Cios w polskich górników kryptowalut. NSA wydał wyrok

Cios w polskich górników kryptowalut. NSA wydał wyrok

koniec wydobywania eth w algorytmie proof of work

Wydatki na sprzęt i prąd użyty do wydobycia kryptowalut nie mogą zostać wliczone w koszty przy ich sprzedaży – uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). To zła wiadomość dla wszystkich zajmujących się cyfrowym górnictwem w Polsce.


We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że osoby, które wykopały kryptowaluty i chcą je sprzedać, nie mogą odliczyć od podatku kosztów sprzętu i prądu.

“Skoro więc przychód może być pomniejszony wyłącznie o wydatki bezpośrednio związane z nabyciem waluty wirtualnej, to nie dotyczy to kosztów związanych z jej pierwotnym wytworzeniem.” – stwierdził NSA.

Początek historii

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację, złożonego przez kobietę, która chciała zaangażować się w kopanie kryptowalut opartych na algorytmie Proof of Work (zalicza się do nich m.in. bitcoin i litecoin). Tego rodzaju działalność wymagałaby od niej wydatków na odpowiedni sprzęt (koparkę kryptowalut) oraz wiązałaby się z dużym zużyciem energii elektrycznej. Efektem było by pozyskanie kryptowalut, które następnie chciałaby sprzedać.

W tej sytuacji kobieta była przekonana, że koszty sprzętu i prądu można uznać za bezpośrednie wydatki poniesione na nabycie wirtualnych aktywów z art. 22 ust. 14 ustawy o PIT. Fiskus był innego zdania.

WSA bierze pod uwagę technologię

Urzędnicy twierdzili, że ustawa o PIT odnosi się wyłącznie do ceny zakupu i ewentualnych prowizji pośrednika. Ich zdaniem pośrednie koszty, do których zaliczyli sprzęt i prąd, nie mogą zostać odliczone od podatku. Tak sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który dwa razy przyznał rację skarżącej.

WSA argumentował, że kopanie kryptowalut jest ich bezpośrednim nabyciem, a posiadanie odpowiedniego sprzętu i zwiększone zużycie energii są warunkiem koniecznym do ich wytworzenia. Sąd zauważył też, że skarbówka sama sobie przeczy, ponieważ uznaje wykopanie cyfrowych aktywów za ich pierwotne nabycie, ale nie wtedy, gdy chodzi o poniesione wydatki.

NSA chwyta się za słowa

Sprawa trafiła piętro wyżej i zajął się nią Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który poparł urzędników. Sędzia sprawozdawca Agnieszka Olesińska wyjaśniła w uzasadnieniu, że ustawa o PIT wyraźnie odróżnia pojęcie nabycia od wytworzenia. Z tego powodu koszty, które można odliczyć, to tylko te poniesione podczas kupna kryptowalut od kogoś innego.

Jak wpłynie to na górnictwo kryptowalut w Polsce? Osoby działające w tej branży będą musiały płacić 19% podatku od zysków kapitałowych ze sprzedanych kryptowalut, niezależnie od tego ile je to kosztowało.

koniec wydobywania eth w algorytmie proof of workreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.