Kryptoslang – 10 najpopularniejszych zwrotów z branży
Bez znaczenia, czy twój staż w branży aktywów cyfrowych wynosi 6 miesięcy, czy 6 lat, tutejsza społeczność posługuje się slangiem, który w niektórych odłamach tej branży (jak NFT) jest do tego stopnia newralgiczny, że bez jego znajomości można pożegnać się ze zrozumieniem dużej ilości zagadnień. Ten artykuł powstał, aby wytłumaczyć najczęściej używane zwroty, tak abyś nie musiał już więcej głowić się nad ich znaczeniem.
Spis treści:
GM/GN
GM jest skrótem od Good Morning, co oznacza po prostu „Dzień dobry”. Społeczność kryptograficzna na Twitterze rozpoczyna często dzień od Tweeta pisząc GM. Odwrotnością GM jest GN, czyli Good Night, co oznacza „Dobranoc”. W ten sam sposób, w jaki członkowie społeczności kryptograficznej mówią GM jako pierwszą rzecz, kiedy zaczynają swój dzień, mówią GN, kiedy mają zamiar iść już spaść i chcą pożegnać się z resztą społeczności.
WAGMI/NGMI
WAGMI to skrót od „We All Gonna Make It”. Odnosi się do wysokiego przekonania i optymizmu co do przyszłości danej kryptowaluty lub projektu. To stwierdzenie można przetłumaczyć jako “Wszyscy zarobimy”. Z kolei NGMI to skrót od „Not Gonna Make It”. Jest to zwykle używane, gdy nie zgadzasz się z określonym działaniem lub jako oznaka żalu z powodu złej decyzji.
Pump/Dump
„Pump and dump” (ang. napompuj i porzuć) jest uważany za manipulację rynku i jest nielegalne w przypadku regulowanych papierów wartościowych. Scenariusz typu „Pump and dump” rozwija się, gdy inwestorzy z dużą ilością kapitału sztucznie pompują cenę lub wykorzystują do tego “tłum rynkowy” zachęcając do zakupów agresywnym marketingiem, zawyżając tym samym wartość aktywów. Następnie sprzedają swoje zasoby, zanim cena ponownie spadnie. Ten zwrot używa się również w branży NFT, gdy twórcy nie dostarczają obietnic i cena tokenów spada.
FOMO
FOMO czyli “Fear of missing out” oznacza „strach przed utratą”. Jest to powszechny stan psychiczny inwestorów, w którym odczuwają oni kombinację paniki i zazdrości z powodu braku aktywnej pozycji w potężnym ruchu rynkowym, z którego korzystają inni. W branży krypto odnosi się to zazwyczaj do sytuacji, w której następuje gwałtowny wzrost danej kryptowaluty lub projektu NFT, a niespokojni inwestorzy zastanawiają się, czy kupić, mając nadzieję, że to dopiero początek wzrostów. FOMO jest negatywnym zjawiskiem, ponieważ w większości przypadków kupowanie podyktowane emocjami ma swoje konsekwencje, a moment w którym inwestorzy decydują się na kupno pod wpływem FOMO, jest często momentem dotknięcia tego najwyższego punktu ceny, po którym czekają już tylko spadki.
FUD
FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) oznacza „strach, niepewność i wątpliwości”. FUD w kręgach kryptowalut, jest psychologiczną metodą wzbudzania negatywnych nastrojów na temat określonego aktywa, aby zapobiec dalszemu kupowaniu, a nawet nakłonić do sprzedaży lub krótkiej sprzedaży. Celem FUDu jest stłumienie ceny aktywów, aby można było kupić projekt po niższej cenie lub zadać ból finansowy innym, którzy trzymają token z konkurencyjnego projektu. Istnieje wiele sposobów szerzenia FUDu jak: głoszenie słabych podstaw projektu, wątpliwe kierownictwo projektu, stagnacja lub niedźwiedzie zmiany cen, niejasne plany, brak adopcji, niskie wykorzystanie sieci i niemożność zawierania transakcji w niektórych krajach. Z tego powodu bardzo ważne jest przekonanie i pewność dla której wchodzimy w daną inwestycję.
Rekt
Zwrot Rekt (inaczej wrecked) jest używany, gdy trader traci znaczną ilość pieniędzy. Jeśli zostaniesz porwany przez “FOMO” i staniesz się ofiarą “Pump and dump”, zazwyczaj jesteś “Rekt”. Jest to prawdopodobnie najgorszy scenariusz każdego tradera, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobieranie projektów, posiadanie jasnego planu oraz nie wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka (dywersyfikacja portfela).
HODL
HODL jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym zwrotem w slangu kryptograficznym. Pierwotnie pochodził z literówki w poście na forum Bitcoin z 2013 roku, gdzie autor chciał użyć stwierdzenia HOLD (ang. trzymaj). HODL oznacza po prostu trzymanie krypto/NFT na dłuższą metę, bez względu na to, co robi rynek. Rynek krypto doświadczył wielu cykli, jednak od samego początku rada HODL była dobrą radą w przypadku Bitcoina, który stał się jednym z najlepszych aktywów inwestycyjnych ostatniej dekady.
Moon
Termin, który jest często używany jako czasownik (mooning) do opisania kryptowaluty, która znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Innym powszechnym użyciem tego wyrażenia jest „to the moon”, które odnosi się do silnego przekonania, że pewna kryptowaluta lub projekt NFT wkrótce znacznie wzrośnie w cenie.
Shill
Shilling ma miejsce wtedy, gdy ktoś aktywnie promuje określone zachowanie z ukrytym motywem. Może to być spowodowane tym, że dana osoba ma dużą pozycję w promowanym przez siebie krypto. Shillowanie ma negatywne konotacje i jest szeroko stosowane w schematach “pump and dump”, ale może być również używane w innych kontekstach. Na przykład influencer może otrzymać wynagrodzenie za promocję kryptowaluty lub usługi.
DYOR
DYOR czyli inaczej “Do your own reasearch. Ten slang kryptograficzny służy do ostrzegania inwestorów i handlowców, aby przeprowadzili własne badania przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji w jakąkolwiek kryptowalutę. Osoba, która Ci to mówi, (słusznie) zrzeka się odpowiedzialności za pytanie, czy coś jest dla Ciebie słuszne, czy nie i radzi, aby podjąć decyzję opartą o swoją wiedzę i research.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.