Firma xAI po 11 miesiącach od startu jest już warta 24 mld USD. Elon Musk dzieli się ambitnymi planami | Wiadomości | CrypS.

Firma xAI po 11 miesiącach od startu jest już warta 24 mld USD. Elon Musk dzieli się ambitnymi planami

Elon Musk AI

Ekscentryczny miliarder nie lubi być którymś tam numerem w danym rankingu. Elona Muska interesuje tylko i wyłącznie podium. Dlatego właśnie założona przez niego w zeszłym roku firma xAI zamierza do końca br. przejąć dominację na rynku sztucznej inteligencji. Celem jest przegonienie OpenAI.


  • Firma xAI, która odpowiada za stworzenie charakterystycznego chatbota zasilanego sztuczną inteligencją – Grok – ogłosiła zamknięcie rundy finansowania serii B o wartości 6 miliardów dolarów. Po jej zakończeniu przedsiębiorstwo jest już wyceniane na 24 miliardy dolarów,
  • Elon Musk nie ukrywa, że do końca 2024 roku chciałby strącić z pierwszego miejsca podium firmę OpenAI, czyli twórców ChatGPT. Miliarder był jednym z jej założycieli, ale po kilku latach opuścił ją w wyniku wewnętrznego konfliktu z Samem Altmanem i resztą zarządu.

Młoda firma Muska rośnie w siłę

Firma xAI rozpoczęła oficjalnie swoją działalność w lipcu zeszłego roku. Jednakże od samego początku jej zespół pracuje w pocie czoła, by jak najszybciej przejąć pałeczkę lidera w sektorze podmiotów zajmujących się sztuczną inteligencją.

Teraz poinformowano, że po zamknięciu kolejnej rundy finansowania, z której udało się pozyskać kapitał o wartości 6 miliardów dolarów, łączna kapitalizacja rynkowa firmy wzrosła do 24 miliardów dolarów. To naprawdę niezły wynik, jak na niespełna 11 miesięcy funkcjonowania.

Wśród podmiotów, które wsparły ją w rundzie B, znalazły się takie marki, jak Valor Equity Partners, Vy Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Fidelity Management & Research Company, Prince Alwaleed Bin Talal oraz Kingdom Holding.

Stojący na czele xAI Elon Musk od jakiegoś czasu jasno zaznacza, że ta firma ma na celu realizację jego wizji dot. rozwoju sztucznej inteligencji oraz zdetronizowania obecnego lidera, czyli OpenAI.

Jak wiadomo, CEO Tesli, SpaceX oraz xAI nie lubi się zbytnio z twórcami OpenAI, którzy są tak naprawdę jego starymi znajomymi.

Musk był jednym z founderów tego przedsiębiorstwa i zasiadał w jego zarządzie, ale przed 2020 rokiem wypisał się z tego interesu powołując się na konflikty dot. jego przyszłej wizji.

Kilka miesięcy temu nawet pozwał OpenAI zarzucając dyrekcji firmy okłamanie inwestorów i prowadzenie nieetycznych działań. Więcej o sprawie pisaliśmy w tym miejscu.

Obecnie firma dowodzona przez Sama Altmana jest wyceniana na 80 miliardów dolarów i działa nieprzerwanie od grudnia 2015. Tak więc mamy tutaj trzykrotnie większą kapitalizację oraz 8 lat więcej doświadczenia na rynku niż xAI.

Musk jednak wierzy w potencjał swojego młodego projektu i zapowiada, że będzie on gamechangerem w kwestii badań nad sztuczną inteligencją. 

xAI koncentruje się przede wszystkim na rozwoju zaawansowanych systemów AI, które są zgodne z prawdą, kompetentne i maksymalnie korzystne dla całej ludzkości. Misją firmy jest zrozumienie prawdziwej natury wszechświata

– przekazał.

Dziś napisał na X, że obecnie prowadzony jest nabór do zespołu firmy.

Przejmiemy rynek AI – zapowiada Elon Musk

Flagowym produktem xAI jest chatbot działający analogicznie, jak ChatGPT, ale będący bardziej odważny w kwestii odpowiadania na niewygodne pytania oraz charakteryzujący się specyficznym poczuciem humoru. Nazywa się Grok i jego pierwsza wersja pojawiła się na rynku w listopadzie 2023 roku. 

W kwietniu br. zaprezentowano jego wersję 1,5, która potrafi rejestrować i przetwarzać informacje na wysyłanych mu obrazkach, w tym dokumentach, diagramach, wykresach itp. Co więcej, kod tego chatbota jest otwarto-źródłowy, co oznacza, że każdy może go dostosować do swoich potrzeb.

Elon Musk zapewnia, że prace nad rozbudową jego systemu trwają oraz istnieje ogromna szansa na to, że do końca tego roku Grok stanie się realnym konkurentem dla ChatGPT.

xAI to nowa firma, więc ma jeszcze wiele do nadrobienia, zanim będzie miała sztuczną inteligencję, która będzie konkurencyjna wobec Google Deepmind i OpenAI. Być może pod koniec roku uda nam się to osiągnąć

– przekazał podczas swojego ostatniego wystąpienia na Viva Tech Paris 2024.

Elon Musk AIreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.