12 miesięcy na rynku kryptowalut - podsumowanie 2021 roku | CrypS.

12 miesięcy na rynku kryptowalut – podsumowanie 2021 roku

7 min
Michał Misiura

przegląd rynku kryptowalut w 2021 roku Analizy

Bitcoin prawnym środkiem płatności w Salwadorze, eksplozja rynku NTF, chiński ban i zamieszanie wokół tweetów Elona Muska – 2021 rok był pełen momentów, które zapiszą się w historii kryptowalut. Przypomnijmy sobie jeszcze raz te, które zostaną zapamiętane na dłużej.

Rzut oka na ostatnie 12 miesięcy w branży krypto

przegląd najważniejszych wydarzeń na rynku kryptowalut w 2021

Styczeń

Cena bitcoina 1 stycznia: 29 374 USD, 8 stycznia ATH: 40 797 USD

Na początku stycznia nowe ATH na bitcoinie sprawiło, że kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła po raz pierwszy w historii 1 bilion dolarów; Wielka Brytania zakazała kryptowalutowych instrumentów pochodnych, a Dogecoin zaliczył pierwszą większą pompkę o 500%, dzięki Redditowi. Po osiągnięciu styczniowego szczytu kurs BTC spadł o 17%, reagując na artykuł z The Times, w którym pisano, że HSBC nie będzie przetwarzać płatności w kryptowalutach.


Luty

Cena bitcoina 1 lutego: 49 631 USD, 21 lutego ATH: 57 539 USD

Po pojawieniu się informacji o zakupie bitcoinów przez Teslę, BTC osiągnął kolejny rekord wszechczasów. Dalsze wzrosty napędził Mastercard, który ujawnił plany rozpoczęcia obsługi niektórych kryptowalut w swojej sieci. Popularny internetowy GIF, Nyan Cat, został sprzedany jako NFT za 300 ETH, przyczyniając się do eksplozji rynku niewymiennych tokenów w 2021 roku.


Marzec

Cena bitcoina 1 marca: 49 631 USD, 13 marca ATH: 61 243 USD

Narracja wokół rynku kryptowalut zaczęła się zmieniać, koncentrując się na zużyciu energii, głos ws. zabrał m.in. Bill Gates, który skrytykował bitcoina jako szkodliwego dla środowiska. Chińska Mongolia Wewnętrzna zamknęła kopalnie BTC, co stanowiło zapowiedź przyszłego zakazu krypto w Państwie Środka.

Do gorączki na rynku dołączyły Visa i PayPal, które ogłosiły, że ułatwią płatności za pomocą cyfrowych aktywów. Tesla zaczęła przyjmować bitcoiny jako formę płatności za samochody. Dzieło NFT autorstwa Beeple zostało sprzedane za 69 mln dolarów.


Kwiecień

Cena bitcoina 1 kwietnia: 59 095 USD, 13 kwietnia ATH: 63 503 USD

Całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut przekroczyła po raz pierwszy 2 biliony dolarów. Największa amerykańska giełda kryptowalut, czyli Coinbase, weszła na tradycyjną giełdę NASDAQ pod tickerem COIN. Venmo od firmy PayPal zaczęło udostępniać handel BTC, ETH, LTC i BCH.

W Niemczech wprowadzono prawo, dzięki któremu 4000 funduszy specjalnych otrzymało dostęp do rynku kryptowalut. Działalność zakończyły 2 tureckie giełdy: Vebitcoin oraz Thodex, którego właściciel zniknął razem z 2 mld USD w aktywach klientów.


Maj

Cena bitcoina 1 maja: 57 828 USD

Początek maja to coraz bardziej widoczny wzrost zainteresowania kryptowalutami ze strony instytucjonalnych graczy. Goldman Sachs oficjalnie potwierdził swoje zaangażowanie na rynku, a setki banków ze Stanów Zjednoczonych zapowiedziały, że zaczną oferować bitcoiny.

12 maja Tesla ogłosiła, że zakończy sprzedaż samochodów za bitcoiny, tłumacząc to troską o środowisko. 5 dni później Chiny przypomniały swoim obywatelom i instytucjom płatniczym, że nie są zwolennikami kryptowalut. Oba wydarzenia doprowadziły do poważnych spadków na rynku cyfrowych aktywów.


Czerwiec

Cena bitcoina 1 czerwca: 36 684 USD

Największa giełda kryptowalut świata, czyli Binance, borykała się z problemami ze strony regulatorów m.in. w Wielkiej Brytanii i Polsce. Platforma Crypto.com podpisała umowę sponsorską o wartości 100 milionów dolarów w Formule 1, rozpoczynając reklamową ofensywę ze strony giełd kryptowalut.

Instytucje korzystały z przeceny: Andreessen Horowitz uruchomił fundusz kryptograficzny o wartości 2,2 mld USD. Prezydent Salwadoru złożył projekt ustawy uznającej bitcoina za prawny środek płatniczy. W areszcie w Barcelonie zmarł John McAfee, jedna z najbarwniejszych postaci związanych ze światem krypto.


Lipiec

Cena bitcoina 1 lipca: 33 572 USD

Visa ogłosiła współpracę z 50 platformami wymiany kryptowalut oraz poinformowała o przekroczeniu progu 1 mld USD płatności przy użyciu jej kryptograficznych kart. Insider ujawnił, że Amazon zintegruje bitcoinowe płatności i uruchomi własny token, jednak doniesienia okazały się fałszywe.

Trwała gorączka na „psich tokenach”, a kolejne tweety Elona Muska pompowały cenę Dogecoina. Gwałtowny rozwój przeżywał sektor gier play2earn z Axie Infinity na czele.


Sierpień

Cena bitcoina 1 sierpnia: 39 974 USD

Google ponownie zezwolił na reklamy kryptowalut, blockchain bitcoin SV przeżywał kolejne ataki 51%, a drugi co do wielkości amerykański pożyczkodawca hipoteczny – United Wholesale Mortgage ogłosił, że zaakceptuje płatności w BTC. Kuba uregulowała wykorzystanie wirtualnych aktywów w transakcjach komercyjnych.

W sierpniu dochodzi do jednej z największych kradzieży w historii rynku kryptowalut – z sieci Poly Network znika 600 mln dolarów. Ostatecznie haker zwraca prawie wszystkie fundusze. W Stanach Zjednoczonych toczyła się zażarta dyskusja nad zapisem dotyczącym kryptowalut w ustawie o infrastrukturze. Ostatecznie uchwalono ją z niekorzystną, rozmytą definicją brokera.


Wrzesień

Cena bitcoina 1 września: 48 847 USD

W Salwadorze wchodzi w życie prawo ustanawiające bitcoina prawnym środkiem płatniczym, a Chiny ostatecznie potwierdzają zakaz kryptowalut w kraju. Gdy dochodzi do flash crash’u na rynku, prezydent Salwadoru ogłasza pierwszy „buy the dip” 150 BTC.

Fałszywe informacje o współpracy Walmarta z Litecoinem powodują „pump and dump”. Pod wpływem regulacyjnych nacisków Binance zapowiada, że zrezygnuje ze „zdecentralizowanego modelu siedziby”. Morgan Stanley tworzy nową jednostkę zajmującą się analizą kryptowalut, a w Budapeszcie powstaje pomnik Satoshiego Nakamoto.


Październik

Cena bitcoina 1 października: 48 116, 20 października ATH: 65 992

Na nowojorską giełdę trafia pierwszy ETF bitcoin Futures, spółki ProShares, oznaczony jako BITO. Niecały tydzień później zostaje uruchomiony kolejny, prowadzony przez Valkyrie Investments. Google nawiązuje współpracę z Bakkt, żeby umożliwić użytkownikom kryptowalut korzystanie z Google Pay.

Chiński McDonald’s wypuszcza swoje pierwsze NFT, a amerykańska agencja podatkowa IRS oferuje sześciocyfrową nagrodę za złamanie Monero.


Listopad

Cena bitcoina 1 listopada: 61 004 USD, 10 listopada ATH: 68 789 USD

W listopadzie doszło do uruchomienia długo wyczekiwanej aktualizacji bitcoina Taproot, która ma poprawić skalowalność i prywatność sieci oraz umożliwia tworzenie DeFi na BTC. Aktywa w zarządzaniu Grayscale (AUM) po raz pierwszy w historii osiągają 60 miliardów dolarów, przewyższając największy fundusz złota na świecie.

Kapitalizacja rynku kryptowalut osiąga nowy rekord powyżej 3 bilionów dolarów. 10 listopada bitcoin wycena bitcoina osiąga aktualny rekord wszechczasów na poziomie 68 789 dolarów.


Grudzień

Cena bitcoina 1 grudnia: 57 229 USD

Do grudnia 2021 roku wydobyte zostaje 90% wszystkich bitcoinów, które trafią kiedykolwiek do obiegu. Na otwartym rynku znalazło się 18,89 miliona BTC z maksymalnej podaży 21 milionów. Na sile zyskuje trend metaverse, czego świadectwem jest sprzedaż wirtualnych działek, osiągająca 106 mln USD.

Niemieckie kasy oszczędnościowe pracują nad projektem, który może udostępnić kryptowaluty ich 50 milionom klientów. Inwestorzy instytucjonalni zbierają straty do optymalizacji podatkowej, przez co cena bitcoina spada poniżej 50 000 USD.


Kluczowe momenty na rynku kryptowalut w 2021 roku

przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata kryptowalut w 2021 roku

Elon Musk, Tesla i bitcoiny

Elon Musk ponownie wpływa na rynek kryptowalut

W styczniu tego roku Tesla, Elona Muska, kupiła bitcoiny za 1,5 mld dolarów. Informacje na ten temat wyszły na jaw w lutym i były jednym z motorów napędowych hossy. 

Doniesienia o tym, że Tesla posiada bitcoiny, podniosły kurs BTC o ponad 14%. Kolejnym wielkim prezentem od Elona Muska dla rynku kryptowalut było ogłoszenie o przyjęciu bitcoina jako formę płatności za samochody, końcem marca.

Musk stał się obiektem kultu ze strony sporej części społeczności krypto. Pomógł bitcoinowej hossie i wielokrotnie wspominał o dogecoine, dzięki czemu meme coin otrzymał paliwo do baku w drodze na księżyc. Według badania platformy eToro i spółki analitycznej The TIE, tweety Muska poprawiły sentyment rynkowy i doprowadziły do zwiększenia ceny bitcoina o 44,4%.

Sympatia inwestorów do miliardera nie trwała jednak wiecznie, gdyż 12 maja ogłosił, że Tesla wycofuje się z akceptowania bitcoinów przez obawy związane z jego szkodliwością dla środowiska. W ciągu kilku godzin od tweeta Elona Muska, kurs BTC spadł o 14% i był to początek dalszej 50% korekty od szczytu z kwietnia. Tesla posiada nadal 42 000 BTC.


Dyskusja o wpływie BTC na środowisko

kopanie bitcoina (BTC) poradnik

12 maja 2021 Tesla zawiesiła przyjmowanie bitcoinowych płatności za samochody, tłumacząc się kwestiami związanymi z ekologią, co podgrzało dyskusję dotyczącą wpływu kryptowalut na środowisko.

Bitcoin. Jesteśmy zaniepokojeni gwałtownym wzrostem wykorzystania paliw kopalnych do wydobywania bitcoinów i transakcji, zwłaszcza węgla, który ma najgorszą emisję spośród wszystkich paliw – głosiło oświadczenie Elona Muska, który obiecywał, że Tesla powróci do akceptowania BTC, gdy sieć kryptowaluty będzie oparta na bardziej zielonej energii.

O tym, że bitcoin szkodzi środowisku, mogliśmy słyszeć w tym roku wiele razy, nie tylko od Elona Muska. Już w marcu zwracał na to uwagę Bill Gates, a po decyzji Tesli (której motywy mogły być bardziej polityczne niż ekologiczne) temat stał się bardzo lubiany przez mainstreamowe media. Z drugiej strony dane Uniwersytetu Cambridge wskazywały na coraz większy udział zielonej energii w miningu BTC.

W listopadzie Szwecja wezwała Unię Europejską do całkowitego zakazania kopania kryptowalut opartych na algorytmie PoW, twierdząc że górnicy uniemożliwiają jej wypełnienie zobowiązań klimatycznych. W grudniu szef szwedzkiego nadzoru finansowego, który był współautorem dokumentu, został wiceprzewodniczącym unijnego regulatora ESMA.

Zakaz kopania kryptowalut w 2021 roku, będzie kojarzył nam się jednak przede wszystkim z Chinami.


Chiński ban rynku krypto

O co chodzi w chińskim zderzeniu z rynkiem kryptowalut?

Wiosną 2021 roku kolejne Chińskie prowincje zaczęły likwidować kopalnie kryptowalut. Ostatecznie kraj wprowadził zakaz wydobycia oraz handlu cyfrowymi aktywami.

Zaczęło się w marcu od od ograniczenia minigu bitcoina w Mongolii Wewnętrznej, a skończyło we wrześniu ostatecznym banem wszystkich aktywności związanych z rynkiem krypto, na terenie całych Chin. Państwo Środka stanowczo rozprawiło się z branżą, robiąc miejsce na nadejście cyfrowego juana oraz spełniając swoje cele w polityce wewnętrznej (tutaj o prawdopodobnych przyczynach).

Po ofensywie przeciwko rynkowi krypto, najpopularniejsze giełdy przestały obsługiwać klientów z Chin Kontynentalnych. Z chińskich mediów społecznościowych zniknęły kanały poświęcone kryptowalutom. Górnicy zaczęli migrować do innych krajów. Po zamknięciu kopalń udział Chin w mocy obliczeniowej w sieci bitcoina spadł z ponad 50% do zera. Przynajmniej oficjalnie, gdyż ostatnie dane wskazują na to, że chińscy górnicy zeszli do podziemia, a ich ukryte przed władzami kopalnie odpowiadają wciąż za 20% hashrate BTC.

We wrześniu, w którym Chiny ostatecznie rozprawiły się z rynkiem krypto, w Ameryce Środkowej doszło do rewolucyjnego wydarzenia.


Bitcoin walutą Salwadoru

Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

7 września 2021 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym bitcoin został prawnym środkiem płatniczym pierwszego państwa na świecie.

Salwador zaakceptował pierwszą kryptowalutę, utworzył fundusz o wartości 150 mln USD, który ma wspierać jej adopcję oraz uruchomił kopalnię BTC zasilaną przez energię geotermalną z wulkanu i planuje budowę Bitcoin City.

Zmiany nie przebiegały bez zakłóceń. Bitcoin Law spotkało się z protestami mieszkańców kraju, jednak nie wpłynęło to na kurs obrany przez prezydenta kraju Naiyba Bukele, który dał poznać się jako wielki zwolennik bitcoina. Przywódca, zwyciężający w światowych rankingach najbardziej lubianych polityków, wykorzystał go, żeby budować swoją popularność i przyzwyczaił społeczność krypto, do ogłaszania kolejnych zakupów dołka, gdy BTC notował korekty.

Z dniem, w którym BTC stał się oficjalnym środkiem płatności Salwadoru, zaczęły akceptować go lokalne franczyzy McDonalda i Starbucksa oraz tysiące  przedsiębiorców i sklepów. Trzeba zaznaczyć jednak, że wokół przyjęcia bitcoina przez środkowoamerykański kraj, entuzjazm miesza się z wątpliwościami, a ostatnie raporty z Salvadoru mówią o znikających BTC z oficjalnych państwowych portfeli Chivo.

Słowo podsumowania

2021 rok był czasem hossy i rosnącej adopcji bitcoina. Kryptowaluty trafiły do mainstreamu zajmując miejsce obok innych aktywów inwestycyjnych i skupiły na sobie wzrok funduszy oraz traderów z zasobnymi portfelami, którzy poruszali się dotąd po innych rynkach. Zanim nastąpi bessa i kolejna krypto-zima, cyfrowe aktywa zaskoczą nas jeszcze nie jednym. Tego żeby były to same pozytywne zaskoczenia, życzymy sobie i Wam w nowym 2022 roku.

przegląd rynku kryptowalut w 2021 roku
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.