Współtwórca Ethereum pomagał SEC? Społeczność XRP jest wściekła | Wiadomości | CrypS.

Współtwórca Ethereum pomagał SEC? Społeczność XRP jest wściekła

SEC SEC

Empower Oversight opublikowało partię dokumentów uzyskanych wczoraj na wniosek Freedom of Information Act (FOIA). Wynika z nich, że współzałożyciel Ethereum, Joseph Lubin, wpływał na SEC. O co dokładnie chodzi? Już tłumaczymy!


Joseph Lubin podpadł społeczności XRP

Parę tygodni temu społeczność kryptowalut miała co świętować. Ripple wygrało w sądzie z SEC. Sędzia, która prowadziła sprawę, uznała, że XRP nie jest papierem wartościowym, jeżeli nie jest obiektem obrotu na wolnym rynku. Wcześniej urzędnicy uważali inaczej. Skąd wzięło się u nich to przekonanie? Kolejna sprawa: dlaczego uznali XRP za papier wartościowy, a ether nie?

Zgodnie z dokumentami opublikowanymi 3 sierpnia 2023 r. „Joseph Lubin i jego firma Consensys odegrali znacznie bardziej centralną rolę, niż wcześniej sądzono, w kierowaniu myślami i celami ówczesnego dyrektora SEC”. Chodzi o Williama H. Hinmana, byłego dyrektora SEC, który kilka lat temu wygłosił przemówienie, które do dziś wpływa na rynek kryptowalut.

Stwierdził w nim, że ether, kryptowaluta Ethereum, nie jest papierem wartościowym. Teraz jego mowa pomaga kryptowalutowym firmom bronić się przed SEC, która pod kierownictwem Gary’ego Genslera stała się o wiele bardziej wroga cyfrowym aktywom, niż miało to miejsce wcześniej.

Wspomniane dokumenty rzucają na wszystko nowe światło. Jak podaje Empower Oversight, „wydaje się, że Lubin był odpowiedzialny za [mentalne] zbliżenie Hinmana i twórcy Ethereum, Vitalika Buterina, w miarę postępu prac nad przemówieniem”. Czy więc osoby stojące za Ethereum inspirowały urzędnika SEC i sugerowały mu to, co miał powiedzieć? Jakby tego było mało, inwestorzy i prawnicy blisko związani z Ethereum „znajdowali się na liście” spotkania z dn. 28 marca 2018 r., na którym omawiano kwestię dot. cyfrowych aktywów.

Empower Oversight nie chciało zapewne zaszkodzić Ethereum. Organizacja walczy głównie o większą przejrzystość działań SEC.

Krytyka SEC

Upublicznienie nowych dokumentów wywołało silną reakcję społeczności XRP. Fred Rispoli, prawnik w HODLaw, pochwalił wysiłki Empower Oversighy, dodając, że SEC zapewne “nigdy nie sądziła, że te dokumenty ujrzą światło dzienne”.

Inni wskazali na to, że SEC działa w dziwny sposób, nierówno traktując Ethereum i Ripple.

Założyciel Crypto Law, adwokat John Deaton, zwrócił z kolei uwagę na zeznania Hinmana podczas procesu Ripple. Twierdził on, że nie komunikował się z nikim spoza SEC w sprawie treści jego słynnego przemówienia.

Deaton napisał na Twitterze

Przypomnijmy, że Hinman powiedział, że nigdy nie komunikował się z nikim spoza SEC w sprawie treści przemówienia z 14 czerwca. (…) spotkał się z Buterinem na tydzień przed jego przemówieniem na temat kryptowalut.

SEC

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.