Upadła giełda kryptowalut przyłapana na praniu pieniędzy swoich klientów | Wiadomości | CrypS.

Upadła giełda kryptowalut przyłapana na praniu pieniędzy swoich klientów

Karolina Kropopek

Pod lupę została wzięta nieistniejąca już platforma wirtualnych walut z siedzibą w Hongkongu – AAX. Eksperci z Cyvers Alerts opublikowali raport, z którego wynika, że nieznany podmiot przeniósł spore ilości ETH o wartości 55 milionów dolarów z portfeli powiązanych z tą upadłą giełdą.


  • 20 lutego br. analitycy z branży blockchain podzielili się pewną “anomalią” w transakcjach pochodzących z portfeli rzekomo należących do giełdy AAX,
  • Wspomniana platforma została poddana kontroli po tym, gdy wstrzymała wszystkie wypłaty, zaledwie 2 dni po upadku FTX.

Podejrzenia o pranie pieniędzy

Z przeprowadzonego śledztwa wynika, iż pod koniec stycznia 2024 r. z portfeli AAX przeniesiono aż 55,5 mln dol. w ETH w ramach transakcji przeprowadzonej przez niezidentyfikowany podmiot. Eksperci przypuszczają, że celem wspomnianych transferów było pranie pieniędzy za pośrednictwem zdecentralizowanych platform kryptowalutowych tj. UmbraCash i 1inch.

Analitycy z Cyvers Alerts twierdzą, iż wzięty pod lupę podmiot wykonał szereg kroków, konwertując ETH na wrapped ETH (WETH), a następnie na stablecoina USDT. Następnie skierował on kryptowaluty o wartości około 20 milionów dolarów do sieci TRON za pośrednictwem usługi międzyłańcuchowej – SwftCoin.

Eksperci zaznaczyli, że w transakcjach tych występowały wzorce wskazujące na próby ominięcia mechanizmów przeciwdziałających praniu pieniędzy. Co więcej, Cyvers Alerts ujawniło, iż niektóre fundusze pochodzące z AAX znalazły się na czarnej liście emitenta USDT – Tethera.

Reszta środków została podobno zdeponowana na scentralizowanych giełdach Bybit i MEXC. W chwili pisania tego tekstu platformy tj. UmbraCash, 1inch, Bybit i MEXC nie wydały publicznych oświadczeń w opisanej sprawie.

Historia upadku AAX

Po tym, gdy FTX zbankrutowało, platforma AAX twierdziła, iż zmaga się z problemami technicznymi, dlatego też, aby zachować kwestie związane z bezpieczeństwem, zawiesiła wypłaty.

W późniejszym czasie okazało się, że sytuacja AAX nie jest zbyt ciekawa. Co więcej, z firmy tej odszedł wówczas wiceprezes ds. globalnego marketingu i komunikacji – Ben Caselin. Wśród przyczyn swojej rezygnacji podał on obawy dotyczące przejrzystości operacyjnej wspomnianej giełdy.

16 grudnia 2022 r. zarówno strona internetowa, jak i aplikacja AAX, przestały działać.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.