Bank centralny Tajlandii ostrzega przed stablecoinem THT | Wiadomości | CrypS.

Bank centralny Tajlandii ostrzega przed stablecoinem THT

Mariusz Przepiórka
tajlandia

Centralny bank Tajlandii wydał ostre ostrzeżenie przed prywatnie emitowanym stablecoinem powiązanym z batem, narodową walutą tego kraju. Według doniesień Bangkok Post, władze banku poinformowały obywateli, że Thai Baht Digital (THT) nie ma żadnych gwarancji prawnych ani ochrony. Ponadto użytkownicy mogą być narażeni na ryzyko cyberkradzieży lub prania pieniędzy.

Powołując się na sześćdziesięcioletnie prawo, asystent gubernatora banku centralnego, Pruettipong Srimachand, stwierdził, że wszelkie działania z udziałem stablecoina są uważane za nielegalne. Stablecoin jest emitowany na platformie Terra, która stworzyła szereg innych stablecoinów, w tym TerraUSD, po raz pierwszy wyemitowany we wrześniu 2020 roku, oraz TerraKRW. Platforma ta jest również odpowiedzialna za aplikację płatniczą Chai, portfel e-commerce zasilany stablecoinami, który jest szeroko stosowany w całej Azji.

THT jest powiązany z tajlandzkim batem, co budzi obawy, że jeśli będzie próbował konkurować z walutą emitowaną przez bank centralny, może doprowadzić do podziału tajlandzkiego systemu walutowego. Zdaniem Pruettiponga, takie zastosowanie ostatecznie wpłynęłoby na zaufanie ogółu społeczeństwa do stabilności krajowego systemu walutowego.

Władze kraju pracują nad własną CBDC

Platforma Terra została założona w 2018 roku w Korei Południowej, startując z 32 mln USD wsparcia od Binance i Polychain. W styczniu 2021 roku firma stojąca za platformą Terraform Labs, zebrała 25 mln USD w jednej z rund finansowania, między innymi od Galaxy Digital, Coinbase Ventures i Pantera Capital.

Wspierany przez wojsko rząd Tajlandii zajął stanowisko podobne do chińskiego, w którym oficjalnie tolerowana będzie jedynie waluta cyfrowa emitowana przez bank centralny. Chiny przyspieszyły swój program wprowadzenia CBDC i przewidują dalsze testy infrastruktury przed wprowadzeniem waluty na rynek, co może zbiec się w czasie z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2022 roku. Bank Tajlandii również przyspieszył własne prace nad krajowym CBDC i w lutym ogłosił wspólny projekt z władzami monetarnymi HongKongu, bankiem centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Instytutem Walut Cyfrowych chińskiego banku centralnego.

tajlandia
reklama
reklama