Ustawa infrastrukturalna przechodzi bez poprawek ws. kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Ustawa infrastrukturalna przechodzi bez poprawek ws. kryptowalut

Michał Misiura
ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcji

Poprawki dotyczące kryptowalut nie znalazły się w ustawie infrastrukturalnej. Zatwierdzona przez amerykański Senat wersja zawiera niejasną definicję brokera, która może skomplikować życie górnikom i programistom blockchain. 

Powodem odrzucenia poprawek był brak jednomyślnej zgody, dzięki sprzeciwowi republikańskiego senatora Richarda Shelby’ego. Polityk miał zagłosować przeciwko, ponieważ nie uwzględniono jego propozycji wzrostu wydatków na obronę (o 50 mld USD). Wcześniej dwie grupy senatorów, które wnosiły różne propozycje poprawek, osiągnęły porozumienie korzystne dla branży. Członek jednej z nich, Pat Toomey, skomentował sprzeciw Shelby’ego słowami: „W jakim wszechświecie to w ogóle ma sens?”

Teraz ustawa trafi do Izby Reprezentantów. Kilku zasiadających w niej polityków, zapowiedziało już, że będą zabiegać o wprowadzenie poprawek związanych z branżą kryptowalut. Wśród nich znajdują się Tom Emmer, Darren Soto i David Schweikert.

Kontrowersyjna ustawa

Ustawa zakłada, że wszyscy brokerzy działający na rynku kryptowalut będą zobowiązani do raportowania na temat adresów portfeli i uczestników transakcji, o wartości powyżej 10 000 USD. Amerykańskie władze zakładają, że pozyskają w ten sposób dodatkowe 28 mld dolarów na realizację infrastrukturalnych projektów administracji Joe Bidena.

Głównym problemem projektu jest definicja brokera, który jest rozumiany w niej jako „każda osoba, która (odpłatnie) jest odpowiedzialna za regularne świadczenie usług realizujących transfery zasobów cyfrowych w imieniu innej osoby”. Do tej grupy można zaliczyć także górników kryptowalut i programistów.

(…) ustawa o infrastrukturze zawiera szkodliwe wymagania dotyczące raportowania IRS, które są niemożliwe do spełnienia dla wielu uczestników ekosystemu krypto. W rezultacie wielu graczy kryptograficznych będzie zmuszonych do przeniesienia się za granicę, pozostawiając na stole przyszłe miejsca pracy i wzrost gospodarczy. – skomentowało Blockchain Association, odnosząc się do braku przyjęcia poprawek.

ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcji
reklama
reklama