Solana znów w tarapatach po nieumyślnym forku
Solana (SOL) szybko stała się jedną z najpopularniejszych sieci. Konkurent Ethereum (ETH) napotkał jednak w ostatnim czasie wiele problemów. Niezamierzony fork spowodował, że w sobotę sieć została praktycznie zamrożona.
Solana ma problemy z transakcjami
Tak pisze CoinDesk, który rozmawiał z deweloperami. O 6:53 czasu polskiego zaczęły pojawiać się niezamierzone forki, jak podaje serwer Discord Solany. W tym przypadku “fork” oznacza, że walidatorzy zaczęli produkować różne historie transakcji.
Niedługo potem walidatorzy nagle zaczęli domagać się znacznie więcej pamięci, a większość aktywności on-chain się załamała. Do 9 rano przepustowość transakcji spadła z prawie 5000 transakcji na sekundę do zaledwie 93 w ciągu zaledwie około 15 minut. Według dewelopera SolBlaze, prędkość spadła w pewnym momencie do zaledwie 16 TPS.
Solana is not down currently.
There is a large forking event on mainnet-beta, causing validators to slow down while trying to resolve forks.
Network is slowly confirming blocks at ~16 TPS.
Validator operators and Solana engineers are working on identifying the root cause.
— ?? SolBlaze.org | Stake with us! (@solblaze_org) February 25, 2023
Walidatorzy byli wtedy zmuszeni do uruchomienia starszych wersji oprogramowania, aby utrzymać sieć w ruchu. Niestety, wszystkie te strony musiały podjąć indywidualne decyzje o downgrade. Eksperci wyjaśnili CoinDesk, że mogło to zająć wiele godzin.
Około 15:40, własny eksplorator Solana pokazał, że sieć ponownie przetwarzała blisko 5 tysięcy transakcji na sekundę, ale tuż po tym prędkość spadła z powrotem do kilkudziesięciu. Według ostatnich informacji podanych na stronie projektu Solana Mainnet został pomyślnie zrestartowany, a sieć wznowiła przetwarzanie transakcji użytkownika. Wciąż nie ustalono jednak przyczyn awarii.
Nie pierwszy problem z Solaną
W ostatnim czasie regularnie pojawiają się problemy z Solaną i pokrewnymi projektami. Na przykład hakerowi udało się wykraść zawartość tysięcy portfeli. Okazało się jednak, że nie była to wina samego blockchaina, a dostawcy portfeli.
Kiedy FTX zbankrutował, aktywa na Solanie również ucierpiały. Powiązana z FTX firma Alameda Research była bowiem głównym animatorem rynku na Solanie.
W wielu przypadkach okazywało się później, że problem nie dotyczył wcale blockchaina Solana, ale strony trzeciej korzystającej z sieci. Mimo to wolumen transakcji na Solanie spadł mocniej niż na wielu innych popularnych łańcuchach.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.