Uwaga na dodatki AI w tej przeglądarce. Większość rozszerzeń narusza bezpieczeństwo danych | Wiadomości | CrypS.

Uwaga na dodatki AI w tej przeglądarce. Większość rozszerzeń narusza bezpieczeństwo danych

AI-sztuczna-inteligencja

Raport pochodzący od firmy Incogni, która wspiera walkę o prywatność w sieci, wskazuje na to, że około 68% rozszerzeń bazujących na AI dla Google Chrome może stanowić zagrożenie związane z bezpieczeństwem danych należących do użytkowników.


Korzystanie ze wspomnianych funkcji stwarza ryzyko dla cyberbezpieczeństwa, jeśli zostałyby one naruszone przez hakerów. 

Wygoda vs. prywatność i bezpieczeństwo

Przedsiębiorstwo Incogni zajmujące się usuwaniem danych osobowych z Internetu, przechowywanych przez tzw. brokerów danych jest zaniepokojone tym, iż znaczna część rozszerzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję dla znanej przeglądarki internetowej może stwarzać zagrożenie.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w raporcie opublikowanym w sierpniu br. eksperci z Incogni poddali analizie 70 rozszerzeń AI dla przeglądarki Google Chrome. Okazuje się, iż łącznie aż 48 z nich zostało przydzielonych do kategorii wysokiego ryzyka. 

Darius Belejevas z Incogni podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, iż tego typu rozwiązania zapewniają dużą wygodę. Użytkownicy, którzy z nich korzystają, powinni jednak zatroszczyć się o swoją prywatność i bezpieczeństwo. Ekspert ten stwierdził, że wiele osób nie analizuje bądź nie zwraca uwagi na to, jakie dane udostępnia takim rozszerzeniom. Te zaś często nie są także sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa ich przechowywania. 

Główny problem towarzyszący rozwojowi AI

Według przeprowadzonych badań aż 59% wziętych pod lupę rozszerzeń AI dla Google Chrome gromadziło dane o swoich użytkownikach. Z kolei 44% z nich zbierało dane osobowe tj. imię, nazwisko, czy numer identyfikacyjny (adres IP). 

Moda związana ze sztuczną inteligencją sprawiła, że wiele firm zaczęło oferować produkty ją wykorzystujące. Szybki rozwój aplikacji bazujących na AI stwarza jednak ogromny problem związany z prywatnością, gromadzeniem danych o użytkownikach oraz niewłaściwym obchodzeniem się z nimi. 

Firma Incogni zaleca zachowanie ostrożności przy wyborze rozszerzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję dla przeglądarek internetowych. 

Google został niedawno pozwany w związku ze zmianami wprowadzonymi w swojej polityce prywatności. Polegały one na wydaniu zezwolenia na ekstrakcję danych internetowych w celu przeszkolenia swoich systemów bazujących na AI. W pozwie zbiorowym stwierdzono jednak, iż narusza to prywatność i prawa własności. 

AI-sztuczna-inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.