Fundamenty projektu - Terra (LUNA)

Fundamenty projektu – Terra (LUNA)

Redaktor: Albert Czajkowski

Fundamenty projektu LUNA Analizy

Hossa na rynku kryptowalut co chwilę pokazuje nam projekty, które jeszcze przed chwilą były w podziemiach, a dziś są w setce największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej i mają potencjał na gigantyczne wzrosty. LUNA jest jednym z takich projektów i w tym artykule wyjaśniamy jakie są tego powody.


Aktualizacja 11.05.2022

Blockchain Terra doświadczył problemów związanych z algorytmicznym stablecoinem UST, który stracił powiązanie z dolarem. W ciągu nieco ponad miesiąca od osiągnięciu ATH w okolicach 120 USD, LUNA spadła do wartości poniżej 5 zer po przecinku.

Dokładne wyjaśnienie upadku ekosystemu Terra znajdziecie w tym miejscu.

Tokeny oparte na blockchainie projektu są wycofywane z kolejnych giełd po utracie niemal 100% swojej wartości.

W tych okolicznościach ostrzegamy wszystkich przed inwestowaniem w ekosystem Terra LUNA.


Seria artykułów “Fundamenty Projektu” jest naszą odpowiedzią na potrzeby czytelników, którzy są zainteresowani danym projektem i chcą dowiedzieć się czym on jest, oraz jaki jest jego potencjał inwestycyjny. Na pierwszy ogień idzie LUNA od ekosystemu Terra.

Na początek czym jest Terra?

Terra została utworzona w 2019 roku i jest blockchainem emitującym własne stablecoiny powiązane z walutami fiat. Powstała ona z myślą o realizacji płatności online na platformach ecommerce. Projekt ten chce rywalizować z popularnymi metodami płatności, jednak, zamiast wykorzystywać waluty fiat, wykorzystuje on stablilne waluty cyfrowe (tzw. stablecoiny). Terra ma na celu jak najłatwiejsze dokonywanie transakcji i obejście zmienności cenowej kryptowalut.

czym jest projekt kryptograficzny Terra

Warto zadać sobie pytanie ilu z nas naprawdę używa kryptowalut w naszym codziennym życiu, z wyjątkiem inwestycji i spekulacji? No właśnie. Terra chce rozwiązać ten problem, tworząc sieć własnych stablecoinów, pozwalając na masową adopcję blockchainu w świecie finansów, a szczególnie w sektorze e-commerce.

Kto stoi za Terrą?

Projekt Terra został stworzony przez koreańską firmę blockchain Terraform Labs, a ona zaś była inkubowana przez Terra Alliance. To, co wyróżnia projekt Terra na tle tysięcy innych kryptowalutowych projektów, to fakt, że zostały one przyjęte w prawdziwym świecie. Terra Alliance to grupa składająca się z 15 firm zajmujących się handlem elektronicznym i płatnościami z Korei i Azji Południowo-Wschodniej.

Większość projektów próbuje udostępnić kryptowaluty istniejącym użytkownikom technologii blockchain, ulepszając niektóre z rzeczy. Jednak najlepsze projekty to te, które wprowadzają krypto do istniejących produktów i usług, z których już korzystają konsumenci, bez konieczności posiadania przez nich wiedzy na temat łańcucha bloków. To jest przewaga konkurencyjna Terry.

partnerzy projektu Terra

Na pomysł firmy Terraform Labs, utworzonej w styczniu 2018 roku, odpowiadającej za cały projekt, stoją Daniel Shin i Do Kwon. Daniel jest założycielem kilku koreańskich firm takich jak m.in.: platforma ecommerce TMON (Alibaba z Korei Południowej), inkubator startupów Fast Track Asia oraz aplikacja płatnicza Chai Payment, o której zaraz powiemy, ponieważ jest istotnym trybikiem w całej maszynie Terra. Do Kwon z kolei znajduje się na liście Forbes 30 under 30, ze względu na założenie startupu Any-Fi zajmującym się rozwiązaniami telekomunikacyjnymi typu peer-to-peer.

Założyciele blockchainu Terra i tokenu LUNA
Daniel Shin i Do Kwon

CHAI

CHAI to koreańska aplikacja finansowa oparta na blockchainie Terra, która pozwala użytkownikom tego kraju dokonywać w prosty sposób transakcji. W momencie pisania tekstu posiada ona ponad 2,3 milionów użytkowników, generując 90,000 transakcji dziennie, które wynoszą łącznie około 2 miliony USD. Aplikacja została zintegrowana z 14 najpopularniejszymi bankami w Korei, a interfejs użytkownika wygląda podobnie do wszystkich aplikacji płatniczych, które są na rynku. Nie ma ona adresów publicznych, kluczy prywatnych, referencji do transakcji, a wszystkie płatności są dokonywane w walutach fiat.

wyniki platformy płatniczej CHAI
wyniki platformy płatniczej CHAI – https://www.chaiscan.com/

Jednak back-end CHAI wykorzystuje blockchain, choć pewnie większość użytkowników aplikacji tego nie wie. W Azji tradycyjna bramka płatności ma okres rozliczeniowy od 3 do 14 dni, przy czym blockchain Terra robi to w zaledwie 6 sekund na każdą z tranaskcji. Opłaty również są niższe, bo wynoszą od 0,5% do 1,3%, w porównaniu z 3% przy tradycyjnych płatnościach.

Podsumowując, CHAI jest tańszy i szybszy od innych tradycyjnych bramek płatności, dodatkowo interfejs użytkownika jest elegancki i intuicyjny, a użytkownicy nie muszą wchodzić w skomplikowany świat kryptowalut i mieć o nich pojęcia, żeby korzystać z tej platformy. Aplikacja zyskuje na popularności, czego przykładem jest uzyskanie finansowania z serii A w wysokości 15 mln USD (luty, 2020 rok) i finansowania w ramach serii B w wysokości 60 mln USD (grudzień, 2020 rok) od Softbank Ventures, SK Network i innych partnerów. Wszystkie wskaźniki platformy szybko rosną, przez co CHAI planuje ekspansję poza Koreę.

Podstawy blockchainu Terra

Blockchain Terra został zbudowany przy użyciu popularnej platformy do tworzenia blockchainów Cosmos SDK i jest on oparty o mechanizm konsensusu Proof Of Stake. Podobnie jak inne sieci w Cosmosie, Terra ma limit 100 walidatorów, co sprawia, że nie jest wybitnie zdecentralizowana, jednak ma inne zalety. Blockchain Terra jest w stanie osiągnąc setki transakcji na sekundę, które są rozliczane ekspresowo (zazwyczaj 6 sekund) i kosztują zaledwie kilka centów każda. Patrząc na te wyniki, możemy dojść do wniosku, że Terra chce konkurować z popularnymi formami płatności jak tradycyjne modele płatności online, karty kredytowe, czy popularny gigant finansowy, jakim jest PayPal.

Cosmos SDK

Na dodatek projekt rozwiązuje problem wahań kryptowalutowych, wprowadzając wybijanie stablecoinów (z ang. minting). W przeciwieństwie do innych zdecentralizowanych stablecoinów jak np. DAI stablecoiny od Terra nie są zwyczajnie zabezpieczone. Aby wybić stablecoin Terra jak np. UST, trzeba spalić jego równowartość w rodzimej monecie LUNA.

Stablecoiny w ekosystemie Terra

Tak jak wspomnieliśmy, Terra umożliwia tworzenie stablecoinów powiązanych z różnymi walutami fiat. Ich liczba wciąż rośnie, a decyzje o tym, jaki stablecoin zostanie następnie wyemitowany, są podejmowane przez społeczność posiadaczy tokenów LUNA.

Terra KRW

Pierwszym stablecoinem uruchomionym w kwietniu 2019 roku przez Terre był KRT (TerraKRW), czyli stablecoin powiązany z rodzimym koreańskim wonem. Ktoś mógłby się zastanowić, dlaczego pierwszym udostępnionym stablecoinem nie był ten powiązany z amerykańskim dolarem, tam z pewnością spotkałby się z większą popularnością, szczególnie w świecie kryptowalut. Jednak KRT jest używany przez kilkanaście popularnych aplikacji finansowych do rozliczania płatności, w tym przez koreańskiego Chai, który na rodzimym rynku osiąga niebywałe wyniki finansowe. Terra udowodniła tym ruchem, że skupia się na wprowadzanej na rynek wartości, a nie na szybkim spieniężeniu “hype’u”.

Firma, ludzie, którzy ją tworzą oraz inwestorzy mają to samo zdanie: Terra jest jednym z niewielu projektów, które skupiają się na wartości wprowadzanej na rynek.

Terra USD

We wrześniu 2020 roku Terra wypuściła na rynek TerraUSD (UST), czyli kolejny stablecoin, tym razem jednak oparty na amerykańskim dolarze. Warto dodać, że w 2021 roku Terra zaczęła emitować stablecoin powiązany z tajlandzkim bahtem (THT), jednak Bank Tajlandii zakazał korzystania z cyfrowej waluty, która nie jest emitowana przez państwo. W grudniu 2020 roku został wprowadzony Mirror Protocol, który widocznie zwiększył popyt na stablecoiny od Terry, a zapowiedź protokołu Anchor i Alice, tylko wznieciła te wzrosty. Protokół Mirror, czy Anchor zostały zbudowane na blockchainie Terra i każdy z nich ma swoje unikalne znaczenie w systemie, ale o tym potem.

Cel kryptowaluty LUNA w ekosystemie TERRA

LUNA jest bardzo ważnym pionkiem w całym systemie Terra, odpowiadając za stabilizację stablecoinów. W przypadku dużego popytu na Terra USD (UST), kurs tego stablecoina będzie przekraczał 1 dolara. Wtedy do akcji wkraczają posiadacze LUNA. Dla przykładu, jeżeli chcesz wybić 10 UST, a cena LUNY wynosi 10 dolarów, to musiałbyś spalić 1 LUNĘ, aby otrzymać te 10 UST. Możesz również zrobić zupełnie na odwrót — posiadając 10 UST, przy cenie LUNY w wysokości 5 dolarów, możesz otrzymać 2 LUNY, spalając 10 UST.

Terra LUNA

W przypadku dużego popytu na Terra USD (UST), kurs tego stablecoina będzie przekraczał 1 dolara. Użytkownicy Terra zaczną spalać swoje LUNY, aby nieco zarobić na zwiększonym kursie dolara od Terry, obniżając cenę z powrotem do dolara. I odwrotnie, jeśli popyt na Terra USD spada, użytkownicy spalają swoje USD, aby zamienić je na LUNY, zmniejszając podaż i przywracając cenę.

zależność terra - luna

Można nazwać to pewnego rodzaju sprytną zachętą finansową, żeby stablecoiny w blockchainie Terra miały swoje zabezpieczenie i utrzymywały się na odpowiednim poziomie. Czyli podsumowując, cena stablecoinów determinowana jest przez popyt i podaż, a LUNA odpowiada za stabilizację ich kursu. Ta równowaga między stablecoinami od Terry a tokenem LUNA ma być analogiczna do ziemi i księżyca, które zależą od siebie nawzajem.

Warto dodać, że podczas konwertowania LUNY na stablecoiny musimy zapłacić niewielką opłatę, która wynosi zazwyczaj do 2% wartości, jednak system jest obecnie tak oblegany, że Terra starając się zniechęcić do tych działań, podnosi tą opłatę nawet do 10%. Ta opłata jest następnie wykorzystywana do zabezpieczenia wartości Terra w ekosystemie.

Tu jednak przychodzi do nas z pomocą społeczność LUNY, która stara się rozwiązywać tego rodzaju problemy. Możemy wykorzystywać nasze tokeny do pomocy w zarządzaniu protokołem i podejmowania istotnych decyzji na zasadzie stokenizowanej demokracji. Dzięki głosom użytkowników LUNY dokonywane są zmiany w parametrach działania systemu czy wprowadzaniu nowych stablecoinów. Moduł zarządzania Governance jest miejscem, gdzie możemy dokonywać takich głosów, mając realny wpływ na ekosystem blockchainu Terra.

Tokenomika LUNA

Warto podkreślić, że Terra przeprowadziła serię prywatnych sprzedaży tokenów LUNA na początku 2019 roku bez publicznego ICO. Lista inwestorów obejmowała między innymi Binance, Huobi, OKEx i firmy venture capital. Według różnych informacji sprzedano od 200 do 400 milionów tokenów LUNA, przy cenie od 16 do 80 centów za token. Sprzedaż dała od 32 do 72 milionów dolarów zespołowi pracującemu nad tokenem.

Jeżeli chodzi o tokenomikę, warto dodać, że maksymalna podaż LUNA wynosi 1 miliard tokenów, po czym sieć będzie spalać LUNY, gdy tylko przekroczą ten poziom. Nie jest do końca jasne, ile LUNA wybito w etapie Genesis, jednak znamy podział tokenów. Zasadniczo w przedsprzedaży tylko 4% całego obiegu LUNA było dostępnych dla zwykłych śmiertelników.

dystrybucja tokenu LUNA z etapu genesis

Staking LUNA

Mamy możliwość stakowania naszych aktywów LUNA, aby zarabiać pewien procent od zastawionych aktywów. Jednakże dochód ze stakingu tokenów LUNA na ten moment jest dosyć niski i wynosi zaledwie 1,5%. Mimo to ponad 30% całkowitej podaży LUNA jest obecnie stakowana przez użytkowników, a zastawione aktywa podlegają 21-dniowemu okresowi odblokowania. To oznacza, że jeżeli kurs LUNY zacznie spadać, użytkownicy nie będą mieli możliwości sprzedaży swoich aktywów. Firma udostępnia prostą instrukcję jak korzystać ze stakingu.

Warto podkreślić, że Terra spala miliony LUNA tygodniowo, ze względu na wysokie zapotrzebowanie na UST, co tylko potęguje lot kursu LUNY. Pytanie, które się nam nasuwa, to, skąd wynika tak wysokie zapotrzebowanie na UST, a z odpowiedzią przychodzą nam protokoły w ekosystemie Terra.

Mirror Protocol

Mirror protocol istniejący w blockchainie Terra umożliwia użytkownikom minting tokenów, które odzwierciedlają ceny akcji i innych aktywów. Oznacza to w dużym uproszczeniu, że każdy korzystający z “lustrzanego protokołu” będzie miał ekspozycję na akcje firm takich jak np. Tesla, Amazon, Microsoft, czy GameStop, który na wielu platformach został w pewnym momencie zablokowany.

Mirror Protocol

Te syntetyczne tokeny wymagają zdeponowania stablecoina Terry (np. UST) jako zabezpieczenie. Jednak, aby wybić taki token, trzeba zdeponować co najmniej 150% wartości, którą chce się posiadać. Dla przykładu chcąc wybić syntetyczny token odzwierciedlający akcje Tesli o wartości 100 dolarów, koniecznym jest zdeponowanie 150 dolarów.

Istotnym w całym procesie jest rozwiązanie Oracle od Band Protocol do śledzenia cen rynkowych aktywów M, które są aktualizowane co 30 sekund. Warto również podkreślić, że kupując akcje Tesli (TSLA) przez Mirror Protocol, nasze syntetyczne tokeny odzwierciedlające te akcje są nazywane aktywami typu “m” (mTSLA).

Anchor Protocol

W czerwcu 2020 roku Terra ogłosiła ​​nawiązanie współpracy z Cosmos, Solana i Web 3 Foundation w celu stworzenia protokołu o nazwie Anchor. Został on oficjalnie udostępniony w marcu 2021 roku, a cel, w którym został utworzony, jest bardzo prosty. Ma on pozwolić zarabiać użytkownikom protokołu na zdeponowanych środkach, oferując stały zysk w wysokości 20%, przy małych wahaniach cen. Warto dodać, że Anchor posiada protokół likwidacyjny, który chroni kapitał deponentów. Dodatkowo umożliwia on natychmiastowe wypłaty bez konieczności blokowanie ich i przede wszystkim daje stabilne oprocentowanie.

Protokół Anchor

Sporym problemem były niestabilne stopy procentowe, dlatego Anchor Protocol wykorzystuje staking na blockchainie Proof of Stake (PoS). Protokół oszczędnościowy oferujący atrakcyjny i stabilny zysk brzmi bardzo atrakcyjnie dla wielu użytkowników tego ekosystemu, dlatego spotkał się on szybko z dużym zainteresowaniem.

Terra powidziała, że: Anchor Protocol jest kręgosłupem całkowicie nowego, zdecentralizowanego systemu finansowego.

Aktywa powiązane z “protokołem kotwicy” nazywane są aktywami typu “b”, czyli np. bLUNA. Podstawowym elementem protokołu oszczędnościowego Anchor jest rynek pieniężny Terra, który ułatwia deponowanie i pożyczanie stablecoinów Terra. Warto dodać, że stopa procentowa jest określana algorytmicznie jako funkcja popytu i podaży pożyczki. Istnieje mnóstwo produktów do zastawiania i oszczędzania, z których każdy ma własny profil ryzyka i zwrotu.

Alice Protocol?

Kolejnym projektem, który Terra planuje wypuścić, jest Alice Protocol. Mając Mirror Protocol oraz Anchor Protocol na ekosystemie Terra, z natywną kryptowalutą LUNA, zdecentralizowany system finansowy jest praktycznie gotowy. Alice prawdopodobnie będzie protokołem, który zbierze całą funkcjonalność powyższych protokołów i umieści je w jednym pakiecie, który jest łatwy i intuicyjny w wykorzystaniu przez użytkowników. Informacje te nie są potwierdzone, jednak chcieliśmy o tym wspomnieć, a w razie pojawienia się nowych informacji zaktualizujemy ten dział.

Podsumowanie

Dzięki CHAI do płatności, Mirror do inwestycji i Anchor do oszczędzania, Terra jest kompletnym, zdecentralizowanym systemem finansowym, skupiającym się na optymalnym doświadczeniu użytkownika, wypełniającym lukę w stosunku do tradycyjnych finansów i umożliwiającym nowemu pokoleniu skorzystanie z innowacyjnych systemów opartych na technologii blockchain.

zdecentralizowany system finansowy Terra - LUNA

Wzrost popytu na stablecoiny od Terry, jak i ich wysoka użyteczność powoduje, że firma ogłosiła plany integracji na szeroką skalę, przez co będziemy widzieć UST i inne tokeny na większej liczbie łańcuchów i giełd. Dodatkowo inicjatywa firmy polegająca na nagradzaniu tych, którzy przekonają projekty DeFi do włączenia ich natywnych tokenów, zdecydowanie pomoże w szerzeniu “dobrej nowiny”.

Te działania mogą sprawić, że popyt na UST zwiększy się, tym samym zwiększając popyt na kryptowalutę LUNA, powodując długofalowe wzrosty. Wykorzystanie ekosystemu Terra na całym świecie stale rośnie, a dobrym tego przykładem jest coraz częściej używana aplikacja PayWithTerra, która umożliwia sprzedawcom akceptację płatności stablecoinami, takimi jak UST, czy KRT. 

Założyciele Terry i firmy wchodzące w Terra Associaton są obiecujące. Terraform Labs wprowadza nieustannie innowacje i radzi sobie z ewentualnymi problemami, a cały projekt z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się rozwija. Warto również dodać, że w trakcie pisania tego tekstu, według CoinMarketCap LUNA jest na 23 miejscu z prawie 6 miliardami dolarów kapitalizacji rynkowej, co mówi nam, że pomimo dużego potencjału projekt jest wciąż dosyć nisko wyceniany. Aplikacja CHAI prawdopodobnie powędruje do Ameryki i Europy oraz reszty świata, a liczba użytecznych protokołów będzie się zwiększać z czasem.

Jesteśmy ciekaw waszego zdania na temat projektu Terra (LUNA), dajcie nam znać, co o nim sądzicie w komentarzach! 

Tekst nie jest poradą inwestycyjną. Decyzja należy wyłącznie do Ciebie.

Fundamenty projektu LUNAreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.