Republika Środkowoafrykańska uruchamia kryptowalutę Sango Coin | Wiadomości | CrypS.

Republika Środkowoafrykańska uruchamia kryptowalutę Sango Coin

Redaktor: Albert Czajkowski
Republika Środkowoafrykańska

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin-Archange Touadéra zaprezentował Sango Coin jako narodową kryptowalutę kraju. Podczas wydarzenia „Sango Genesis Event” prezydent wskazał również plany wykorzystania bitcoina i kryptowalut.


– Sango Coin będzie walutą nowej generacji dla Republiki Środkowoafrykańskiej – stwierdził w swoim przemówieniu prezydent Touadéra. Jego zdaniem, Sango Coin będzie działać jako „brama do zasobów naturalnych Republiki Środkowoafrykańskiej”. Wcześniej rząd tego afrykańskiego kraju ogłosił plany tokenizacji zasobów naturalnych kraju, w tym ropy naftowej, diamentów i miedzi.

Kraj zamierza wykorzystać Sango Coin do stworzenia gospodarki opartej na kryptowalutach napędzanej przez prywatne inwestycje. Pomysł cyfrowego hubu gospodarczego obejmuje również stworzenie „wyspy kryptowalutowej” na rzece Oubangui.

Sango Coin oparte na BTC

Hervé Ndoba, minister finansów Republiki Środkowoafrykańskiej, również pojawił się na wydarzeniu i stwierdził, że krajowa kryptowaluta jest wspierana przez bitcoina. Nie jest jednak jasne, jaka jest dokładna natura bitcoinowego wsparcia dla Sango Coin. W kwietniu RŚA jako pierwszy kraj w Afryce uznała bitcoina za prawny środek płatniczy.

Oprócz wprowadzenia Sango Coin, administracja prezydenta Touadéry twierdzi, że chce przyjąć technologię blockchain, aby zreorganizować cyfrową architekturę kraju. Rząd RŚA zamierza m.in. wykorzystać blockchain do digitalizacji systemu ewidencji gruntów.

Inicjatywa ma na celu przyciągnięcie przedsiębiorstw i entuzjastów kryptowalut, zwiększenie lokalnej adopcji BTC i nadzorowanie wdrażania ram regulacyjnych i infrastruktury kryptowalutowej. Trwają również prace na platformą metawersum, która obejmie wyspę kryptowalutową i Sango Coin.

Kryptowaluta ułatwi dostęp do usług finansowych

Przemawiając podczas niedzielnego Sango Genesis Event, prezydent Faustin-Archange Touadéra nakreślił wizję Sango, którą jest posiadanie „wspólnej kryptowaluty i zintegrowanego rynku kapitałowego, który mógłby stymulować handel i podtrzymywać wzrost”.

Jednym z kluczowych punktów wskazanych przez prezydenta było włączenie finansowe i umożliwienie obywatelom łatwego dostępu do kryptowalut za pośrednictwem smartfona. Porównał też kryptowaluty z niedostatecznie rozwiniętym sektorem bankowym w Republice Środkowoafrykańskiej, w którym istnieje wiele barier wejścia, co utrudnia mieszkańcom dostęp do usług bankowych.


Republika Środkowoafrykańska należy do najbiedniejszych krajów na świecie z PKB sięgającym 492,80 USD na obywatela, a dostęp do Internetu posiada tu zaledwie 4% populacji. Sytuacja w państwie jest też daleka od stabilności. Trwa spór o władzę, gdzie po stronie urzędującego prezydenta opowiadają się Rwanda i Rosja, których wojska stacjonują na terenie kraju. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście: Republika Środkowoafrykańska – co wiemy o drugim kraju, który przyjął Bitcoina?

Republika Środkowoafrykańska

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.