Koniec krypto raju? Portugalia opodatkuje cyfrowe aktywa | Wiadomości | CrypS.

Koniec krypto raju? Portugalia opodatkuje cyfrowe aktywa

Zerelik Maciej
Portugalia bitcoin flaga

Dni Portugalii jako nieopodatkowanego raju dla inwestorów kryptowalutowych mogą dobiegać końca. Tak twierdzi portugalski serwis informacyjny ECO, który w zeszłym tygodniu donosił, że rząd planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące cyfrowych aktywów.

Minister finansów, Fernando Medina, potwierdził w piątek, że w najbliższej przyszłości aktywa kryptowalutowe będą podlegać opodatkowaniu. Póki co portugalskie organy podatkowe przyglądają się jakie rozwiązania stosują inne kraje. Medina powiedział

Kilka krajów ma już swoje systemy. Kilka krajów buduje swoje modele dotyczące tej kwestii, a my będziemy budować nasz

Podkreślił również, że nie mogą istnieć żadne „luki, które powodują, że zyski związane z transakcjami dotyczącymi aktywów nie są opodatkowane”.

Obecnie Portugalia nie traktuje kryptowalut jako aktywów, lecz jako walutę. Oznacza to, że o ile firmy świadczące usługi w tym sektorze muszą płacić podatki, o tyle osoby prywatne są z nich zwolnione. Medina zasugerował, że wynika to raczej z luki w systemie regulacyjnym niż z faktycznego zamysłu.

Niemniej jednak, brak przepisów podatkowych dotyczących kryptowalut sprawił, że Portugalia stała się popularnym miejscem dla traderów, a niektórzy nazywali ją nawet „krypto rajem”.

Póki co nie znamy zbyt wielu szczegółów dot. nowych regulacji. Jednak wygląda na to, że Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych.

Po komentarzach Mediny, sekretarz stanu ds. podatkowych Mendonça Mendes przedstawił również pomysł objęcia kryptowalut podatkiem VAT.

Portugalia bitcoin flaga
reklama
reklama