Jakie konsekwencje dla Solany może mieć upadek FTX i Alameda Research?
W szczytowym momencie w listopadzie ubiegłego roku aplikacje zdecentralizowanych finansów (DeFi) przechowywały ponad 10 mld USD w sieci Solana, a jej popularność była napędzana przez gwiazdy branży kryptowalutowej, w tym Sama Bankmana-Frieda, założyciela giełdy kryptowalut FTX.
Rok później całkowita wartość takich środków spadła do nieco ponad 300 mln USD, a FTX złożyła wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. Multicoin i Sino Global zgłosiły wielomilionowe straty, a sama Fundacja Solana straciła „dziesiątki milionów”. Upadek Bankmana-Frieda przełożył się na negatywny sentyment do Solany, biorąc pod uwagę jego duże poparcie dla sieci.
Spadek z 10 mld do 300 mln USD w środkach przechowywanych na Solanie (TLV) w ciągu roku nie był tak drastyczny, jak ostatnie dwa tygodnie. Ponad 700 mln USD opuściło aplikacje oparte na Solanie, co stanowi spadek o 70% od 2 listopada, kiedy serwis CoinDesk po raz pierwszy poinformował o zmowie między FTX i Alameda Research.
Platforma pożyczkowa Solend przyjęła największy cios zarówno pod względem procentowym, jak i wartościowym. W dniu 2 listopada posiadała ponad 280 mln USD, a teraz jest to mniej niż 30 mln USD. Dane pokazują, że z protokołu odpłynęła ogromna ilość stablecoinów oraz tokenów bitcoinowych i tokenów opartych na Solanie.
Dane z DeFiLlama pokazują, że oparte na Solanie zdecentralizowane giełdy (DEX) Raydium i Orca są obecnie największymi zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps) w sieci, blokując odpowiednio ponad 51 mln USD i 46 mln USD. W obu przypadkach w ciągu ostatniego tygodnia z platformy zniknęło ponad 40% płynności, a jeszcze kilka tygodni temu obie trzymały tam ponad 150 mln USD.
Powiązania pomiędzy Fundacją Solana i SBF
Szwajcarska Fundacja Solana, stojąca za SOL, posiadała około 3,24 mln akcji zwykłych FTX Trading LTD, a także 3,43 mln tokenów FTT. Wśród jej aktywów znajdowało się także 134,5 mln SRM, czyli natywnych tokenów projektu Serum. DEX był wspólną inicjatywą z SBFem i z tego powodu w ostatnim czasie został zmuszony do przeprowadzenia hard forka.
Wartość tokenów powiązanych z imperium Sama Bankmana-Frieda, które posiada Fundacji Solana, to aktualnie niecałe 30 mln dolarów. Jeszcze 7 listopada było to ponad 175 mld USD (FTT za 75 mln USD oraz SRM za 101 mln USD).
Fundacja Solana sprzedała FTX i Alameda Research łącznie 50,5 mln SOL (aktualnie ok. 650 mln USD). Środki mają być stopniowo odblokowywane do 2028 roku. Dodatkowe 7,56 mln SOL (100 mln USD) sprzedała Alamedzie firma Solana Labs, która reprezentuje założycieli i trzon zespołu odpowiadającego za kryptowalutę. Te tokeny mają zostać odblokowane do 2025 r.
Rynek sam posprząta bałagan po FTX
– To jest sytuacja, jaką kiedyś określano mianem „krwi na ulicach” – powiedział Martin Leinweber, strateg ds. produktów aktywów cyfrowych w MarketVector Indexes. – Ani Fed, ani Departament Skarbu nie włączą się i nie będą stabilizować cen, więc rynek samodzielnie wszystko posprząta.
Wielu ekspertów uważa jednak, że upadek FTX przyczynią się do urealnienia wyceny niektórych aktywów i platform kryptowalutowych i pozwolą oczyścić branżę.
– Dla Solany jest o wiele lepiej, że związek z imperium Sama Bankmana-Frieda kończy się teraz, nawet jeśli rezultatem jest poważny krótkoterminowy ból – powiedział Jack Saracco, współzałożyciel firmy Ping zajmującej się cyfrowymi rozwiązaniami bankowymi i płatniczymi.
Pytanie tylko czy poważny krótkoterminowy ból nie zmieni się w kolejny głośny upadek. Na ten moment jest wciąż za wcześnie, aby wykluczyć jakikolwiek scenariusz.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.