman-Fried retweetował post Suna, co było jego pierwszą aktywnością w mediach od czasu ogłoszenia umowy z Binance.
Amerykańskie agencje przystępują do śledztwa
Do sprawy we środę odniósł się przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Gary Gensler wydał surowe ostrzeżenie dla platform kryptograficznych, zwracając uwagę, że od ponad roku zachęca je do zarejestrowania się w jego agencji. Porównał także szerszy rynek kryptowalut do gry w Jengę, której struktura słabnie z każdym usuniętym elementem.
Jak ustalił Bloomberg, śledztwo ws. FTX prowadzą SEC, CFTC oraz Departament Sprawiedliwości USA. Ostatni z wymienionych bada sprawę pod kątem oszustwa, natomiast agencje regulacyjne sprawdzają, czy giełda Sama Bankmana-Frieda działała zgodnie z obowiązującym prawem. Według dwóch niezależnych źródeł pozyskanych przez dziennikarzy, SEC zaczęła badać biznes pożyczkowy FTX już kilka miesięcy temu.
Przyczyny i skutki upadku FTX i Alameda Research
Wszystkie przyczyny i pełen zakres kłopotów FTX i Alameda Research nie są wciąż znane. Wiadomo, że do upadku przyczynił się token FTX, na którym w dużej mierze opierały się biznesy Sama Bankmana-Frieda. Inne czynniki pozostają poza wiedzą opinii publicznej, jednak spekuluje się o wykorzystaniu funduszy klientów i nadmiernej dźwigni finansowej.
Po ujawnieniu danych o niepokojącym składzie rezerw Alamedy, masową wyprzedaż FTT wywołała decyzja prezesa Binance. 6 listopada Changpeng Zhao ogłosił, że sprzeda wszystkie posiadane tokeny giełdy FTX. Krótko później ich kurs runął o 30% w dół, żeby stracić do dziś blisko 90% wartości.
Poza potencjalnym wpływem na inne spółki z branży i spoza niej, skutki możliwego upadku Alameda Research i FTX są widoczne na całym rynku kryptowalut. Kurs bitcoina spadł dziś do poziomu nie widzianego od końca 2020 roku, gdy na problemy biznesów Sama Bankmana-Frieda nałożyły się wybory w USA oraz makroekonomia.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.