"Największych szans wcale nie generuje spekulacja na rynkach" - wywiad z Mateuszem Machem (Nextrope) | CrypS.

“Największych szans wcale nie generuje spekulacja na rynkach” – wywiad z Mateuszem Machem (Nextrope)

4 min
Michał Misiura

Mateusz Mach Nextrope Web3

O książce “Świat Kryptomilionerów”, kierunkach rozwoju Web3 oraz perspektywach branży kryptowalut rozmawiamy z Mateuszem Machem – CEO Nextrope, twórcą aplikacji Five App (pierwszego messengera dla osób niesłyszących) oraz platformy Opus.


Cryps: Niedawno do sprzedaży trafiła Twoja książka “Świat Kryptomilionerów”, o czym jest?

Mateusz Mach: Świat Kryptomilionerów to zbiór historii, których doświadczyłem oraz tych które zebrałem na potrzeby pisania książki. Ostatnie 5 lat mieszkałem w Dubaju, Abu Dhabi oraz Nowym Jorku. To właśnie moje zagraniczne doświadczenia w branży blockchain były główną inspiracją do napisania książki i tym samym podzielenia się nimi z szerszą społecznością.

Ile nad nią pracowałeś?

Bazowe prace nad książką trwały 4 miesiące. W trakcie tego okresu cały czas podróżowałem. Następnie wraz z wydawnictwem przeszliśmy do prac nad składem. Ostatecznie, całość zamknęła się w ponad pół roku.

Do kogo adresujesz książkę?

Świat Kryptomilionerów dedykowałem swojej mamie. Chciałem, żeby dzięki książce moja mama w prosty sposób zrozumiała to czym zajmuję się na co dzień, a także to jak dużej zmiany technologicznej doświadcza teraz nasze społeczeństwo.

Gwarantuję jednak, że wartość w książce dostrzegą również najwięksi wyjadacze rynku krypto. Pierwszy feedback mówi sam za siebie, książka jest już w rankingu bestsellerów, a aktualnie prowadzę rozmowy nad jej anglojęzycznym wydaniem.

Podobno większość Amerykanów inwestujących w kryptowaluty, ma nadzieję na zostanie miliarderami. Jak oceniasz ich szanse?

Przytoczę inną statystykę, ponad 1/3 inwestorów kryptowalutowych nie wie czym są projekty w które inwestują. Nie dziwię się więc jak wiele osób ma zupełnie odrealnioną od rzeczywistości wizję na temat swoich szans w tym świecie.

Bez wątpienia przez dużą zmienność rynku branża krypto cały czas utożsamiana jest z wizją bardzo szybkiego wzbogacenia się. Rynek rządzi się jednak swoimi prawami i największych szans wcale nie generuje spekulacja na rynkach. Profil kryptomilionerów, a także ich drogę analizuję w swojej książce, do której lektury chciałbym bardzo serdecznie zaprosić czytelników Cryps.

Co zadecydowało o tym, że wybrałeś rozwój w obszarach Web3 i blockchain? Jesteś tu od początku dla technologii, czy zaczęło się od gry na rynku?

Do spekulacji mi daleko. Nie gram na rynku i prawdopodobnie nigdy nie będę, a krypto zdecydowanie zainteresowałem się przez pryzmat technologii  blockchain. Było to w 2016 roku po przeprowadzce do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i rozpoczęciu studiów na New York University Abu Dhabi.

To właśnie z Abu Dhabi miałem raptem godzinę drogi do Dubaju, gdzie bardzo często jeździłem na konferencje i meetupy technologiczne wraz ze znajomymi. Tam często motywem przewodnim były kryptowaluty. Zarówno w rozmowach oficjalnych jak i spotkaniach kuluarowych.

Na jednym z takich spotkań dostałem wydrukowany whitepaper Ethereum, którego lektura zmieniła moje postrzeganie Internetu jaki znamy do tej pory. To w moim życiu moment, którego nigdy nie zapomnę.

Prowadzisz blockchainowy software house Nextrope. Czym dokładnie zajmuje się Twoja firma?

 W Nextrope już 5 lat temu podjęliśmy się pewnego zakładu i był to zakład o to w jaką stronę rozwinie się branża blockchain. Po wielu wzlotach i upadkach, myślę, że teraz śmiało możemy stwierdzić, że ten zakład się opłacił.

Nextrope to czołowa w tym rejonie Europy firma wdrażająca blockchain i od 5 lat nie akceptujemy innego profilu klientów. Blockchain wdrażamy zarówno do mniejszych startupów jak i klientów instytucjonalnych jak chociażby Alior Bank. Specjalizujemy się też w tokenizacjach. Jesteśmy autorami własnego Launchpadu do tokenizacji projektów web3.

Który ze zrealizowanych lub rozwijanych przez Was projektów uważasz za najważniejszy? Nad czym aktualnie pracujecie?

Naszym najbardziej ambitnym projektem do tej pory jest uruchomienie własnego inkubatora projektów web3 Nextrope Ventures. Wewnętrznie jesteśmy świadomi tego jak ciężko jest budować spin-offy ze spółek usługowych, jednak nie zmienia to faktu, że chcemy spróbować swojego starcia z rynkiem. I chcemy to zrobić w niszy krypto narzędzi dla developerów. Na przestrzeni ostatnich lat nasz zespół wyniósł wiele lekcji na temat najlepszych praktyk budowania smart kontraktów i platform web3. W trakcie tego okresu zauważyliśmy wiele luk i przestrzeń do tego jak usprawnić developerom budowanie zdecentralizowanych platform.

Działając wśród startupów widzisz z bliska kierunki rozwoju Web3. W jakich branżach dostrzegasz największy potencjał?

Krypto coraz bardziej przedziera się do pop-kultury i myślę, że w najbliższym okresie coraz więcej projektów web3 będzie dotykało branży rozrywki. Wyobraźmy sobie na przykład DAO (zdecentralizowaną autonomiczną organizację) studia filmowego. Jako członek DAO, możemy stać się de facto współproducentami filmu, czyli dzieła, które jak do tej pory było kojarzone z niedostępnością dla przeciętnych inwestorów.

Jak działają młode spółki w warunkach krypto-zimy?

W Nextrope zauważamy mniejsze zainteresowanie wśród najbardziej niedojrzałych podmiotów i startupów. Tu myślę mamy do czynienia z bezpośrednią korelacją, gdzie spadek kursów kryptowalut zazwyczaj oznacza mniej dochodu rozporządzalnego na inwestycje w innowacje. Wiele zespołów w krypto to właśnie startupy, które realizują swój rozwój z zysków na inwestycji w kryptowaluty.

Stabilniej jest wśród większych firm i korporacji, gdzie rozwój projektów krypto jest analizowany fundamentalnie i firma ma zaplanowany budżet na development i komercjalizację takich rozwiązań na kolejne lata.

W 2017 roku mieliśmy ICO-manię, w 2021 NFT, DeFi i Metaverse. Co będzie następne? Jakie są Twoje typy na kolejną hosse?

Mark Cuban zauważył kilka tygodni temu bardzo ciekawą rzecz. W przypadku poprzednich krypto zim, gdzieś w tle zawsze świetliła się technologia i trend, które były bazą do kolejnych hoss. Teraz ciężko doszukać się takiego światełka w tunelu. Gdybym miał strzelać, myślę, że do kolejnej hossy może doprowadzić coraz to większa adaptacja protokołów blockchainowych wśród klientów instytucjonalnych. Starbucks ogłosił na przykład budowę programu lojalnościowego opartego o protokół Polygon, z którego korzystać ma kilka milionów użytkowników. Skala ta robi wrażenie, a tak duże wdrożenia mogą zmienić postrzeganie blockchain na rynkach.


Konferencja Infoshare 2022 – festiwal społeczności napędzanej technologią

Dołącz do Mateusza Macha i innych prelegentów oraz gości Infoshare 2022 – największej konferencji technologicznej w CEE, gdzie nowe technologie spotykają się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 6-7  października w Gdańsku. Co roku biorą w niej udział tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 6 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów. Podczas Infoshare 2022 poznamy również finalistów Startup Contest.

Kup bilet już dziś!

Mateusz Mach Nextropereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.