Unia Europejska chce regulować AI. Czy to koniec ChatGPT na kontynencie? | Wiadomości | CrypS.

Unia Europejska chce regulować AI. Czy to koniec ChatGPT na kontynencie?

OpenAI AI

Po trzech dniach negocjacji państwa i struktury Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie. Chodzi o regulację rozwój sztucznej inteligencji (AI).


Unia Europejska bierze pod lupę AI

Okazuje się, że czasami jeden program komputerowy może zmienić bieg historii. Jak podała agencja AFP, negocjacje w UE zostały rozpoczęte w odpowiedzi na pojawienie się na rynku znanego już dziś każdemu ChatGPT.

Nie tylko jednak chatbot pokazał urzędnikom potencjał AI. Do tego doszły programy do generowania grafik czy video. Politycy poczuli zagrożenie. W końcu w dobie cyberwojen taki cyberwojownik uzbrojony w narzędzia AI może tworzyć wręcz idealne fake newsy, do tego w szybszym tempie, niż miało to miejsce wcześniej.

Władze UE stanęły więc przed dylematem: albo pozwolić się rozwijać nowej technologii albo stłamsić ten proces, co jednak mogłoby się okazać szkodliwe dla gospodarki? Dziś bowiem nikt nie może pozwolić sobie na całkowite zniszczenie AI. Ta może pomóc zwiększyć wydajność firm.

Tyle że rozwój tej technologii musi odbywać się w zrównoważony sposób. Sztuczna inteligencja ma być pomocnikiem, a nie przeciwnikiem człowieka. W tym kierunku chce podążyć UE.

(…) porozumienie polityczne, osiągnięte w piątkowy wieczór, będzie uzupełnione pracami technicznymi w celu sfinalizowania tekstu. Dokładnie przeanalizujemy osiągnięty dziś kompromis i w nadchodzących tygodniach zadbamy o to, aby tekst zachował zdolność Europy do rozwijania własnych technologii sztucznej inteligencji i zachował jej strategiczną autonomię

– przekazał mediom francuski minister cyfryzacji Jean-Noel Barrot.

Szczegóły

Co jednak zawiera owe porozumienie? Przede wszystkim uwzględnia “dwie prędkości” – rozwoju sztucznej inteligencji i ograniczeń, uniemożliwiających jej nadużywanie. Do tego mają powstać systemy, które zapewnią, że dane, które są wykorzystywane przy opracowywaniu algorytmów, nie naruszają przepisów dotyczących praw autorskich.

Na systemy AI, dokładnie te uznane za “wysokiego ryzyka”, nałożone zostaną dodatkowe regulacje. Z kolei te system AI, które mają wchodzić w interakcję z człowiekiem, mają informować użytkownika, że po drugiej stronie słuchawki “siedzi” nie człowiek, a maszyna.

W raporcie podano też antyprzykłady tego, jak można wykorzystywać AI. Wskazano tu na Chiny.

Powstanie też system sankcji – za najpoważniejsze wykroczenia będą nakładane kary pieniężne w wysokości do 7 proc. obrotu, a dolna granica wynosić będzie 35 mln euro. Do tego utworzone zostanie europejskie biuro ds. sztucznej inteligencji, które będzie podlegać Komisji Europejskiej.

OpenAI

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.