Xangle: inwestorzy stracili 16,5 mld USD przez kryptowalutowe oszustwa | Wiadomości | CrypS.

Xangle: inwestorzy stracili 16,5 mld USD przez kryptowalutowe oszustwa

bitcoin btc

Inwestorzy stracili 16,5 mld USD na 132 kryptowalutowych oszustwach pomiędzy 1 stycznia 2012, a 31 grudnia 2020 roku – donosi Crypto Investor Scam Report, autorstwa Xangle.

Wyliczenia singapurskiej firmy analitycznej opierają się na informacjach z mediów oraz publicznie dostępnych dokumentów sądowych. Według nich, przez ostatnie 9 lat, kryptowalutowe oszustwa doprowadziły inwestorów do strat rzędu 16,546,541,956 dolarów. Xangle wyróżniło 132 scamy, wśród których znalazły się nieuczciwe fundusze inwestycyjne, fałszywe ICO i programy tradingowe. Badacze nie uwzględniali ataków hakerskich ani innych zewnętrznych naruszeń bezpieczeństwa.

Pierwszy wielki scam i boom ICO

Pierwszym wielkim scamem z branży była piramida finansowa Bitcoin Savings and Trust (BTCST), z 2012 roku. Według niektórych doniesień zdefraudowała ponad 700,000 bitcoinów, o ówczesnej wartości 64 mln USD (dziś ponad 25 mld USD). Jej operatorowi groziło 40 lat więzienia, ale ostatecznie usłyszał wyrok 18 miesięcy pozbawienia wolności.

Największy wysyp oszustw na rynku kryptowalut, miał miejsce w latach 2017 – 2018, czyli podczas słynnego boomu na projekty ICO. Powstało w nich odpowiednio 41 i 39 scamów. Kolejnym rokiem, w którym zaobserwowano największą ilość nowoutworzonych oszustw był 2020.

Xangle: liczba kryptowalutowych scamów według daty powstania
Xangle: liczba kryptowalutowych scamów według daty powstania

Największe straty po stronie inwestorów wygenerowały oszustwa założone w 2015 i 2018 roku. Według badaczy z Xangle 5 wielkich scamów, powstałych w tych latach, zdefraudowało ponad 10 mld USD. Do wielkiej piątki zaliczono Arbistar 2.0 (1 mld USD), WoToken (1,1 mld USD), PlusToken (2,25 mld USD), BitConnect (2,5 mld USD) oraz OneCoin (4 mld USD).

Kryptowalutowi oszuści na wolności

Spośród 132 różnych oszustw, opartych na kryptowalutach (lub tylko na słowie kryptowaluty), osądzono jedynie 14 nieuczciwych projektów (10,6%), skazując stojące za nimi osoby. Dla porównania 24 scamy (18%) nie spotkały się nigdy z zarzutami cywilnymi ani karnymi. Łącznie, za swoją rolę w kryptowalutowych oszustwach, przed sądem odpowiadało tylko 532 scamerów z 71 projektów. Większość z nich nie została jednak ukarana.

Wszyscy skazani kryptowalutowi oszuści odsiadują łącznie wyroki 161 lat więzienia. Biorąc pod uwagę 16,5 mld USD strat, wychodzi po 1 roku więzienia na każde 100 zdefraudowanych milionów.

bitcoin btc

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.