Uwaga na kryptowalutowe aplikacje w App Store. SCAMerzy podszywają się pod popularne firmy | Wiadomości | CrypS.

Uwaga na kryptowalutowe aplikacje w App Store. SCAMerzy podszywają się pod popularne firmy

cbdc

Firma Apple usunęła fałszywą aplikację podszywającą się pod portfel Trezora ze swojego sklepu App Store. Choć oszustwo to zostało szybko wychwycone i zniwelowane, na inwestorów kryptowalut czeka wiele tym podobnych zagrożeń.


We wtorek (tj. 20 czerwca br.) partner zarządzający w Crypto Lawyers – Rafael Yakobi opublikował alert bezpieczeństwa związany z App Store. Poinformował on w nim o incydencie ze złośliwą aplikacją podszywającą się pod znanego producenta kryptowalutowych portfeli sprzętowych, która pojawiła się na pierwszym miejscu w oknie wyszukiwania. 

Jak złośliwe aplikacje mogą kraść kryptowaluty?

Choć zagrożenie zostało usunięte przez Apple, warto mieć świadomość tego, w jaki sposób rozpoznać podobne “produkty” uruchamiane przez oszustów. Zwykle podszywają się oni pod znane marki z branży wirtualnych walut, aby kraść klucze prywatne

Zgodnie z komunikatem od Rafaela Yakobi, fałszywa aplikacja “Trezor Wallet Suite” żądała od potencjalnych ofiar podania fraz seed. Są one niczym innym jak zbiorem wyrazów, umożliwiającym uzyskanie dostępu do portfela kryptowalut. 

Złośliwa aplikacja znajdowała się w App Store kilka tygodni. Całkowita liczba jej ofiar nie jest jednak znana. Mogą to być jednak setki bądź tysiące osób. 

Oszuści wciąż czyhają na aktywa inwestorów wirtualnych walut

Choć “Trezor Wallet Suite” zostało usunięte przez Apple, obok eksperci zdołali wyszukać podobną aplikację pod nazwą “MyTREZOR Suite: One Edition”. Miała ona tylko kilka recenzji, przy czym zawierały one ostrzeżenie o tym, że jest to oszustwo, które kradnie kryptowaluty. Wszystko wskazuje zatem na to, iż App Store nie zostało dokładnie wyczyszczone z tym podobnych SCAM-ów. 

Mimo iż firma Apple twierdzi, że jej sklep z aplikacjami jest miejscem, któremu można zaufać, to nie pierwsza sytuacja, kiedy pojawiły się w nim złośliwe portfele kryptowalut. Przed pobraniem czegokolwiek należy zatem sprawdzić, czy ma się do czynienia z oryginalną aplikacją od danej marki. Warto zwrócić uwagę na ilość pobrań, a także sekcję komentarzy.

cbdc

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.