Upadła giełda kryptowalut przyłapana na praniu pieniędzy swoich klientów
Pod lupę została wzięta nieistniejąca już platforma wirtualnych walut z siedzibą w Hongkongu – AAX. Eksperci z Cyvers Alerts opublikowali raport, z którego wynika, że nieznany podmiot przeniósł spore ilości ETH o wartości 55 milionów dolarów z portfeli powiązanych z tą upadłą giełdą.
- 20 lutego br. analitycy z branży blockchain podzielili się pewną “anomalią” w transakcjach pochodzących z portfeli rzekomo należących do giełdy AAX,
- Wspomniana platforma została poddana kontroli po tym, gdy wstrzymała wszystkie wypłaty, zaledwie 2 dni po upadku FTX.
Podejrzenia o pranie pieniędzy
Z przeprowadzonego śledztwa wynika, iż pod koniec stycznia 2024 r. z portfeli AAX przeniesiono aż 55,5 mln dol. w ETH w ramach transakcji przeprowadzonej przez niezidentyfikowany podmiot. Eksperci przypuszczają, że celem wspomnianych transferów było pranie pieniędzy za pośrednictwem zdecentralizowanych platform kryptowalutowych tj. UmbraCash i 1inch.
Analitycy z Cyvers Alerts twierdzą, iż wzięty pod lupę podmiot wykonał szereg kroków, konwertując ETH na wrapped ETH (WETH), a następnie na stablecoina USDT. Następnie skierował on kryptowaluty o wartości około 20 milionów dolarów do sieci TRON za pośrednictwem usługi międzyłańcuchowej – SwftCoin.
Address already bridged the $20M to $TRON using @SwftCoin and still holds $30.5M
Feel free to contribute @officer_cia, @zachxbt @tayvano_ !#CyversAlert
— ? Cyvers Alerts ? (@CyversAlerts) February 20, 2024
Eksperci zaznaczyli, że w transakcjach tych występowały wzorce wskazujące na próby ominięcia mechanizmów przeciwdziałających praniu pieniędzy. Co więcej, Cyvers Alerts ujawniło, iż niektóre fundusze pochodzące z AAX znalazły się na czarnej liście emitenta USDT – Tethera.
Reszta środków została podobno zdeponowana na scentralizowanych giełdach Bybit i MEXC. W chwili pisania tego tekstu platformy tj. UmbraCash, 1inch, Bybit i MEXC nie wydały publicznych oświadczeń w opisanej sprawie.
Historia upadku AAX
Po tym, gdy FTX zbankrutowało, platforma AAX twierdziła, iż zmaga się z problemami technicznymi, dlatego też, aby zachować kwestie związane z bezpieczeństwem, zawiesiła wypłaty.
W późniejszym czasie okazało się, że sytuacja AAX nie jest zbyt ciekawa. Co więcej, z firmy tej odszedł wówczas wiceprezes ds. globalnego marketingu i komunikacji – Ben Caselin. Wśród przyczyn swojej rezygnacji podał on obawy dotyczące przejrzystości operacyjnej wspomnianej giełdy.
16 grudnia 2022 r. zarówno strona internetowa, jak i aplikacja AAX, przestały działać.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.