Mining bitcoina stał się bardziej ekologiczny i wydajny w 2022 r. | Wiadomości | CrypS.

Mining bitcoina stał się bardziej ekologiczny i wydajny w 2022 r.

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
bitcoin mining ekologia
W tym artykule:

Według nowego badania przeprowadzonego przez Bitcoin Mining Council (BMC) mining bitcoina stał się bardziej wydajny w 2022 roku. Branża stała się również nieznacznie bardziej zielona. Zrównoważony miks energetyczny utrzymuje się obecnie na poziomie ponad 58%.


Bitcoin jest zielony, mówi BMC

W czwartkowym komunikacie prasowym BMC potwierdziła, że hashrate jej członków wzrósł z 95 eksahaszów od momentu jej powstania w I kwartale 2022 roku do 119 eksahaszów do IV kwartału 2022 roku.

BMC reprezentuje 48,4% globalnego hashrate Bitcoina. To oznacza, że jego zbiorowy wzrost hashrate’u ma wpływ na całą sieć. Wyższy hashrate wymusza wyższe dostosowanie trudności wydobycia BTC. To z kolei zwiększa bezpieczeństwo sieci i pewność rozliczeń.

Zasilanie koparek BTC kosztuje dużo energii elektrycznej, ale BMC argumentuje, że jego źródła energii elektrycznej są przede wszystkim ekologiczne – a ich wykorzystanie wysoce wydajne. W oświadczeniu grupy czytamy:

Wyniki analizy pokazują, że członkowie BMC i uczestnicy badania wykorzystują obecnie energię elektryczną pochodzącą w 63,8% ze zrównoważonego miksu energetycznego. W oparciu o te dane, zrównoważony miks energii elektrycznej globalnej branży górnictwa BTC poprawił się marginalnie do 58,9% i pozostaje jedną z najbardziej zrównoważonych branż na świecie.

Mechanizm Proof of Work Bitcoina jest często wyśmiewany za zachęcanie użytkowników sieci do zużywania ogromnych ilości energii elektrycznej. Według Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, sieć Bitcoin zużywa obecnie około 102,91 TWh rocznie – więcej niż cała Finlandia.

Zwolennicy górnictwa twierdzą jednak, że mieszanka ta w dużej mierze pochodzi ze źródeł odnawialnych – i z czasem stanie się czystsza, ponieważ górnicy szukają najtańszych źródeł energii na świecie. Co więcej, programy ograniczania emisji mogą skutecznie uniemożliwić przemysłowi górniczemu drenowanie energii od tych, którzy najbardziej jej potrzebują w okresach szczytowego zapotrzebowania. Ben Gagnon, Chief Mining Officer w firmie Bitfarms powiedział:

W IV kwartale 2022 r. widzieliśmy również znaczny wzrost ograniczeń. 14 członków BMC zgłosiło, że objęły one 2,5 GW wartości operacji wydobywczych BTC uczestniczących i 1280 GWh energii uwolnionej z powrotem do lokalnych sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Rok do roku wydajność technologiczna sieci górniczej również wzrosła o 16%: “z 19,3 EH na gigawat (GW) w IV kwartale 2021 r. do 22,4 EH na GW w IV kwartale 2022 r.”.

Czy Proof of Stake jest lepsze od PoW?

Aby praktycznie pozbyć się zużycia energii przez Bitcoina, niektórzy opowiadają się za jego przejściem na mechanizm konsensusu Proof of Stake. Do takich osób należy przewodniczący Commodities and Futures Trading Commission – Rostin Benham, oraz współzałożyciel Ripple – Chris Larsen.

Proof of Stake pozwala użytkownikom stakować swoje kryptowaluty zamiast zużywać energię, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci. Ethereum przyjęło tę technologię we wrześniu ubiegłego roku, zmniejszając swoje całkowite zużycie energii o 99,9%.

Bitcoinerzy są jednak w dużej mierze przeciwni takiemu rozwiązaniu. Bitcoin Mining Council i inne osobistości z branży wydały w maju list do Agencji Ochrony Środowiska, argumentując, że Proof of Stake nie nadaje się do “rządzenia globalnym, apolitycznym systemem monetarnym.”

bitcoin mining ekologia

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.