Fundamenty Projektu - Solana (SOL) | CrypS.

Fundamenty Projektu – Solana (SOL)

Redaktor: Albert Czajkowski

Fundamenty Projektu - Solana Analizy

Brat Ethereum i jednocześnie jego największy wróg, czyli Solana (SOL). Blockchain, który zbliża się wielkimi krokami do tworu Vitalika Buterina jest interesujący ze względu na wiele czynników, o których dziś trochę powiemy. Jeżeli nie wiesz jeszcze czym jest $SOL oraz dlaczego znalazł się w topce największych kryptowalut, ten artykuł pomoże Ci nadrobić zaległości. Kiedy cena Solany zaczęła rosnąć w lipcu, ludzie mówili o #SolanaSummer, jednak jest już listopad, a cena nadal rośnie, dlatego być może powinniśmy po prostu nazwać 2021 rokiem Solany.

Seria artykułów „Fundamenty Projektu” jest naszą odpowiedzią na potrzeby czytelników, którzy są zainteresowani danym projektem i chcą dowiedzieć się, czym on jest, oraz jaki jest jego potencjał inwestycyjny. Tym razem opisujemy blockchain Solana z natywną kryptowalutą SOL.

Czym jest Solana i dlaczego stała się tak popularna?

Na początku tego roku 1 SOL kosztował 1,50 USD, a kapitalizacja rynkowa tego projektu wynosiła około 86 milionów USD. Od tego czasu Solana zyskała ponad 13 000% i według CoinMarketCap 1 SOL jest teraz wart około $.... Z kapitalizacją rynkową w wysokości 66 miliardów dolarów Solana stała się piątą największą kryptowalutą. Czemu tak się stało? Najpierw musimy zrozumieć podstawy i zaczniemy od tego czym tak w ogóle jest Solana.

czym jest solana

Tak więc Solana jest blockchainem i projektem open-source zbudowanym w 2017 roku przez programistów z Solana Labs z siedzibą w San Francisco, na których czele stoi Anatolij Jakowenko. Projekt ten zyskał popularność, oferując coś, czego blockchain Ethereum do tej pory nie był w stanie dostarczyć; szybsze działanie i niższe opłaty transakcyjne. W przeciwieństwie do Ethereum, Solana jest blockchainem wykorzystującym PoS (Proof of Stake) oraz system PoH (Proof of History). Czyni go to bardziej przyjaznym dla środowiska, niż popularne blockchainy takie jak Ethereum (póki co) i Bitcoin oraz o wiele szybszym.

Jest to obecnie jeden z najszybszych łańcuchów bloków w przestrzeni kryptowalut i tym samym jeden z najczęściej używanych. Szybkość i niska opłata transakcyjna Solany przyciągnęły do ​​blockchainu wielu programistów, tym samym tworząc dużą konkurencję dla Ethereum. Dzięki zwiększeniu popularności blockchainu i napływowi nowych projektów do sieci szeroka gama dApps i inteligentnych kontraktów jest aktualnie wdrażana na Solanie.

Kto stoi za projektem?

Solana (SOL) została założona przez Anatolija Jakowenko, który pracował w Qualcomm przed założeniem Solany. Posiada on szerokie doświadczenie jako inżynier oprogramowania, po pracy w Dropbox. Wraz z Ericiem Williamsem i CTO Solany, Gregiem Fitzgeraldem, stworzyli nowy proces radzenia sobie z tradycyjnymi problemami z przepustowością, które istniały w łańcuchach bloków Bitcoin i Ethereum. Reszta zespołu projektu z kolei nabierała doświadczenia w najlepszych organizacjach technologicznych na świecie jak: Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter, Dropbox i innych.

zespół stojący za kryptowalutą Solana (SOL)

Dlaczego Solana jest tak wartościowa?

Solana, poprzez swój protokół Proof-of-History (PoH), rewolucjonizuje sposób działania blockchainów. Proces weryfikacji transakcji jest skrócony, przez co szybkość przetwarzania transakcji w sieci Solana jest o wiele wyższa, niż w innych blockchainach. Sieć Solana przetwarza do 60 000 transakcji na sekundę, przewyższając tym samym Bitcoin, Ethereum, XRP, czy nawet Visę.

porównanie Solana z innymi blockchainami

Solana może przetwarzać około 50 000 transakcji na sekundę (TPS). Aby spojrzeć na to z perspektywy, Ethereum przetwarza od 15 do 45 TPS, chociaż blockchain ten jest w trakcie aktualizacji do ETH 2.0, dzięki czemu będzie nieco szybszy. Choć szybkość to nie wszystko, niewiele kryptowalut zbliża się w tym wyścigu do Solany, nawet scentralizowany rywal projektu, czyli Visa przetwarza tylko 24 000 TPS.

Solana vs Ethereum

Ethereum jest obecnie liderem w obszarze inteligentnych kontraktów, z ponad 70 000 węzłów w porównaniu do zaledwie 1000 w przypadku Solany. Jednak Solana jest uważana przez niektórych za “zabójcę Ethereum” ze względu na swoją innowacyjność i sposób, w jaki radzi sobie z niektórymi słabościami ETH. Sieć Ethereum nadal nie spełnia pewnych ważnych aspektów, zwłaszcza pod względem skalowalności. Przeciążenie sieci czasami prowadzi do ogromnych opłat. Z tego powodu deweloperzy obecnie pracują nad ETH 2.0., migrując blockchain z konsensusu Proof-of-Work (PoW) do Proof-of-Stake (PoS). Oczekuje się, że aktualizacja ETH 2.0 rozwiąże problem skalowalności i sprawi, że Ethereum będzie miał mniejszy ślad węglowy.

Solana vs Ethereum

Z powodu niedociągnięć Ethereum pojawiły się nowe łańcuchy bloków, które przejmują część jego udziałów w rynku. Tezos, Cardano i właśnie Solana są specjalnie zaprojektowane tak, aby były tańsze, szybsze i bardziej zrównoważone niż Ethereum, przy czym Solana jest teraz najszybsza z nich wszystkich. Choć liczba projektów uruchomionych w Ethereum jest najwyższa, to Solana nadrabia zaległości i goni swojego przeciwnika. Podobno blockchain ten ma w swoim ekosystemie ponad 350 projektów.

Tokenomika SOL

W obiegu znajduje się obecnie około 300 mln SOL. Podobnie jak wiele innych tokenów Solana ma ograniczoną roczną emisję, ponieważ monety są wręczane tym, którzy wspierają kryptowalutę i cały ekosystem. Solana zaczęła od zwiększania podaży o 8 procent rocznie, ale liczba ta spada o 15 procent każdego roku, aż ostatecznie osiągnęła 1,5 procent rocznie, co jest stałą, trwającą emisją. Ten harmonogram emisji kontrastuje z innymi popularnymi kryptowalutami jak na przykład Bitcoin, który ma stałą podaż 21 milionów monet.

tokenomika solana

Solana korzysta z systemu Proof Of Stake do weryfikacji transakcji, zarządzania podażą i tworzenia nowych tokenów. Aby wziąć udział w systemie PoS, musisz posiadać SOL, jednak dzięki temu możesz następnie zdobyć nagrody za pomoc w obsłudze systemu. W sieci są również walidatorzy, którzy otrzymują nagrody za weryfikację transakcji, pobierając część nagród jako prowizję. Następnie przekazują resztę nagrody tym, którzy postanowili z nimi stakować, proporcjonalnie do ich udziałów własnościowych.

Dlaczego SOL tak urosło?

Nie da się ukryć, że Solana (SOL) jest jednym z najlepiej prosperujących aktywów cyfrowych na rynku, szczególnie ostatnio po osiągnięciu nowego ATH. Natywny token projektu wdarł się do pierwszej dziesiątki kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, będąc niedaleko swojego największego wroga – Ethereum. Chociaż najwięksi oponenci Solany, jak Ethereum, Cardano, Polkadot, Terra i Avalanche zwiększyły swoją cenę w ciągu ostatniego roku, wydajność Solany była nadzwyczajna.

dlaczego SOL rośnie

Kluczowym powodem rozwoju tej kryptowaluty jest fakt, że ekosystem Solana ma wsparcie FTX, jednej z wiodących giełd cyfrowych aktywów na świecie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firma FTX uruchomiła wiele projektów opartych na Solanie. Na dodatek SOL jest również wspierany przez największych inwestorów w przestrzeni kryptowalut, w tym Alameda Research, Andreessen Horowitz, czy Polychain. Niektórzy eksperci rynkowi uważają, że Solana jest na początku swojego cyklu wzrostu i ma potencjał dorównania Ethereum pod względem ceny i wartości rynkowej w ciągu najbliższych kilku lat. Dodatkowo sporo popularności Solanie daje branża NFT oparta o blockchain projektu, który szczyci się niskimi prowizjami w porównaniu z Ethereum. W związku z tym kilku inwestorów pozostaje optymistycznie nastawionych do długoterminowych perspektyw projektu.

Co będzie dalej?

Solana rozwiązuje wiele tradycyjnych problemów, z którymi borykała się wcześniejsza technologia blockchain. Prezentuje nową strukturę weryfikacji transakcji i wydajniejszy algorytm konsensusu. Platforma jest silnym konkurentem dla Ethereum i powoli rośnie w siłę na rynku NFT. SOL jest z pewnością kryptowalutą na którą warto zwrócić uwagę, ponieważ nadal się rozwija i to w bardzo szybkim tempie!

Fundamenty Projektu - Solanareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.