Solana znów w tarapatach po nieumyślnym forku | Wiadomości | CrypS.

Solana znów w tarapatach po nieumyślnym forku

Dawid Kucharczyk
solana

Solana (SOL) szybko stała się jedną z najpopularniejszych sieci. Konkurent Ethereum (ETH) napotkał jednak w ostatnim czasie wiele problemów. Niezamierzony fork spowodował, że w sobotę sieć została praktycznie zamrożona.


Solana ma problemy z transakcjami

Tak pisze CoinDesk, który rozmawiał z deweloperami. O 6:53 czasu polskiego zaczęły pojawiać się niezamierzone forki, jak podaje serwer Discord Solany. W tym przypadku „fork” oznacza, że walidatorzy zaczęli produkować różne historie transakcji.

Niedługo potem walidatorzy nagle zaczęli domagać się znacznie więcej pamięci, a większość aktywności on-chain się załamała. Do 9 rano przepustowość transakcji spadła z prawie 5000 transakcji na sekundę do zaledwie 93 w ciągu zaledwie około 15 minut. Według dewelopera SolBlaze, prędkość spadła w pewnym momencie do zaledwie 16 TPS.

Walidatorzy byli wtedy zmuszeni do uruchomienia starszych wersji oprogramowania, aby utrzymać sieć w ruchu. Niestety, wszystkie te strony musiały podjąć indywidualne decyzje o downgrade. Eksperci wyjaśnili CoinDesk, że mogło to zająć wiele godzin.

Około 15:40, własny eksplorator Solana pokazał, że sieć ponownie przetwarzała blisko 5 tysięcy transakcji na sekundę, ale tuż po tym prędkość spadła z powrotem do kilkudziesięciu. Według ostatnich informacji podanych na stronie projektu Solana Mainnet został pomyślnie zrestartowany, a sieć wznowiła przetwarzanie transakcji użytkownika. Wciąż nie ustalono jednak przyczyn awarii.

Nie pierwszy problem z Solaną

W ostatnim czasie regularnie pojawiają się problemy z Solaną i pokrewnymi projektami. Na przykład hakerowi udało się wykraść zawartość tysięcy portfeli. Okazało się jednak, że nie była to wina samego blockchaina, a dostawcy portfeli.

Kiedy FTX zbankrutował, aktywa na Solanie również ucierpiały. Powiązana z FTX firma Alameda Research była bowiem głównym animatorem rynku na Solanie.

W wielu przypadkach okazywało się później, że problem nie dotyczył wcale blockchaina Solana, ale strony trzeciej korzystającej z sieci. Mimo to wolumen transakcji na Solanie spadł mocniej niż na wielu innych popularnych łańcuchach.

solanareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.