Sąd w Szanghaju: bitcoin to cyfrowa własność
Sąd Ludowy w dzielnicy Minhang w Szanghaju uznał, że bitcoin jest wirtualną własnością o wartości wymiennej. BTC nie może być wykorzystywany do kupna towarów i usług, ale chińskie prawo nie zabrania wymieniać go na inne cyfrowe aktywa.
Werdykt sędziego padł podczas procesu pomiędzy kupującym i sprzedawcą koparki kryptowalut – podało chińskie źródło Wu-talk. Klient zażądał zwrotu pieniędzy, twierdząc że w związku z komunikatem banku centralnego, bitcoin nie ma żadnej wartości, tak samo jak kupiona przez niego koparka. Dodał też, że transakcja była nielegalna.
Sąd w Minhangu stwierdził, że bitcoin nie jest co prawda legalnym środkiem płatniczym, ale jest pozyskiwany z legalnej pracy oraz ma takie cechy jak wymienialność, unikatowość i znamiona cyfrowego towaru. W związku z tym umowa została uznana za ważną.
(…) specjalne waluty wirtualne, takie jak bitcoin, wymagają do ich uzyskania określonych zasobów, własności, energii itp. Mają one wartość w sensie wymiany i są również wirtualną własnością. – uznał sąd odrzucając pozew, przytacza Wu-talk.
Według werdyktu, bitcoina można porównać do licencjonowanych cyfrowych środków, takich jak tokeny spółek Baidu i Tencent.
Chińskie podejście do kopania kryptowalut
Pomimo zamknięcia dużych i średnich kopalni kryptowalut, chiny nie zabroniły prowadzić wydobycia indywidualnym górnikom. Właściciel jednego z zamykanych obiektów, do którego dotarł reporter ZeroHedge, mówił że zamierza przeorganizować działalność i kopać dalej samemu na starszych komputerach. Przed zakazem wydobywania kryptowalut w Chinach, zatrudniał 80 pracowników i zarobił na miningu 14 mln dolarów. “Firmom zakazuje się wydobywania bitcoinów, ale nie osobom fizycznym” – powiedział.
Według ostatnich informacji, Ludowy Bank Chin rozpoczął działania przeciwko spółkom podejrzewanym o udział w nielegalnych transakcjach na rynku kryptowalut. Według chińskiego dziennika Shanghai Securities Journal (dostęp przez VPN), regulator „szybko uporządkował i wprowadził korekty” w pracy 11 firm. Mimo odcięcia branży od systemu bankowego, Chiny są znane z popularności handlu P2P i podejrzanych giełd kryptowalut.
Jeżeli chcesz przeczytać więcej o polityce Chin w odniesieniu do kryptowalut, zapraszamy do wpisu: O co chodzi w chińskim zderzeniu z rynkiem kryptowalut?
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.