Pomysłodawca zakazu kopania BTC zostaje wiceszefem ESMA | Wiadomości | CrypS.

Pomysłodawca zakazu kopania BTC zostaje wiceszefem ESMA

Michał Misiura
Szef szwedzkiego nadzoru finansowego który proponował zakaz kopania bitcoina, został wiceprezesem esma

Erik Thedéen, dyrektor szwedzkiej Finansinspektionen (FI), otrzymał powołanie na stanowisko wiceprzewodniczącego Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Urzędnik zasłynął niedawnym postulatem zakazu kopania bitcoina w UE. 

Do nominacji ze skutkiem natychmiastowym doszło 15 grudnia. Erik Thedéen obejmie stanowisko wiceprzewodniczącego ESMA na okres 2,5 roku. Dotychczasowy dyrektor generalny szwedzkiego nadzoru finansowego zastąpi Anneli Tuominen, szefową fińskiej Finanssivalvonta (FIN-FSA), która zakończyła swoją kadencję.

Verena Ross, przewodnicząca ESMA, skomentowała wybór Thedéena słowami:

Z radością ogłaszam nominację Erika Thedéena na wiceprzewodniczącego ESMA. Jako Członek Zarządu od stycznia 2018 r. wykazał swoje zaangażowanie na rzecz ESMA poprzez aktywny udział w naszych pracach nadzorczych. Wnosi do tej roli bogate doświadczenie krajowe i międzynarodowe i nie mogę się doczekać współpracy z nim.

ESMA to niezależna unijna agencja z siedzibą w Paryżu, do której zadań należy koordynowanie przepisów związanych z nadzorem finansowym w państwach członkowskich. Wśród jej narzędzi znajdują się m.in. interwencje produktowe, które umożliwiają zmiany w dostępie do konkretnych klas aktywów. Najbardziej znanym przykładem takiego działania było ograniczenie dźwigni finansowej oraz zmiany na europejskim rynku Forex/CFD, dokonane w 2018 roku.

Szwedzki pomysł zakazania miningu bitcoina

Na początku listopada tego roku Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego wraz ze Szwedzką Agencją Ochrony Środowiska, opublikowały stanowisko zatytułowane jako: „Kryptowaluty stanowią zagrożenie dla transformacji klimatycznej – energochłonne wydobycie powinno zostać zakazane”. Pod dokumentem znalazły się podpisy przewodniczących obu organizacji, a więc także Erika Thedéena.

W raporcie pisano o tym, że górnicy kryptowalut przenoszący się do Skandynawii, zagrażają szwedzkim zdolnościom do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W związku z tym postulowano o całkowite zakazanie kopania kryptowalut, takich jak bitcoin, na terenie całej Unii Europejskiej. Bez względu na działania, lub brak działań ze strony innych krajów, Szwecja deklarowała, że podejmie takie kroki.

Erik Thedéen jako wiceszef ESMA będzie mógł mieć większy wpływ na kształtowanie europejskiej polityki względem kryptowalut. Zapewne nie będzie on jednak na tyle duży, żeby umożliwić mu doprowadzenie do zakazu miningu.

Szef szwedzkiego nadzoru finansowego który proponował zakaz kopania bitcoina, został wiceprezesem esma
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.