Uwaga na dodatki AI w tej przeglądarce. Większość rozszerzeń narusza bezpieczeństwo danych
Raport pochodzący od firmy Incogni, która wspiera walkę o prywatność w sieci, wskazuje na to, że około 68% rozszerzeń bazujących na AI dla Google Chrome może stanowić zagrożenie związane z bezpieczeństwem danych należących do użytkowników.
Korzystanie ze wspomnianych funkcji stwarza ryzyko dla cyberbezpieczeństwa, jeśli zostałyby one naruszone przez hakerów.
Wygoda vs. prywatność i bezpieczeństwo
Przedsiębiorstwo Incogni zajmujące się usuwaniem danych osobowych z Internetu, przechowywanych przez tzw. brokerów danych jest zaniepokojone tym, iż znaczna część rozszerzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję dla znanej przeglądarki internetowej może stwarzać zagrożenie.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi w raporcie opublikowanym w sierpniu br. eksperci z Incogni poddali analizie 70 rozszerzeń AI dla przeglądarki Google Chrome. Okazuje się, iż łącznie aż 48 z nich zostało przydzielonych do kategorii wysokiego ryzyka.
Darius Belejevas z Incogni podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, iż tego typu rozwiązania zapewniają dużą wygodę. Użytkownicy, którzy z nich korzystają, powinni jednak zatroszczyć się o swoją prywatność i bezpieczeństwo. Ekspert ten stwierdził, że wiele osób nie analizuje bądź nie zwraca uwagi na to, jakie dane udostępnia takim rozszerzeniom. Te zaś często nie są także sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa ich przechowywania.
Główny problem towarzyszący rozwojowi AI
Według przeprowadzonych badań aż 59% wziętych pod lupę rozszerzeń AI dla Google Chrome gromadziło dane o swoich użytkownikach. Z kolei 44% z nich zbierało dane osobowe tj. imię, nazwisko, czy numer identyfikacyjny (adres IP).
Moda związana ze sztuczną inteligencją sprawiła, że wiele firm zaczęło oferować produkty ją wykorzystujące. Szybki rozwój aplikacji bazujących na AI stwarza jednak ogromny problem związany z prywatnością, gromadzeniem danych o użytkownikach oraz niewłaściwym obchodzeniem się z nimi.
Firma Incogni zaleca zachowanie ostrożności przy wyborze rozszerzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję dla przeglądarek internetowych.
Google został niedawno pozwany w związku ze zmianami wprowadzonymi w swojej polityce prywatności. Polegały one na wydaniu zezwolenia na ekstrakcję danych internetowych w celu przeszkolenia swoich systemów bazujących na AI. W pozwie zbiorowym stwierdzono jednak, iż narusza to prywatność i prawa własności.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.