Sztuczna inteligencja zaskoczyła naukowców w nowej kwestii. ChatGPT kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic? | Wiadomości | CrypS.

Sztuczna inteligencja zaskoczyła naukowców w nowej kwestii. ChatGPT kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic?

Jacek Walewski
chatgpt

Sztuczna inteligencja może dorównać jednemu procentowi najlepszych wyników ludzi w teście kreatywności. A przynajmniej tak wynika z badania, które przygotowali naukowcy z University of Montana.


Sztuczna inteligencja jest kreatywna?

Każdy, kto korzystał z ChatGPT, może mieć mieszane odczucia. Z jednej strony chatbot może być pomocny np. w pisaniu artykułów (podkreślmy to słowo: pomocny – nie zastąpi człowieka), z drugiej, można odnieść wrażenie, że przynajmniej na obecnym etapie rozwoju jest przeceniany.

Teraz program pod lupę wzięli wspomniani naukowcy i odkryli, że znalazł się w najwyższym percentylu pod względem płynności, definiowanej jako zdolność do generowania dużej liczby pomysłów. W badaniu użyto Testu Twórczego Myślenia Torrance’a (TTCT).

Jak dokładnie wyglądało badanie? Naukowcy przesłali do jury osiem odpowiedzi wygenerowanych przez ChatGPT oraz odpowiedzi 24 studentów, którzy uczęszczają na zajęcia z przedsiębiorczości i finansów. Wyniki porównano potem jeszcze z osiągnięciami 2700 studentów z całego kraju, których także testowano za pomocą TTCT w 2016 r.

ChatGPT pozytywnie zaskoczył. Jego odpowiedzi uplasowały go w grupie 1 proc. najlepszych uczestników pod względem oryginalności.

Dr Eric Guzik podsumował badanie podając, że „sztuczna inteligencja wydaje się rozwijać zdolności twórcze na równi z ludźmi, a nawet ich przewyższać”. Tym, którzy mogliby podejrzewać, ż chatbot podkradł odpowiedzi z sieci, odparł od razu, że TTCT jest badaniem chronionym, więc takie zagrożenie nie wchodziło w grę.

Zresztą TTCT to test na kreatywność. Nie ma tu jasnych odpowiedzi.

Powiedzmy, że to piłka do koszykówki. Musimy pomyśleć o jak największej liczbie zastosowań takiej piłki. Wiadomo, że można rzucać nią w obręcz, ale np. jeśli się ją potnie, może być doniczką, materiałem do prac ręcznych, przyciskiem do papieru. Albo można ją zmielić i ulepić coś zupełnie nowego

– tłumaczył Guzik.

Rozwój AI

Warto jednak dodać, że test dot. GTP-4. Rok wcześniej zbadano wersję GPT-3 i wyniki były rozczarowujące.

Dla mnie kreatywność polega na robieniu rzeczy inaczej. Jedną z definicji przedsiębiorczości, którą uwielbiam, jest to, że bycie przedsiębiorcą oznacza myślenie inaczej. Sztuczna inteligencja może więc bardzo pomóc we wdrożeniu kreatywności do biznesu i tworzeniu innowacji, co jest po prostu fascynujące

– podsumował Guzik.

chatgptreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.