W ciągu ostatnich 5 lat wyprano około 100 miliardów dolarów w kryptowalutach! Nowy raport od Chainalytic | Wiadomości | CrypS.

W ciągu ostatnich 5 lat wyprano około 100 miliardów dolarów w kryptowalutach! Nowy raport od Chainalytic

Pranie pieniędzy kryptowaluty

Postępujące na świecie regulacje branży kryptowalut w celu zwalczania procederu prania pieniędzy są potrzebne. Wielu czytelników w tym momencie może sobie pomyśleć, że jak śmiemy tak twierdzić, ale fakty podparte twardymi danymi mówią za siebie. To zjawisko jest w dalszym ciągu bardzo widoczne w tym sektorze. Potwierdza to nowy raport od firmy analitycznej Chainalytic.


  • Od 2019 roku kryptowalutowe platformy odnotowały przepływy tego typu aktywów o wartości 100 miliardów dolarów. Sęk w tym, że mowa tu o środkach pochodzących z adresów różnych przestępców,
  • Największy wolumen z tej kwoty, bowiem aż 30 miliardów dolarów, przypada na rok 2022. Wtedy to proces prania pieniędzy przy pomocy cyfrowych aktywów mocno nabrał na sile, a lwia część udziału w nim przypada na sankcjonowane podmioty z Rosji.

Pranie pieniędzy to duży problem branży kryptowalut

Otrzymaliśmy wczoraj najnowszy raport od Chainalytic, czyli platformy analizującej różne działania zachodzące w cyberprzestrzeni skupionej wokół technologii blockchain. Dotyczy on tego, jak wygląda sytuacja dotycząca prania pieniędzy za pomocą kryptowalut na przestrzeni ostatnich 5 lat, licząc od 2019 roku.

Okazuję się, że jest grubo. W tym okresie kryptowalutowe platformy otrzymały łącznie cyfrowe aktywa o wartości około 100 miliardów dolarów. Środki te pochodziły z adresów, które zostały zidentyfikowane jako sankcjonowane portfele lub są powiązane z różnymi atakami hackerskimi.

W 2022 roku wolumen transakcji “brudnymi” pieniędzmi w kryptowalutach wyniósł aż 30 miliardów dolarów. Tutaj spory procent udziału w osiągnięciu tego wyniku mają podmioty wywodzące się z Rosji. Chainalytic wskazuje tutaj między innymi na rosyjską giełdę Garantex.

Środki, których pochodzenie śledzili badacze tej firmy, napłynęły z kryptowalutowych mikserów, zdecentralizowanych giełd kryptowalut (DEX-ów), protokołów DeFi, stron hazardowych oraz różnych mostów blockchainowych.

Eksperci zwrócili w opublikowanym raporcie uwagę szczególnie na fakt, że od 2021 roku znacznie wzrósł udział stablecoinów w wolumenie “wypranych” cyfrowych aktywów.

Największa z tego typu kryptowalut – USDT – od firmy Tether ostatnio została wymieniona w raporcie firmy Eliptic. Ten dotyczył azjatyckiej platformy Huione Guarantee, która ma na koncie oszustwa opiewające na kwotę 11 miliardów dolarów. Serwis ten honorował wymiany środków właśnie w tym aktywie, o tym pisaliśmy w tym miejscu. 

Mimo tego, emitent tego stablecoina ponad pół roku temu ogłosił, że będzie współpracować z FBI w celu zamrażania środków należących do sankcjonowanych podmiotów.

Pranie pieniędzy kryptowaluty

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.