Wydobycie bitcoinów coraz bardziej ekologiczne - wskazują dane University of Cambridge | Wiadomości | CrypS.

Wydobycie bitcoinów coraz bardziej ekologiczne – wskazują dane University of Cambridge

Michał Misiura
kopanie bitcoina (BTC) poradnik

Publicznie dostępne dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) i Centre for Alternative Finance na Uniwersytecie w Cambridge, pokazują że wydobycie bitcoinów dąży w kierunku całkowitego oparcia się na zielonej energii. Już teraz mining kryptowalut jest mniej emisyjny niż średnia dla całej globalnej sieci energetycznej.

Negatywny wpływ bitcoina na środowisko stał się jednym z ulubionych tematów mainstreamowych mediów na całym świecie. Po decyzji prezesa Tesli, który powiedział że jego firma nie będzie akceptować płatności w BTC, do czasu aż jego wydobycie stanie się ekologiczne, w przestrzeni medialnej rozgorzała zaciekła dyskusja. Po stronie bitcoina stanęły osoby związane z rynkiem kryptowalut oraz branżowe media, które argumentowały, że zarzuty Muska opierają się na błędnych danych.

Teraz kolejnych argumentów w sporze dostarczył Hass McCook, który w gościnnym artykule dla Bitcoin Magazine przeanalizował publicznie dostępne dane, zawarte w Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI). Według niego:

(…) emisja bitcoina osiągnęła szczyt kilka miesięcy temu i na szczęście, wraz z zakazem wydobywania bitcoinów w Chinach, rozpoczął się agresywny marsz w kierunku zerowej emisji. Oczekuje się, że w najgorszym przypadku emisja z bitcoina za pięć lat będzie stanowić mniej niż jedną trzecią jego dzisiejszej emisji, a za 10 lat bitcoin nie wyemituje w ogóle nic.

Bitcoin mniej emisyjny niż średnia

Dane z Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index pokazują, że w przypadku miningu bitcoina, wskaźnik „grid intensity” (emisja węgla na jednostkę zużytej energii elektrycznej) wynosi 418 gramów CO2 na kilowatogodzinę. Średnia w globalnej sieci energetycznej wynosi zaś 463 gramy CO2.

Tym samym McCook uważa, że wszelkie doniesienia o emisyjności bitcoina są przesadzone. Jak podano na stronie indeksu CBECI, ilość energii elektrycznej zużywanej każdego roku przez zawsze podłączone, ale nieaktywne urządzenia domowe w samych Stanach Zjednoczonych, mogłaby zasilać sieć bitcoina przez 3,4 roku.

kopanie bitcoina (BTC) poradnikreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.