Sąd w Szanghaju: bitcoin to cyfrowa własność | Wiadomości | CrypS.

Sąd w Szanghaju: bitcoin to cyfrowa własność

Michał Misiura
Centralny Bank Chin nazywa stablecoiny instrumentami spekulacyjnymi

Sąd Ludowy w dzielnicy Minhang w Szanghaju uznał, że bitcoin jest wirtualną własnością o wartości wymiennej. BTC nie może być wykorzystywany do kupna towarów i usług, ale chińskie prawo nie zabrania wymieniać go na inne cyfrowe aktywa.

Werdykt sędziego padł podczas procesu pomiędzy kupującym i sprzedawcą koparki kryptowalut – podało chińskie źródło Wu-talk. Klient zażądał zwrotu pieniędzy, twierdząc że w związku z komunikatem banku centralnego, bitcoin nie ma żadnej wartości, tak samo jak kupiona przez niego koparka. Dodał też, że transakcja była nielegalna.

Sąd w Minhangu stwierdził, że bitcoin nie jest co prawda legalnym środkiem płatniczym, ale jest pozyskiwany z legalnej pracy oraz ma takie cechy jak wymienialność, unikatowość i znamiona cyfrowego towaru. W związku z tym umowa została uznana za ważną.

(…) specjalne waluty wirtualne, takie jak bitcoin, wymagają do ich uzyskania określonych zasobów, własności, energii itp. Mają one wartość w sensie wymiany i są również wirtualną własnością. – uznał sąd odrzucając pozew, przytacza Wu-talk.

Według werdyktu, bitcoina można porównać do licencjonowanych cyfrowych środków, takich jak tokeny spółek Baidu i Tencent.

Chińskie podejście do kopania kryptowalut

Pomimo zamknięcia dużych i średnich kopalni kryptowalut, chiny nie zabroniły prowadzić wydobycia indywidualnym górnikom. Właściciel jednego z zamykanych obiektów, do którego dotarł reporter ZeroHedge, mówił że zamierza przeorganizować działalność i kopać dalej samemu na starszych komputerach. Przed zakazem wydobywania kryptowalut w Chinach, zatrudniał 80 pracowników i zarobił na miningu 14 mln dolarów. „Firmom zakazuje się wydobywania bitcoinów, ale nie osobom fizycznym” – powiedział.

Według ostatnich informacji, Ludowy Bank Chin rozpoczął działania przeciwko spółkom podejrzewanym o udział w nielegalnych transakcjach na rynku kryptowalut. Według chińskiego dziennika Shanghai Securities Journal (dostęp przez VPN), regulator „szybko uporządkował i wprowadził korekty” w pracy 11 firm. Mimo odcięcia branży od systemu bankowego, Chiny są znane z popularności handlu P2P i podejrzanych giełd kryptowalut.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej o polityce Chin w odniesieniu do kryptowalut, zapraszamy do wpisu: O co chodzi w chińskim zderzeniu z rynkiem kryptowalut?

 

Centralny Bank Chin nazywa stablecoiny instrumentami spekulacyjnymireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.