Sztuczna Inteligencja pomoże wygrać z okrutną chorobą
Sztuczna inteligencja i system wykorzystujący implanty mózgowe sprawiają, że mężczyzna żyjący z porażeniem czterokończynowym jest w stanie ponownie odczuwać bodźce w swoim ramieniu i dłoni.
To przełomowa inicjatywa, która pokazuje, jak mocno AI zmienia każdy sektor – w tym medyczny.
Nowatorska operacja a sztuczna inteligencja
Keith Thomas to 45-letni mieszkaniec Long Island. Na skutek ostatnich nowatorskich zabiegów medycznych odzyskał on czucie i ruch w jednym ramieniu i dłoni. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji i klasycznej medycynie! Stan jego zdrowia wynikał z wypadku na basenie, w następstwie którego doszło do paraliżu ciała.
Teraz mogę dotknąć swojego policzka, swojego podbródka
– mówi Thomas.
Nie jest to pierwsze tego typu wykorzystanie AI w pomocy dla sparaliżowanych osób. Kilka lat temu sztuczna inteligencja pomogła innemu człowiekowi sterować wózkiem inwalidzkim za pomocą myśli:
4 years ago @JimRyanRTL became quadriplegic—now @hooboxrobotics is using #IntelAI to help him find new freedom—using facial expressions to operate his wheelchair. https://t.co/DtinqoXQrQ pic.twitter.com/24u5K2Bpmn
— Intel AI (@IntelAI) May 16, 2019
Przełomowy zabieg
Zabieg, który pomógł Thomasowi odzyskać czucie, nazywany jest przez lekarzy przełomową procedurą. W marcu, podczas 15-godzinnej operacji, lekarze wszczepili Thomasowi pięć mikroczipów do mózgu. Technologia komputerowa, z pomocą sztucznej inteligencji, połączyła ponownie mózg Thomasa z rdzeniem kręgowym i resztą jego ciała.
Jak to działa?
Gdy Thomas myśli o poruszeniu swoim ramieniem, sygnały z chipa mózgowego aktywują zestaw elektrod na jego kręgosłupie i mięśniach ramienia, co stymuluje ruch. Małe czujniki na jego palcach z kolei wysyłają informacje dotyczące dotyku z powrotem do jego mózgu, odtwarzając czucie. Jest to dwukierunkowe połączenie umysł-maszyna, które omija uraz rdzenia kręgowego. To niesamowita opowieść, która bez wątpienia zapisze się w historii medycyny.
Postępy po operacji
Warto zaznaczyć także, że w ciągu zaledwie czterech miesięcy od wszczepienia implantów, Thomas zwiększył siłę swojego ramienia ponad dwukrotnie. A to dopiero początek – badacze wierzą, że wielokrotne korzystanie z pomostu może przyczynić się do trwałego i naturalnego powrotu do zdrowia. Wymaga to jednak poświęcenia sporej ilości czasu i rehabilitacji. Mózg, ciało i rdzeń kręgowy mogą być w stanie nauczyć się na nowo zapomnianych ścieżek komunikacji.
Sztuczna inteligencja a przyszłość medycyny
Bez wątpienia powyższa praca stanowi rozwinięcie wcześniejszych pojedynczych pomostów nerwowych używanych w laboratoriach do sterowania sparaliżowanymi kończynami za pomocą myśli. Jednak ten dwutorowy pomysł jest pierwszym, które zapewnia sprzężenie zwrotne dotyku i przywraca fizyczny ruch poza laboratorium. W praktyce jest to terapia sterowana myślą, która stała się mobilna.
Badacze optymalizują tę technologię i przewidują przyszłość, w której implanty nerwowe będą oferować zmieniającą życie mobilność i niezależność wielu osobom. Nie zapominajmy o tym, że w miarę pojawiania się nowych inwazyjnych procedur, naukowcy muszą także rozważyć głębokie etyczne implikacje takich ulepszeń. Jedno jest pewne: technologia i sztuczna inteligencja na nowo definiuje, co to znaczy być sprawnym człowiekiem, a także błyskawicznie rozwija się pod względem kreatywnym i intelektualnym.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.