Koniec krypto raju? Portugalia opodatkuje cyfrowe aktywa | Wiadomości | CrypS.

Koniec krypto raju? Portugalia opodatkuje cyfrowe aktywa

Maciej Żerelik
Portugalskie banki zamykają konta giełdom krypto

Dni Portugalii jako nieopodatkowanego raju dla inwestorów kryptowalutowych mogą dobiegać końca. Tak twierdzi portugalski serwis informacyjny ECO, który w zeszłym tygodniu donosił, że rząd planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące cyfrowych aktywów.

Minister finansów, Fernando Medina, potwierdził w piątek, że w najbliższej przyszłości aktywa kryptowalutowe będą podlegać opodatkowaniu. Póki co portugalskie organy podatkowe przyglądają się jakie rozwiązania stosują inne kraje. Medina powiedział

Kilka krajów ma już swoje systemy. Kilka krajów buduje swoje modele dotyczące tej kwestii, a my będziemy budować nasz

Podkreślił również, że nie mogą istnieć żadne „luki, które powodują, że zyski związane z transakcjami dotyczącymi aktywów nie są opodatkowane”.

Obecnie Portugalia nie traktuje kryptowalut jako aktywów, lecz jako walutę. Oznacza to, że o ile firmy świadczące usługi w tym sektorze muszą płacić podatki, o tyle osoby prywatne są z nich zwolnione. Medina zasugerował, że wynika to raczej z luki w systemie regulacyjnym niż z faktycznego zamysłu.

Niemniej jednak, brak przepisów podatkowych dotyczących kryptowalut sprawił, że Portugalia stała się popularnym miejscem dla traderów, a niektórzy nazywali ją nawet „krypto rajem”.

Póki co nie znamy zbyt wielu szczegółów dot. nowych regulacji. Jednak wygląda na to, że Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych.

Po komentarzach Mediny, sekretarz stanu ds. podatkowych Mendonça Mendes przedstawił również pomysł objęcia kryptowalut podatkiem VAT.

Portugalskie banki zamykają konta giełdom kryptoreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.