Deweloperzy dokonali hard forka Serum po ataku na FTX | Wiadomości | CrypS.

Deweloperzy dokonali hard forka Serum po ataku na FTX

Redaktor: Michał Misiura
serum dex solana przeszedł hard fork z uwagi na hack ftx

Twórcy Solany dokonali hard forka szeroko stosowanego hubu płynności tokenów Serum po tym, jak ucierpiał w ataku hakerskim przeprowadzonym na giełdę FTX. Atak doprowadził do serii nieautoryzowanych transakcji.


Według dewelopera działającego na Twitterze pod pseudonimem Mango Max, 12 listopada „wykonano i wdrożono tę samą wersję systemu”. Dodatkowo zmieniono uprawnienia do aktualizacji i przychody z opłat. Te funkcje są teraz zarządzane i obsługiwane przez zespół zaufanych deweloperów.

Działania przeprowadzono w trakcie weekendu. Współzałożyciel Solana Anatoly Yakovenko zatweetował, że deweloperzy zależni od Serum wdrożyli hard forka kodu po tym, jak klucz aktualizacji został naruszony.

W wątku na Twitterze Mango Max wskazał, że klucz aktualizacji Serum nie był kontrolowany przez zdecentralizowaną organizację autonomiczną Serum (DAO), ale przez klucz prywatny połączony z FTX i nikt nie mógł potwierdzić, kto tak naprawdę kontrolował klucze. Klucz prywatny był niezbędny do aktualizacji oryginalnej wersji Serum, co skłoniło twórców do hard forka kodu.

FTX zaatakowana po upadku

Dostawcy płynności, tacy jak Jupiter, najpopularniejszy agregator na Solanie, potwierdzili wyłączenie Serum jako źródła płynności „ze względu na obawy o bezpieczeństwo dotyczące uprawnień aktualizacji, a także zachęciliśmy wszystkich naszych integratorów do zrobienia tego samego”. Inne projekty, takie jak Mango Markets i SolBlaze, ogłosiły integrację z nowym forkiem.

Według doniesień medialnych atak na FTX skutkował wyprowadzeniem z giełdy środków o wartości 659 mln USD. Radca prawny FTX US Ryne Miller potwierdził później, że transakcje były nieautoryzowane i że FTX US przeniósł wszystkie pozostałe kryptowaluty do bezpiecznego miejsca.

Wpis na blogu firmy Elliptic zajmującej się analizą sieci blockchain sugeruje, że w ramach ataku wyprowadzono różne tokeny z sieci Ethereum, BNB Smart Chain i Avalanche. Podejrzewa się, że z całej puli wyprowadzonych środków około 477 mln USD zostało skradzionych, a reszta miała zostać przeniesiona do bezpiecznego miejsca przez FTX.

serum dex solana przeszedł hard fork z uwagi na hack ftxreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.