Sztuczna Inteligencja pomoże wygrać z okrutną chorobą | Wiadomości | CrypS.

Sztuczna Inteligencja pomoże wygrać z okrutną chorobą

Sztuczna inteligencja i system wykorzystujący implanty mózgowe sprawiają, że mężczyzna żyjący z porażeniem czterokończynowym jest w stanie ponownie odczuwać bodźce w swoim ramieniu i dłoni.


To przełomowa inicjatywa, która pokazuje, jak mocno AI zmienia każdy sektor – w tym medyczny. 

Nowatorska operacja a sztuczna inteligencja 

Keith Thomas to 45-letni mieszkaniec Long Island. Na skutek ostatnich nowatorskich zabiegów medycznych odzyskał on czucie i ruch w jednym ramieniu i dłoni. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji i klasycznej medycynie! Stan jego zdrowia wynikał z wypadku na basenie, w następstwie którego doszło do paraliżu ciała. 

Teraz mogę dotknąć swojego policzka, swojego podbródka

– mówi Thomas. 

Nie jest to pierwsze tego typu wykorzystanie AI w pomocy dla sparaliżowanych osób. Kilka lat temu sztuczna inteligencja pomogła innemu człowiekowi sterować wózkiem inwalidzkim za pomocą myśli:

Przełomowy zabieg

Zabieg, który pomógł Thomasowi odzyskać czucie, nazywany jest przez lekarzy przełomową procedurą. W marcu, podczas 15-godzinnej operacji, lekarze wszczepili Thomasowi pięć mikroczipów do mózgu. Technologia komputerowa, z pomocą sztucznej inteligencji, połączyła ponownie mózg Thomasa z rdzeniem kręgowym i resztą jego ciała.

Jak to działa?

Gdy Thomas myśli o poruszeniu swoim ramieniem, sygnały z chipa mózgowego aktywują zestaw elektrod na jego kręgosłupie i mięśniach ramienia, co stymuluje ruch. Małe czujniki na jego palcach z kolei wysyłają informacje dotyczące dotyku z powrotem do jego mózgu, odtwarzając czucie. Jest to dwukierunkowe połączenie umysł-maszyna, które omija uraz rdzenia kręgowego. To niesamowita opowieść, która bez wątpienia zapisze się w historii medycyny. 

Postępy po operacji

Warto zaznaczyć także, że w ciągu zaledwie czterech miesięcy od wszczepienia implantów, Thomas zwiększył siłę swojego ramienia ponad dwukrotnie. A to dopiero początek – badacze wierzą, że wielokrotne korzystanie z pomostu może przyczynić się do trwałego i naturalnego powrotu do zdrowia. Wymaga to jednak poświęcenia sporej ilości czasu i rehabilitacji. Mózg, ciało i rdzeń kręgowy mogą być w stanie nauczyć się na nowo zapomnianych ścieżek komunikacji.

Sztuczna inteligencja a przyszłość medycyny

Bez wątpienia powyższa praca stanowi rozwinięcie wcześniejszych pojedynczych pomostów nerwowych używanych w laboratoriach do sterowania sparaliżowanymi kończynami za pomocą myśli. Jednak ten dwutorowy pomysł jest pierwszym, które zapewnia sprzężenie zwrotne dotyku i przywraca fizyczny ruch poza laboratorium. W praktyce jest to terapia sterowana myślą, która stała się mobilna.

Badacze optymalizują tę technologię i przewidują przyszłość, w której implanty nerwowe będą oferować zmieniającą życie mobilność i niezależność wielu osobom. Nie zapominajmy o tym, że w miarę pojawiania się nowych inwazyjnych procedur, naukowcy muszą także rozważyć głębokie etyczne implikacje takich ulepszeń. Jedno jest pewne: technologia i sztuczna inteligencja na nowo definiuje, co to znaczy być sprawnym człowiekiem, a także błyskawicznie rozwija się pod względem kreatywnym i intelektualnym. 
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.