Microsoft oraz Apple wycofują się z zarządu OpenAI. Twórcy ChatGPT mają kłopoty? | Wiadomości | CrypS.

Microsoft oraz Apple wycofują się z zarządu OpenAI. Twórcy ChatGPT mają kłopoty?

OpenAI Microsoft Apple

Twórcy topowego chatbota AI mają coraz więcej powodów do zmartwień. OpenAI jest krytykowane przez byłych pracowników za politykę zamiatania pod dywan niewygodnych faktów dot. bezpieczeństwa, a społeczność z tego rynku jest niezadowolona z niedawno ogłoszonych opóźnień aktualizacji ich produktów. Teraz dwóch kluczowych partnerów przedsiębiorstwa postanowiło zrobić krok wstecz. 


  • Przedstawiciele Microsoft oraz Apple nie będą jednak zasiadać w zarządzie OpenAI w roli postronnych obserwatorów,
  • Ma to ponoć związek z narastającą kontrolą regulacyjną narzucaną na podmioty z sektora sztucznej inteligencji.

OpenAI zostanie same na placu boju z regulatorami?

Amerykański startup odpowiedzialny za ChatGPT, na czele którego stoi Sam Altman, kolejny raz w ostatnim czasie musi przełknąć gorzką pigułkę.

Jak donosi Bloomberg, który powołuje się w swoim raporcie na anonimową osobę zaznajomioną z całą sprawą, OpenAI nie będzie dzielić miejsc w zarządzie z przedstawicielami dwóch innych gigantów BigTech.

Chodzi o Microsoft, czyli podmiot będący ich największym inwestorem (w kwietniu 2023 roku firma zainwestowała 13 miliardów dolarów w rozwój prac nad sztuczną inteligencją przez badaczy OpenAI) oraz Apple, czyli producenta sprzętu z systemem iOS, który niedawno ogłosił współpracę z tą firmą.

OpenAI miało otrzymać list od tych pierwszych, w którym wyjaśniono powody ich decyzji:

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy byliśmy świadkami znacznego postępu nowo utworzonego zarządu i jesteśmy pewni kierunku, w którym zmierza firma. Nie uważamy już, że nasza ograniczona rola obserwatora jest konieczna

Jest to oczywiście związane z przewrotnymi zmianami, jakie dokonały się w strukturach zarządu OpenAI w listopadzie zeszłego roku. Wtedy to kilku byłych już członków postanowiło przeforsować zwolnienie Sama Altmana z funkcji dyrektora generalnego i wykluczenie go z rady.

Po interwencji Microsoftu założyciel firmy został przywrócony na stanowisko, po czym doszło do zmian przy okrągłym stole. Wtedy to ustalono, że Microsoft będzie posiadał w zarządzie firmy swojego przedstawiciela pełniącego rolę postronnego obserwatora.

Po tym, jak ogłoszono kilka miesięcy temu współpracę OpenAI z firmą Apple, ta również miała posiadać swojego reprezentanta w zarządzie. Jak się teraz okazuje, z tego planu także finalnie nic nie wyjdzie.

O co jednak może chodzić? Wygląda na to, że obie korporacje wolą zdystansować się wobec twórców ChatGPT w wyniku rosnącej presji regulacyjnej na firmy Big Tech. Ma to związek z rosnącym wpływem OpenAI na dominację w branży sztucznej inteligencji.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu regulatorzy z Unii Europejskiej ujawnili, że OpenAI może zostać objęte unijnym dochodzeniem antymonopolowym. Te ma mieć bowiem swoje podłoże właśnie w kwestii kooperacji z firmą Microsoft.

Pasmo niekończących się problemów

OpenAI przechodzi obecnie trudny okres w swojej historii. Z jednej strony firmę mocno atakuje jej były członek i jeden z założycieli – Elon Musk – który niedawno co prawda wycofał pozew sądowy przeciwko niej, ale nie ukrywa, że zamierza pozbawić ją pozycji lidera w sektorze AI.

Przedsiębiorstwo jest również ostro krytykowane za zamiatanie pod dywan zgłoszeń dot. bezpieczeństwo rozwoju ich technologii i uciszanie sygnalistów.

W zeszłym tygodniu na światło dzienne wypłynęła informacja, że OpenAI ukryło przed opinią publiczną fakt, że doszło do naruszenia ich systemów wewnętrznej komunikacji między pracownikami. 

Do tego dochodzą również cięgi ze strony niezadowolonych użytkowników w kwestii opóźnień aktualizacji ChatGPT oraz Sory.

OpenAI Microsoft Apple

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.