Mechanizm zabezpieczający stablecoina Terra zagrożony po spadku do 0,67 USD | Wiadomości | CrypS.

Mechanizm zabezpieczający stablecoina Terra zagrożony po spadku do 0,67 USD

Mariusz Przepiórka
terra luna

TerraUSD (UST), trzeci stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej, traci grunt. Jej wartość spadła dziś do 0,67 USD, co może wskazywać, że oparcie tokena o USD nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość.


Wraz ze spadkiem ceny UST, spadła również jego kapitalizacja rynkowa, a także kapitalizacja Terra (LUNA), która pokrywa większość wartości UST. Co gorsza, kapitalizacja rynkowa UST znacznie przewyższyła kapitalizację LUNA, na co zwróciła uwagę społeczność kryptowalutowa.

Jeśli kapitalizacja rynkowa LUNA jest niższa niż UST, możliwe jest, że w projekcie Terra nie ma wystarczających środków, aby odpowiednio wesprzeć wartość algorytmicznego stablecoina i utrzymać jego zabezpieczenie. Luna Foundation Guard (LFG), która odpowiada za utrzymanie przez UST powiązania z dolarem amerykańskim, prowadzi działania mające na celu ograniczenie dalszych strat i przywrócenie kursu stablecoina do poziomu 1,00 USD.

Działania LFG przynoszą ograniczone efekty

Strategia nabywania bitcoinów w celu zabezpieczenia UST nie przyniosła jeszcze pozytywnych skutków. Jest to związane z kilkoma różnymi czynnikami. Jednym z nich jest trwająca wyprzedaż tokenów Terra i UST. Brak stabilności cen LUNA i UST spowodował, że LFG uruchomiła pożyczkę BTC o wartości 1,5 mld USD, aby dodać ekosystemowi tak potrzebnej płynności. LFG wypożyczyła tokeny firmom handlowym „w celu ochrony zabezpieczenia UST” oraz 750 mln tokenów UST w celu akumulacji BTC.

Po początkowym spadku do poziomu 0,67 USD stablecoin zaczął odzyskiwać wartość, jednak według danych CoinGecko we wtorek o godzinie 17 czasu CET wartość UST wynosiła nieco ponad 0,90 USD. To znacznie mniej niż zakładana wartość zabezpieczenia w postaci 1 USD.

terra luna
reklama
reklama