BRM wzywa banki centralne do pracy nad CBDC | Wiadomości | CrypS.

BRM wzywa banki centralne do pracy nad CBDC

Redaktor: Konrad Juszczyk
BRM wzywa banki centralne do pracy nad CBDC

Szef Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BRM) Benoît Cœuré wezwał banki centralne do podjęcia działań w zakresie walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), aby konkurować z inicjatywami w sektorze prywatnym, w tym kryptowalutami.

Benoît Cœuré wypowiedział się na temat cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) na Forum Finansowym Eurofi w Lublanie. Wezwał on banki centralne do pilnego opracowania CBDC, aby konkurować z inicjatywami płatniczymi w sektorze prywatnym, w tym z kryptowalutami.

Sektor bankowy nie nadąża za rzeczywistością

– Dziś system finansowy usuwa się spod naszych stóp. Wielkie technologie rozszerzają swój zasięg w płatnościach detalicznych. Stablecoiny pukają do drzwi, starając się o zgodę regulatora. Zdecentralizowane platformy finansowe (DeFi) rzucają wyzwanie tradycyjnemu pośrednictwu finansowemu. Wszystkie one wiążą się z różnymi kwestiami regulacyjnymi, które wymagają szybkich i spójnych odpowiedzi – powiedział Benoît Cœuré.

Zdaniem przedstawiciela BRM, częścią odpowiedzi mogą być CBDC. Wyjaśnił on, że dobrze zaprojektowany CBDC będzie bezpiecznym i neutralnym środkiem płatności i aktywem rozrachunkowym, służącym jako wspólna platforma, wokół której może zorganizować się nowy ekosystem płatniczy.

Urzędnik podkreśla, że banki centralne już dawno powinny wziąć się do roboty. Wskazał, że należy zakasać rękawy i przyspieszyć prace nad najdrobniejszymi szczegółami projektu CBDC. Wdrożenie CBDC zajmie lata, podczas gdy stablecoiny i kryptowaluty już tu są.

81 banków pracuje nad CBDC

Cœuré wyjaśnił, że Centrum Innowacji BRM pomaga bankom centralnym w rozwoju CBDC. Już teraz w centrach powstaje sześć dowodów słuszności koncepcji i prototypów związanych z CBDC, a wkrótce pojawią się kolejne. Wskazał też, że celem CBDC jest ostatecznie zachowanie najlepszych elementów obecnych systemów przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznej przestrzeni dla przyszłych innowacji. Aby to osiągnąć, banki centralne muszą działać, póki obecny system jeszcze funkcjonuje.

Według danych CBDC opracowanych przez Atlantic Council, 81 banków centralnych bada obecnie możliwości wprowadzenia własnych walut cyfrowych. Spośród nich pięć już uruchomiło projekty, 14 jest w fazie pilotażu, 16 w trakcie opracowywania, a 32 w trakcie badań.

BRM wzywa banki centralne do pracy nad CBDC

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.