Bitcoin i Ethereum nie są walutami – uważa Szwedzki Bank Centralny
Riksbank – bank centralny Szwecji – przyłączył się do grona innych władz monetarnych, odrzucając status Bitcoina jako “waluty”. Twierdzi on, że kryptowaluty nie spełniają trzech podstawowych funkcji pieniądza i bardziej przypominają aktywa.
Jak wyjaśnił Riksbank w wątku na Twitterze, właściwy pieniądz powinien skutecznie funkcjonować jako magazyn wartości, środek wymiany i jednostka rozliczeniowa.
Ett vanligt sätt att definiera pengar är att de ska uppfylla tre kriterier: Den ska fungera som värdebevarare, betalningsmedel och räkneenhet. Eftersom Bitcoin än så länge är den största kryptotillgången tar vi den som exempel. 2/9
— Sveriges riksbank (@riksbanken) May 20, 2022
Jeśli pieniądz jest w stanie przechowywać wartość, oznacza to, że jego siła nabywcza pozostanie mniej więcej taka sama w czasie lub będzie spadać w niewielkim stopniu. Innymi słowy, powinien być odporny na wysoką inflację – coś, na co ostatnio zaczyna cierpieć nawet dolar amerykański.
Wielu zwolenników Bitcoina forsuje to aktywo jako zabezpieczenie przed inflacją i technologię przechowywania wartości, ze względu na jego stałą podaż i odporność na osłabienie pieniądza. Jednak ani Bitcoin, ani inne kryptowaluty nie działają w ten sposób w praktyce. Ceny kryptowalut są ostatnio silnie skorelowane z akcjami, które mają tendencję do poruszania się pod dyktando Rezerwy Federalnej. Bank wyjaśnia:
Kurs Bitcoina charakteryzuje się dużą zmiennością i dlatego jest on stosunkowo słabym zabezpieczeniem.
Bitcoin wypada również blado w porównaniu z walutą fiat jako środek wymiany. Niewielu sprzedawców akceptuje bowiem bezpośrednie płatności w kryptowalutach. Jednak na tym froncie dokonują się postępy. Firma Strike nawiązała niedawno współpracę z Shopify i NCR. Dzięki temu jeszcze w tym roku płatności w Bitcoin będą mogli zaimplementować detaliczni sprzedawcy w całych Stanach Zjednoczonych.
Mimo to Bitcoin nadal nie nadaje się jako jednostka rozliczeniowa, co w dużej mierze wynika z jego zmienności. W listopadzie “król kryptowalut” osiągnął wartość 69 000 USD, ale na początku tego miesiąca spadł do zaledwie 25 000 USD.
Nawet w Salwadorze – pierwszym kraju, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy – produkty są nadal w większości wyceniane w dolarach amerykańskich.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.