Kryptowaluty a podatki – pytania i odpowiedzi 2023/2024
Handel kryptowalutami rządzi się swoją specyfiką w aspektach podatkowych. W tym artykule Eksperci z Biura rachunkowego TAXIT, którzy na co dzień zajmują się rozliczaniem podmiotów związanych z rynkiem kryptowalut odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak rozliczyć podatki od kryptowalut, kliknij tutaj.
Jaka deklaracja pod kryptowaluty?
Właściwym formularzem do rozliczenia dochodów z inwestycji w kryptowaluty, w tym bitcoin oraz wszystkich tokenów jest PIT-38. W formularzu istotna jest sekcja dotycząca odpłatnego zbycia walut wirtualnych. W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) rozliczenie składane jest na formularzu CIT-8.
Zakup kryptowalut a koszt w firmie?
W przypadku zakupu kryptowalut w ramach działalności gospodarczej może dojść do dwóch sytuacji. W pierwszym przypadku zakup może mieć charakter inwestycyjny, niezwiązany z prowadzoną działalnością. W tej sytuacji rozliczenie ma charakter rozliczenia zysków kapitałowych i może być realizowane również przez osobę fizyczną. W przypadku firm zajmujących się stricte obrotem kryptowalutami, takich jak np. giełdy kryptowalut/dostawcy płynności/firmy zajmujące się arbitrażem itp. rozliczenie takich operacji można połączyć z rozliczeniem działalności operacyjnej.
Jak rozliczyć zyski z kryptowalut?
Inwestycję w kryptowaluty należy rozliczyć samodzielnie. Giełdy kryptowalut, kantory ani żadne inne instytucje zajmujące się obrotem kryptowalutami nie są zobowiązane do przygotowywania informacji PIT-8C lub PIT-11 dla swoich klientów. Rozliczenie podatku ma charakter całościowy. Oznacza to, że nie płacimy zaliczek na jego poczet, a dopiero całą kwotę w chwili rozliczenia PIT.
Standardowo, terminem ostatecznym rozliczenia jest 30 kwietnia roku następującego, po roku, w którym przeprowadzaliśmy transakcje dla podatników PIT oraz 31 marca dla podatników CIT. Od roku 2019, dochód z obrotu kryptowalutami opodatkowany jest stawką 19%, podobnie jak ma to miejsce np. w przypadku lokat bankowych. Rozliczenie następuje w źródle kapitały pieniężne.
Czy można rozliczyć stratę na kryptowalutach?
Nie dokładnie. W deklaracji nie wykazujemy stricte straty. Wykazujemy dochód, jeśli takowy powstał. Odliczyć możemy nadwyżkę kosztów z lat poprzednich, które nie zostały rozliczone w poprzednim roku. Ale tak, nieodliczone koszty możemy przenieść na kolejny rok.
Transakcje w bitomacie. Rozliczać czy nie?
Polski ustawodawca określił jasne reguły. Opodatkowaniu podlega każda transakcja, w której wymieniane są kryptowaluty na waluty fiducjarne i odwrotnie. Sytuacja wymiany w bitomacie, biorąc pod uwagę powyższą definicję niczym się nie odróżnia od wymiany na giełdzie. Niemniej jednak, anonimowość którą dają bitomaty pozwala w łatwy sposób ominąć fiskus, a transakcje realizowane w ten sposób wydają się być nie do wyśledzenia przy obecnie stosowanych środkach przez polskie urzędy skarbowe. Obowiązek rozliczania wypłat z bitomatów wydaje się być zatem przepisem martwym, chociaż warto mieć na uwadze, że urząd skarbowy w każdej chwili może wszcząć kontrolę w celu ustalenia źródła pochodzenia środków pochodzących z takiej wypłaty.
Czy konieczne jest płacenie podatków od kryptowalut?
W świetle polskiego prawa tak. Dochody wynikające z obrotu kryptowalutami są w Polsce opodatkowane. Mimo niskiej ściągalności podatków w tej kategorii, ich egzekucja z roku na rok wzrasta, podobnie jak rośnie ilość czynności sprawdzających źródło pochodzenia środków. Z doświadczenia naszego i naszych Klientów wynika, że lepiej rozliczyć się zawczasu, płacąc 19% podatku, niż w przypadku czynności sprawdzających bądź kontroli zapłacić 75% z tytułu nieujawnionego źródła przychodu.
Kiedy powstaje koszt wynikający z zakupu bitcoin?
Zarówno w działalności gospodarczej, jak i dla osób prywatnych, zakup kryptowalut traktowany jest jako inwestycja. Oznacza to, że koszty rozliczamy dopiero po sprzedaży kryptowaluty razem z osiągniętymi przychodami.
Jak polski fiskus traktuje stablecoiny typu Tether?
Mimo względnie stabilnego kursu stable-coinów polski fiskus traktuje je jako typowe kryptowaluty. Czy zatem sensowny jest zakup Tether w pierwszej kolejności, a następnie trading w parze właśnie do tej waluty? Z punktu widzenia podatkowego ułatwia to bardzo istotnie rozliczenia. Należy jednak pamiętać, że Tether, podobnie jak pozostałe kryptowaluty, nie jest w żaden sposób
regulowany tj. wypłacalność Tethera mimo przeprowadzanych audytów jest bardzo trudna do oszacowania.
Czy trzeba płacić podatek od transakcji krypto krypto?
Na chwilę obecną obowiązek podatkowy istnieje wyłącznie dla transakcji, w których kryptowaluty “spotykają się” z walutami fiducjarnymi tj. takimi emitowanymi przez banki narodowe. Jak na razie nic nie zapowiada sytuacji, w której konieczne byłoby rozliczanie transakcji krypto-krypto. Rodziłoby to szereg komplikacji, chociażby przy ustalaniu kursu każdej z walut w momencie wymiany, a prawo nie mogłoby być w tej kwestii ustandaryzowane.
Czy jeśli kupię kryptowaluty za waluty obce, to polski urząd skarbowy będzie o tym wiedział?
W polskim porządku prawnym system fiskalny jest zintegrowany z systemem bankowym. Oznacza to, że organy podatkowe mają ciągłą kontrolę nad operacjami realizowanymi z naszych rachunków bankowych. Oznacza to, że każda transakcja realizowana z naszego rachunku bankowego oraz na niego przychodząca może wzbudzić podejrzenia organów skarbowych, zwłaszcza, jeśli środki z wypłaty z giełdy bądź kantoru nie zostaną rozliczone.
Czy jeśli mieszkam na stałe poza granicami polski, to czy muszę rozliczać się z polską skarbówką?
W przypadku Polaków, którzy na stałe mieszkają poza Polską, to znaczy spędzają poza granicami Polski więcej niż 180 dni, gdzie również znajduje się ich centrum interesów życiowych i gospodarczych, zastosowanie mają przepisy podatkowe kraju, w którym ci mieszkają. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre Państwa nie zwalniają obywateli Rzeczpospolitej Polski z rozliczenia z polskim fisusem.
Listę tych państw można znaleźć tutaj: https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania/
Czy prawo podatkowe w zakresie kryptowalut jest identyczne we wszystkich krajach UE?
Niestety, bądź stety, prawo podatkowe dotyczące rozliczeń kryptowalut jest odmienne w praktycznie każdym kraju Unii Europejskiej. Stwarza to pole do optymalizacji podatkowej dla inwestorów, jednakże wiąże się też ze sporymi kosztami, głównie logistycznymi.
Czy jeśli jestem minerem kryptowalut, mogę zaliczyć prąd i koparki w koszty?
W polskim porządku prawnym nie wyróżnia się wydobywania kryptowalut jako osobnego sposobu ich pozyskiwania. Mining w rozumieniu polskiego prawa podatkowego traktowany jest identycznie jak zakup kryptowalut na giełdzie, w kantorze czy w innym miejscu. Dopiero po sprzedaży kryptowaluty razem z osiągniętymi przychodami możliwe jest rozliczenie kosztów (w tym również udokumentowanych kosztów energii czy zakupu koparki).
Czy możliwe jest samodzielne wyliczenie podatku?
Przy samodzielnym rozliczaniu dochodu z kryptowalut należy pamiętać, że rozliczona powinna być ta transakcja na styku walut narodowych i kryptowalut. Sytuacja wydaje się być prosta, w przypadku realizowania sporadycznych zakupów lub sprzedaży w kantorze fizycznym lub online. W takim przypadku jest ograniczona liczba transakcji, a kurs jest domyślnie podany na zestawieniu. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupów na giełdzie. Różnica polega na tym, że transakcje na giełdach są zawierane z dziesiątkami, setkami, a czasami nawet tysiącami innych użytkowników giełdy. Co więcej, w przypadku zakupów za pośrednictwem ofert Limit, zmienny jest również kurs każdej, nawet najmniejszej transakcji. Opracowanie systemu, który uwzględni te wszystkie zmienne jest po prostu trudne w realizacji, co nie oznacza, że nie jest możliwe. Wszystko zależy od tego, jak mocno cenimy swój czas oraz jakie mamy zdolności matematyczne.
Ile kosztuje rozliczenie podatku od kryptowalut?
Rozliczenie kryptowalut kosztuje z reguły w granicach 50-300 PLN. Wszystko zależy od ilości rynków na jakich operuje dany trader. Im więcej giełd jest do rozliczenia, tym wyższa jest cena.
Gdzie mogę szukać pomocy w zakresie rozliczenia kryptowalut?
Rozliczenie kryptowalut nie jest dla wielu kancelarii podatkowych oczywiste. Zawiłość rynku kryptowalut może zaskoczyć niejedną księgową z 20-letnim doświadczeniem, która na co dzień rozlicza wyłącznie jednoosobowe działalności gospodarcze. Zapraszamy wszystkich inwestujących w kryptowaluty do TAXIT. U nas masz pewność, że twoje inwestycje zostaną rozliczone w sposób prawidłowy.
Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym TAXIT, specjalizującym się w podatkach od kryptowalut.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.