Mechanizm zabezpieczający stablecoina Terra zagrożony po spadku do 0,67 USD | Wiadomości | CrypS.

Mechanizm zabezpieczający stablecoina Terra zagrożony po spadku do 0,67 USD

Mariusz Przepiórka
terra luna

TerraUSD (UST), trzeci stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej, traci grunt. Jej wartość spadła dziś do 0,67 USD, co może wskazywać, że oparcie tokena o USD nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość.


Wraz ze spadkiem ceny UST, spadła również jego kapitalizacja rynkowa, a także kapitalizacja Terra (LUNA), która pokrywa większość wartości UST. Co gorsza, kapitalizacja rynkowa UST znacznie przewyższyła kapitalizację LUNA, na co zwróciła uwagę społeczność kryptowalutowa.

Jeśli kapitalizacja rynkowa LUNA jest niższa niż UST, możliwe jest, że w projekcie Terra nie ma wystarczających środków, aby odpowiednio wesprzeć wartość algorytmicznego stablecoina i utrzymać jego zabezpieczenie. Luna Foundation Guard (LFG), która odpowiada za utrzymanie przez UST powiązania z dolarem amerykańskim, prowadzi działania mające na celu ograniczenie dalszych strat i przywrócenie kursu stablecoina do poziomu 1,00 USD.

Działania LFG przynoszą ograniczone efekty

Strategia nabywania bitcoinów w celu zabezpieczenia UST nie przyniosła jeszcze pozytywnych skutków. Jest to związane z kilkoma różnymi czynnikami. Jednym z nich jest trwająca wyprzedaż tokenów Terra i UST. Brak stabilności cen LUNA i UST spowodował, że LFG uruchomiła pożyczkę BTC o wartości 1,5 mld USD, aby dodać ekosystemowi tak potrzebnej płynności. LFG wypożyczyła tokeny firmom handlowym „w celu ochrony zabezpieczenia UST” oraz 750 mln tokenów UST w celu akumulacji BTC.

Po początkowym spadku do poziomu 0,67 USD stablecoin zaczął odzyskiwać wartość, jednak według danych CoinGecko we wtorek o godzinie 17 czasu CET wartość UST wynosiła nieco ponad 0,90 USD. To znacznie mniej niż zakładana wartość zabezpieczenia w postaci 1 USD.

terra lunareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.