OpenAI zataiło informację, że doszło do kradzieży wrażliwych danych dot. jej sztucznej inteligencji | Wiadomości | CrypS.

OpenAI zataiło informację, że doszło do kradzieży wrażliwych danych dot. jej sztucznej inteligencji

OpenAI chatgpt

Amerykański gigant technologiczny stojący za ChatGPT znów trafia na nagłówki w sprawie o zdecydowanie negatywnym wydźwięku. Jak twierdzi serwis New York Times (NYT), w zeszłym roku włamano się do wewnętrznych systemów komunikacji między pracownikami firmy.


  • Atak opisywany przez NYT miał miejsce na początku zeszłego roku. Kierownictwo OpenAI poinformowało o tym swoich pracowników po jakimś czasie, ale sprawa ta nie została nigdy publicznie nagłośniona,
  • Twórcy ChatGPT stwierdzili, że nie ma potrzeby zgłaszać tego incydentu ani FBI, ani innym służbom, bowiem hacker “prawdopodobnie” był osobą prywatną i nie działał na zlecenie obcego rządu.

OpenAI zamiata pod dywan wszystkie brudy

Jak wynika z najnowszego raportu New York Times (NYT), w którym serwis powołuje się na wewnętrzne źródła, firma OpenAI doznała na początku zeszłego roku naruszenia swoich kanałów komunikacyjnych. Sprawca zajścia zdołał wykraść przekazywane sobie przez członków zespołu informacje na temat projektu technologii sztucznej inteligencji, nad którą pracują twórcy słynnego chatbota.

Zarząd firmy podjął jednak decyzję o zatajeniu całego incydentu przed opinią publiczną, zważywszy na to, że nie ucierpiały na tym żadne dane dot. klientów i kontrahentów. Nie zgłoszono tego także Federalnemu Biurowi Śledczemu (FBI) czy też innym organom ścigania. Przyjęto bowiem, że napastnik działał w swoim prywatnym interesie, a nie na zlecenie zagranicznego rządu, jak chociażby Chińskiej Republiki Ludowej.

Co ciekawe, w tym roku zwolniono jednego z pracowników – Leopolda Aschenbrennera – który zgłosił zarządowi, że nie zastosowano wystarczających środków, aby zapobiec kradzieży informacji wewnętrznych. Firma twierdziła potem, że jego usunięcie z pokładu nie miało nic wspólnego z tamtą sytuacją.

Cała ta sytuacje potwierdza jednak liczne oskarżenia ze strony byłych pracowników OpenAI oraz ich konkurentów z rynku sztucznej inteligencji, że te zamiatają pod dywan pojawiające się ostrzeżenia dot. zagrożeń wynikających z ich badań nad tą technologią.

Argumentacja zarządu, na czele którego stoi Sam Altman, że opisywana przez NYT sprawa nie była “na tyle groźna”, by ją gdzieś zgłaszać, jest bardzo płytka.

Co bowiem ma stanowić potwierdzenie tego, że hacker, który wykradł dane z wewnętrznej konwersacji pracowników, nie postanowi sprzedać tych informacji zagranicznym rządom?

Przypomnijmy, że Chiny już teraz wyprzedzają 6-krotnie Stany Zjednoczone w kwestii patentów na rozwiązania AI.

OpenAI chatgptreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.