W Afryce używają BTC bez dostępu do Internetu
Rośnie populacja Afrykanów, którzy mimo braku dostępu do Internetu mogą używać bitcoina (BTC). Wszystko dzięki rozwiązaniu o nazwie Machankura.
Pomimo szybko rozwijającego się przemysłu technologicznego w Afryce, rozwój dostępu do Internetu na kontynencie wciąż ma przed sobą długą drogę. Kgothatso Ngako w 2022 roku zbudował narzędzie o nazwie Machankura, które umożliwia dostęp do bitcoina (BTC) bez łączności internetowej. Oferuje dostęp do sieci Lightning Network poprzez interfejs Unstructured Supplementary Service Data (USSD), wykorzystuje przy tym sieć telekomunikacyjną Subscriber Identity Module telefonów komórkowych.
Machankura w Ghanie, Ugandzie i Nigerii
USSD działa w podobny sposób do Interactive Voice Response (IVR), ale w formie tekstowej i często jest porównywane do SMS. Kiedy dzwonisz do działu obsługi klienta operatora sieci komórkowej, zazwyczaj słuchasz właśnie programu IVR. Informuje on o tym, jakie numery należy nacisnąć, aby uzyskać dostęp do danej usługi. Działania na Machankurze mogą być nawet bardziej złożone niż jedynie wysłanie, odebranie lub sprawdzanie salda. Można “barterować” bitcoina, czyli zamieniać na towary i usługi na Bitrefill.
Użytkownicy mogą ustawić nazwę użytkownika, aby nie musieć publicznie udostępniać swojego numeru telefonu – podano na oficjalnej stronie internetowej projektu.
Ngako powiedział, że Machankura jest już wykorzystywana przez około 2900 afrykańskich użytkowników m.in. w Ghanie, Ugandzie, Nigerii, Kenii i Namibii.
Czy Machankura jest bezpieczna?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że USSD nie wykorzystuje szyfrowanych wiadomości, a zatem ta komunikacja może być łatwo przechwycona przez stronę trzecią. Po drugie, usługa USSD Machankura jest jak na razie powiernicza. Użytkownicy nie są właścicielami swoich kluczy, co oznacza, że mogą potencjalnie stracić swoje fundusze. Jeśli chodzi o BTC, zasada brzmi “nie twoje klucze, nie twoje monety”. Kgothatso Ngako zapewnił jednak, że pracują już nad sposobami wprowadzenia szyfrowania w serwisie.
BTC offline w Wenezueli
Inne rozwiązania do przesyłania bitcoinów offline, takie jak na przykład narzędzie Locha Mesh działające w Wenezueli, polegają na sieciach siatkowych, odbijając wiadomość od urządzenia do urządzenia, aż dotrą do urządzenia z łącznością internetową. Locha Mesh działa tylko wtedy, gdy inni ludzie w promieniu paru mil od nadawcy także obsługują urządzenie z siecią mesh.
Mimo że projekt Machankura jest na wczesnym etapie, to rosnąca popularność tego produktu pokazuje, że gospodarka bitcoinowa może objąć populacje o niskich dochodach bez niezawodnego dostępu do Internetu.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.