Andrzej Duda promuje w sieci scam? Skrajnie bezczelna reklama namawia do inwestowania
Prezydent Andrzej Duda zajął się handlem obligacjami? Sugeruje to pewna reklama, która krąży po sieci i przez którą pewna seniorka straciła spore oszczędności. O co dokładnie chodzi?
- Oszuści stają się coraz bardziej bezczelni. W sieci pojawiła się reklama promująca rzekomą inwestycję w obligację państwa.
- Na materiałach znalazło się zdjęcie Andrzeja Dudy.
Andrzej Duda promuje scam?
W sieci trzeba być coraz bardziej ostrożnym. Przekonała się o tym 82-letnia kobieta z województwa świętokrzyskiego.
Co dokładnie się stało? Na początku kwietnia seniorka znalazła w sieci reklamę promującą inwestowanie w obligację państwa. Na materiałach znalazł się Andrzej Duda. Sugestia była jasna: prezydent nakłania do kupna papierów wartościowych.
82-latka postanowiła zainwestować na początek 800 zł. Wypełniła formularz na stronie scamu. Podała też numer telefonu. I to był chyba największy błąd. W efekcie oszuści zaczęli do niej dzwonić i nakłaniać do dalszych inwestycji. Do tego, jak podał portal gazeta.pl, wysłali jej “kody, które miały rzekomo służyć do monitorowania konta oraz dokonywania transakcji bankowych”.
Był to zapewne link z programem, który miał umożliwić przejęcie jej bankowości elektronicznej. W efekcie z konta staruszki wypłacono aż 28 tys. zł!
Kobieta zgłosiła sprawę policji.
Policja podjęła działania w celu zidentyfikowania sprawców i zabezpieczenia dalszych dowodów związanych z tym oszustwem finansowym
– podały służby.
Przestępcy wykorzystują wizerunki celebrytów
Pomysł, by promować scam za pomocą wizerunku znanej osoby nie jest nowy. Często po sieci krążą reklamy, na których Elon Musk oferuje inwestycję w jakiś podejrzany projekt. Po polskiej części internetu krążą też materiały, z których ma wynikać, że “genialną” inwestycję promuje Kuba Wojewódzki czy Jarosław Kaczyński. Oczywiście nie trzeba dodawać, że to tylko próby wyłudzenia pieniędzy.
Oglądanie ewolucji scamerów jest jednocześnie bardzo zabawne i bardzo przerażające.
Ale dlaczego uwzięli się na @ORLEN_Group ?#scam #inwestycje pic.twitter.com/GOhoggbK7y— Jakub Mościcki (@Jakub_moscicki) March 19, 2024
Jak nie dać się przestępcom? To proste. Po prostu sprawdzać każdy projekt, w który chcemy ulokować nasze środki. Do tego nie wierzyć w idealne oferty. Inwestowanie ZAWSZE wiąże się z ryzykiem. Nawet w przypadku najbezpieczniejszej inwestycji w złoto czy inne bezpieczne przystanie. Więcej o tym, jak działają oszuści z rynku kryptowalut i szczególnie kiedy trzeba się mieć na baczności, pisaliśmy w tym miejscu.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.