CEO największych firm z USA apelują do Joe Bidena o ratowanie sytuacji. Mocarstwu grozi bankructwo | Wiadomości | CrypS.

CEO największych firm z USA apelują do Joe Bidena o ratowanie sytuacji. Mocarstwu grozi bankructwo

Jacek Walewski
joe biden usa USA

W USA nadal toczy się dyskusja na temat tego, co zrobić z zagrożeniem bankructwa kraju. Sprawa martwi nie tylko polityków, ale też przedstawicieli biznesu.


USA zbankrutują?

Żyjemy w naprawdę “ciekawych” czasach. USA są o krok od ogłoszenia bankructwa. Powód? Kongres nie może przegłosować podniesienia limitu zadłużenia kraju, bowiem sprzeciwiają się temu Republikanie. Chcą, by rząd zaczął cięcia budżetowe, a nie podnosił nadal swobodnie wspomnianego limitu. Liderzy Demokratów mówią wprost: jeżeli nie uda się zawiązać porozumienia w Kongresie, już w czerwcu USA będą musiały ogłosić bankructwo. 

Gdy politycy nie potrafią się ze sobą dogadać, sprawy w swoje ręce biorą biznesmeni. Prezesi aż 146 największych amerykańskich firm (w gronie tym są m.in. CEO banków Morgan Stanley i Goldman Sachs) zaapelowali do prezydenta Joe Bidena o podjęcie szybkich działań, które miałyby uratować nieciekawą sytuację.

Obawiają się „katastrofalnych konsekwencji” ogłoszenia przez władze niewypłacalności. Jak wskazali, “chociaż gospodarka amerykańska jest ogólnie silna, wysoka inflacja spowodowała napięcia w naszym systemie finansowym, w tym kilka niedawnych bankructw banków”. Dodali, że formalne bankructwo “osłabiłoby pozycję [USA] w światowym systemie finansowym”. Do tego może dojść kryzys na poziomie ubezpieczeń społecznych, bowiem Waszyngton może nie dać rady regulować świadczeń z nimi związanych.

USA nie zbankrutują, bo nie mogą?

Pojęcie “zbyt wielkich, by upaść” dotąd odnosiło się do banków, a nie państw. Jak widać, wkrótce będziemy tak mówić o światowych mocarstwach. A przynajmniej o USA.

Prezydent Joe Biden uspokaja jednak i przekazał, że jest pewny tego, że ostatecznie uda się mu dogadać z Republikanami.

Jestem przekonany, że uzyskamy porozumienie w sprawie budżetu, a Ameryka nie zbankrutuje… Zjednoczymy się, ponieważ nie ma alternatywnego sposobu na zrobienie tego, co właściwe dla kraju. Musimy iść dalej

– powiedział w środę.

Tyle że sprawa ma drugie dno – polityczne. Partii Republikańskiej może chodzić o zmniejszenie poparcia dla ich konkurentów i samego Bidena, który w przyszłym roku będzie walczył o reelekcję. Cięcia budżetowe oznaczają bowiem m.in. cios w socjalny elektorat Demokratów.

joe biden usareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.