USA zbankrutują w ciągu 3 tygodni? Tak prognozuje analityk Goldman Sachs
Sekretarz Skarbu USA – Janet Yellen – alarmuje, że jej kraj może nie być w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków finansowych już 1 czerwca. ,,To jest nieprzekraczalny termin” – ostrzega. Tymczasem, międzynarodowy bank inwestycyjny – Goldman Sachs – prognozuje, że realny kryzys związany z potencjalnym bankructwem Stanów Zjednoczonych nastąpi około 8-9 czerwca.
Yellen i Goldman Sachs odnoszą się do potencjalnego bankructwa USA
Podczas niedzielnej rozmowy w programie “Meet the Press” na NBC, Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen, powtórzyła swoje obawy związane z możliwością bankructwa USA. Na pytanie dotyczące daty 1 czerwca jako potencjalnego momentu niewypłacalności kraju, odpowiedziała:
W moim ostatnim liście do Kongresu podkreśliłam, że przewidujemy brak pokrycia wszystkich naszych rachunków z początkiem czerwca, a być może już 1 czerwca. Będę nadal informować Kongres w tej sprawie, ale moje oceny na ten temat nie zmieniły się. Uważam, że jest to jest nieprzekraczalny termin.
Jednakże, rząd USA oczekuje kolejnych wpływów podatkowych 15 czerwca, co mogłoby zasilić ich budżet. Na pytanie o szanse na uniknięcie przekroczenia limitu zadłużenia do 15 czerwca, Yellen odparła:
Istnieje zawsze niepewność związana z wpływami podatkowymi i wydatkami. Trudno jest mieć całkowitą rację, ale moja ocena wskazuje, że prawdopodobieństwo dotarcia do 15 czerwca i utrzymanie płynności finansowej jest niskie.
Goldman Sachs – kryzys nastąpi około 8-9 czerwca
Tymczasem Goldman Sachs, międzynarodowy bank inwestycyjny, przewiduje, że USA mogą nie być w stanie sprostać swoim zobowiązaniom finansowym już około 8-9 czerwca. Główny ekonomista ds. polityki w Goldman Sachs – Alec Phillips – stwierdził w piątek w telewizji Bloomberg:
Rzeczywistość jest taka, że Kongres musi zająć się tą kwestią bardzo szybko i powinien po prostu to zrobić. Czekanie do ostatniej chwili nie jest zatem odpowiednim ruchem. Naszym zdaniem, realny kryzys najprawdopodobniej nadejdzie około 8, 9 czerwca. To wtedy ryzyko jest największe.
CBO, a niewypłacalność USA
Biuro Budżetu Kongresu (CBO) niedawno stwierdziło, że istnieje znaczące ryzyko niewypłacalności USA w pierwszych dwóch tygodniach czerwca. Wielu obserwatorów ostrzega, że bankructwo USA miałoby katastrofalne skutki, w tym globalny kryzys finansowy. Wysocy przedstawiciele 146 dużych firm w USA zaapelowali do Bidena i liderów Kongresu o szybkie działania w celu zapobieżenia tej sytuacji. Niektórzy twierdzą również, że niewypłacalność USA mogłaby zagrozić pozycji dolara jako waluty rezerwowej.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.