USA zbankrutują w ciągu 3 tygodni? Tak prognozuje analityk Goldman Sachs | Wiadomości | CrypS.

USA zbankrutują w ciągu 3 tygodni? Tak prognozuje analityk Goldman Sachs

USA

Sekretarz Skarbu USA – Janet Yellen – alarmuje, że jej kraj może nie być w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków finansowych już 1 czerwca.  ,,To jest nieprzekraczalny termin” – ostrzega. Tymczasem, międzynarodowy bank inwestycyjny – Goldman Sachs – prognozuje, że realny kryzys związany z potencjalnym bankructwem Stanów Zjednoczonych nastąpi około 8-9 czerwca.


Yellen i Goldman Sachs odnoszą się do potencjalnego bankructwa USA

Podczas niedzielnej rozmowy w programie “Meet the Press” na NBC, Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen, powtórzyła swoje obawy związane z możliwością bankructwa USA. Na pytanie dotyczące daty 1 czerwca jako potencjalnego momentu niewypłacalności kraju, odpowiedziała:

W moim ostatnim liście do Kongresu podkreśliłam, że przewidujemy brak pokrycia wszystkich naszych rachunków z początkiem czerwca, a być może już 1 czerwca. Będę nadal informować Kongres w tej sprawie, ale moje oceny na ten temat nie zmieniły się. Uważam, że jest to jest nieprzekraczalny termin.

Jednakże, rząd USA oczekuje kolejnych wpływów podatkowych 15 czerwca, co mogłoby zasilić ich budżet. Na pytanie o szanse na uniknięcie przekroczenia limitu zadłużenia do 15 czerwca, Yellen odparła: 

Istnieje zawsze niepewność związana z wpływami podatkowymi i wydatkami. Trudno jest mieć całkowitą rację, ale moja ocena wskazuje, że prawdopodobieństwo dotarcia do 15 czerwca i utrzymanie płynności finansowej jest niskie.

Goldman Sachs – kryzys nastąpi około 8-9 czerwca

Tymczasem Goldman Sachs, międzynarodowy bank inwestycyjny, przewiduje, że USA mogą nie być w stanie sprostać swoim zobowiązaniom finansowym już około 8-9 czerwca. Główny ekonomista ds. polityki w Goldman Sachs – Alec Phillips – stwierdził w piątek w telewizji Bloomberg: 

Rzeczywistość jest taka, że Kongres musi zająć się tą kwestią bardzo szybko i powinien po prostu to zrobić. Czekanie do ostatniej chwili nie jest zatem odpowiednim ruchem. Naszym zdaniem, realny kryzys najprawdopodobniej nadejdzie około 8, 9 czerwca. To wtedy ryzyko jest największe.

CBO, a niewypłacalność USA

Biuro Budżetu Kongresu (CBO) niedawno stwierdziło, że istnieje znaczące ryzyko niewypłacalności USA w pierwszych dwóch tygodniach czerwca. Wielu obserwatorów ostrzega, że bankructwo USA miałoby katastrofalne skutki, w tym globalny kryzys finansowy. Wysocy przedstawiciele 146 dużych firm w USA zaapelowali do Bidena i liderów Kongresu o szybkie działania w celu zapobieżenia tej sytuacji. Niektórzy twierdzą również, że niewypłacalność USA mogłaby zagrozić pozycji dolara jako waluty rezerwowej.

USAreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.