Wyłudzili 11 mln USD i reklamował ich Steven Seagal - zarzuty dla Bitcoiin2Gen | Wiadomości | CrypS.

Wyłudzili 11 mln USD i reklamował ich Steven Seagal – zarzuty dla Bitcoiin2Gen

Michał Misiura
sec postawił zarzuty scamowi promowanemu przez stevena seagala

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) postawiła zarzuty 3 osobom stojącym za scamami Start Options i Bitcoiin2Gen, które reklamował Seteven Seagal.

Kristian Kristic, obywatel Serbii i Australii, zbudował prawdziwe imperium piramid finansowych. W jego prowadzeniu pomagali mu dwaj Kalifornijczycy, czyli pozbawiony licencji prawnik Robin Enos i były prywatny detektyw John DeMarr. Cała trójka zostanie osądzona w Stanach Zjednoczonych.

Reklama od Stevena Seagala

Sprawa prowadzona przez SEC dotyczy piramid finansowych Start Options i Bitcoiin2Gen. Pierwsza z wymienionych była fikcyjną platformą do handlu i wydobywania kryptowalut, natomiast druga zajmowała się sprzedażą bezwartościowych tokenów B2G. Zapłatę za swoją akcję promocyjną przyjął w nich także Steven Seagal. Reklamowanie B2G przyniosło mu również 314 tys. USD grzywny od SEC.

Znany aktor i pasjonat sztuk walki zachęcał swoich fanów w mediach społecznościowych, aby nie przegapili cudownej okazji inwestycyjnej. Jego „kontrakt” z Bitcoiin2Gen obejmował także artykuł zatytułowany „Mistrz zen Steven Seagal ambasadorem marki Bitcoiin2Gen”, w którym przewidywano, że B2G zapewni zysk rzędu 8000%.

460 poszkodowanych

Shitcoiny promowane przez Seagala i Bitcoiin2Gen, miały nadawać się do miningu i handlu od kwietnia 2018 roku. Nigdy nie zyskały jednak obiecywanych 8000%, a stojąca za nimi pula wydobywcza tak naprawdę nie istniała. Pieniądze inwestorów, którzy uwierzyli w bajkę Kristica i jego wspólników, były jednak realne.

Do czasu, gdy ich programy upadły, w sposób oszukańczy zgromadzili, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów stowarzyszonych i promotorów, co najmniej 11,4 miliona dolarów od ponad 460 inwestorów w Start Options i Bitcoiin2Gen – napisano w ogłoszeniu SEC.

Wyłudzone 11 milionów

Kristic zajmował miejsce na szczycie piramidy, będąc mózgiem i twórcą oszustw. Według oskarżenia SEC otrzymał ponad 9 milionów dolarów od inwestorów w walucie fiducjarnej i aktywach cyfrowych. John DeMarr pełnił rolę głównego promotora w Stanach Zjednoczonych.

DeMarr oszukańczo sprzeniewierzył co najmniej 1,8 miliona dolarów (prawie połowę waluty fiducjarnej, którą zebrał od inwestorów) dla własnej korzyści, w tym do zakupu samochodu i spłaty zadłużenia na osobistej karcie kredytowej – podała SEC.

Trzeci z oskarżonych, czyli Robin Enos, pomagał w działaniach marketingowych za co otrzymał 12,000 USD.

Zakazane imperium

Lista scamów stworzonych przez Kristica jest naprawdę długa. Swoją „przygodę” na rynku oszustw inwestycyjnych rozpoczął w 2012 roku. Poza dwiema wymienionymi wcześniej, prowadził również takie piramidy finansowe jak: Options Rider (przez które musiał uciekać z Australii), Crypto Mining Space, Palilula Mining, BTC Trader Online, BTC Mining Factory, czy Coin Pool Mining. Przez większość czasu kierował nimi z Filipin. W końcu musiał uciekaj jednak także stamtąd. Jego ostatnim przystankiem była Serbia, gdzie został aresztowany i wydany Stanom Zjednoczonym.

sec postawił zarzuty scamowi promowanemu przez stevena seagalareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.